Jaderná elektrárna Novovoroněž II na jihozápadě Ruska zahájila na druhém bloku fázi zkušebního komerčního provozu. Informaci oznámil provozovatel elektrárny Rosenergoatom, dceřiná společnost ruského státního gigantu Rosatom.

Reaktor VVER-1200 byl přiveden na minimální kontrolovaný výkon 22. března a poprvé byl připojen k elektrizační soustavě 1. května. O dva dny později obdržel od národního regulátora Rostechnadzor povolení pro provoz ve zkušebním režimu.

Několik fází pilotního provozu

Pilotní provoz elektrárny se bude skládat z několika režimů. Provoz na 50 % výkonové kapacity, na 75 % procentech výkonu a provoz na nominálním výkonu, který zahrnuje výkonové úrovně od 90 % po 100 %. Součástí bude samozřejmě komplexní testování jednotlivých komponent bloku a jejich předání do provozu.

Jaderná elektrárna Novovoroněž II-2; Zdroj: Rosatom

Po dokončení pilotního provozu posoudí Rostechnadzor reaktorový blok z hlediska provozních parametrů, které porovná s parametry odpovídajícími jaderným blokům designu VVER-1200. Do oficiálního komerčního provozu by měl blok přejít koncem tohoto roku.

Třetí ruský blok VVER-1200

Hlavním architektem a generálním dodavatelem bloku jsou společnosti Atomenergoproekt a ASE, které jsou také dceřinými společnostmi Rosatomu.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2
Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

Novovoroněž II-2 bude již třetím spuštěným blokem designu VVER-1200, čímž následuje jednotky Novovoroněž II-1 a Leningrad II-1, které byly spuštěny v roce 2016 a 2017.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *