Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok Temelína začal po odstávce vyrábět elektřinu
Jaderná elektrárna Temelín

Druhý blok Temelína začal po odstávce vyrábět elektřinu

Druhý blok jaderné elektrárny Temelín začal opět vyrábět elektřinu. Během odstávky, která trvala zhruba dva měsíce, energetici například vyměnili čtvrtinu paliva. Kromě toho také zkontrolovali bezpečnostní systémy a zvládli 55 investičních akcí. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Druhý temelínský blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Teď ho čekají testy na 80 procentech, kterými se ověří rozložení jeho výkonu. Sledovat se budou i další technologie, například nové separátory, které po dvaceti letech provozu byly ve spolupráci se Škoda JS vyměněny.

„Šlo o velmi náročnou investiční akci, která zahrnovala 488 dílčích činností. S ohledem na rozměry byly náročné vlastní manipulace i následné napojení na okolní technologii. Zařízení jsme si ověřili sérií zkoušek před připojením bloku,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Ilustrační foto

Od nových separátorů, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a následně ji přihřívají, si ČEZ slibuje zvýšení výkonu, navíc s přínosem pro životní prostředí. „Řádově by mělo jít o úsporu jednotek tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně, které by vznikly při výrobě v uhelných elektrárnách. Zcela konkrétní ale budeme až po garančních měřeních, které nás čeká po několika týdnech provozu druhého temelínského bloku,“ řekl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Temelín má tak za sebou obě plánované letošní odstávky. Dohromady trvaly 117 dní a elektrárna je zvládla s jednodenním předstihem. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,3 terawatthodin elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Jaroslav Novák
10. srpen 2020, 12:09

Pro nespornou řadu synergických efektů by mělo vedení ČEZu neprodleně rozhodnout o dostavbě ETE34 shodnou technologií jako provozuje ETE12, chovat se a jednat racionálně a ekonomicky přispět k uhlíkové neutralitě včas a pro ČR nejpřijatelnějším způsobem dílo ET34 ZAHÁJIT CO NEJDŘÍVE!!!

Martin Pácalt
10. srpen 2020, 19:40

"Co nejdříve" bych spíš zahájil 5.blok JEDU II. Následné bloky podřídil až teprve praktické zkušenosti ze stavby. Zároveň tím dodavatele motivoval možnou opcí na stavbu dalších bloků, pokud tempo výstavby bude dle harmonogramu dodrženo.

Stavba dalších velkých bloků (č. 3 a č.4) u Temelína je ale podle mého zbytečná. 4 bloky se tam naplánovaly za Husáka a byly v plánech i s předpokladem, že bude Tetov (2x1GWe) a Blahutovice (2x1GWe). Čili plány z dob, kdy komunisti měli hospodářství značně energeticky plýtvavé.

Na druhou stranu, pokud má elektroenergetika nahradit významný podíl fosilních paliv užívaných v dopravě, popř. v chemickém průmyslu, instalovaný výkon půjde nahoru. A čím dál více mám pocit, že to bude nejlépe kombinace jaderných, vodních, slunečních FVT, trochu plynu a přečerpávacích vodních elektráren + nějaké baterie na úrovni např. okresů. Vítr můžeme brát od Poláků a Němců v době přebytků.

Carlos
11. srpen 2020, 00:12

Pane Pácalte,

mám za to že J.N. je placený troll, nebo minimálně troll. Jeho příspěvky posledních asi 14 dní sleduji a jsou to variace pořád toho stejného, někdy do toho ještě přidá výkřiky o vlastenectví a zrádcovských vládách a podobně. Problém je že realizace jeho nápadů ekonomicky a technologicky nedává smysl, také používá slova kterým ne zcela rozumí...

Problém s dopravou je asi trochu jiný, nemáme dostatečně výkonnou alternativu k silnicím a na její vznik se dlabe. Respektive ti co by se o ni měli snažit jsou asi sami ukolébaní v naftalínu a smíření s tím že nemá cenu se snažit. Ale to je problém, protože na tom závisí i efektivita daného módu v okolních zemích.

MM
11. srpen 2020, 13:34

Zbytečná jistě, pak si tedy pojďme hýčkat naše dodavatele ropy a plynu. Vítr od Poláku, no to bych chtěl vidět, z dolu Turów to bude vítr. Pokud chceme něco dělat se spotřebou PEZ musíme sáhnout po jádru, jsou to jednoduché počty, spotřebováváme jednoduše příliš mnoho. Ale podle místních odborníků nás OZE spasí, výkonové hustotě navzdory...

Jan Veselý
10. srpen 2020, 20:25

Technologií, kterou už nikdo nestaví a nenabízí ke stavbě? To mi moc racionální nepřipadá. Stejně tak mi nepřipadají racionální lidí, kteří to přehánějí s vykřičníky.

PetrV
10. srpen 2020, 21:59

Temelín nemá kam ten výkon odvést. Není kapacitní VVN vedení a nikdo jej za dnešních povolovacich řízení nepostaví.Pro elektrárnu je důležité mit dost vody, vedení na místo spotřeby u JE prostor se stabilní geologii.

5 blok v dukovanech je jen částečná náhrada starych vver 440 po 60 ti letech provozu. A vody je tam málo.

MM
11. srpen 2020, 13:21

Pane PetrV, říkat že výkon ETE není kam vyvést je opravdu nesmysl. ČEPS posiluje PS po celém jihu ČR, včetně západního koridoru přes Plzeňský kraj. Mrkněte na "Plán rozvoje PS ČR 2019 - 2028" na stránkách ČEPS.

Jaroslav Novák
10. srpen 2020, 22:22

čím nahradíme 28,5TWh ročně z hnědého uhlí,...které dochází r. 2030, neodpovědnost je mimořádná česká vlastnost nejvyšších činitelů i mnohých trolů! jóóó naše svoboda, ta nám ještě dá zabrat!

Jan Veselý
10. srpen 2020, 23:52

Neodpovědnost je to, že se tu 20 let toleruje to, že polovina jejich výroby, nebo i více, jde na export.

Což mi připomíná, tahle polovina se nahrazovat nemusí.

Nemusí být taky elektrické ču-čche.

Může se díky obyčejnému zateplování ušetřit obrovské množství plynu, na výrobu elektřiny.

Může se ...

Energetik 007
11. srpen 2020, 07:42

Je absolutně nemožné pár km od Rakouska a Německa postavit nové bloky EDU a ETE.

ČR by se mělo vydat cestou např. Norska a profitovat z dovozu OZE z Německa ....

Postavit PVE tam kde to je možné.

ČR by po Norsku mohlo být "Baterií Evropy" HVDC kabely pod Krušnými horami a Šumavou a je to.

Výkon, který se v ČR v PVE dá vybudovat je větší než v Norsku - 6 GW.

Podle studie Energoprojektu z 1978 je v ČR kapacita na 12 GW

PVE Lipno - Dunaj 1GW

PVE Orlík....

Jan Veselý
11. srpen 2020, 10:58

To je všechno sice pěkně možné, ale předpokládá to v politice výroby elektřiny ústup od ču-čche, fangličkaření a jaderného snění k přístupu, který je normální ve zbytku ekonomiky. Tj. více přeshraničního obchodu, soustředění se na silné, konkurenceschopné části byznysu a nákup z ciziny, když je to výhodnější.

Energetik 007
12. srpen 2020, 08:34

Elektřinu na rozdíl např. od potravin nelze vyrábět na sklad a není globálně obchodovatelná jako většina potravin, soběstačnost v potravinách proto být nemusí.

Většina domácností má zásobu potravin na několik dní plus obchodní sítě....

Bez jídla člověk vydrží 30 dní, bez vody 3 dny.

30 dní bez elektřiny v ČR je návrat do středověku.

Proto je soběstačnost ve výrobě elektřiny téměř nutností

MM
11. srpen 2020, 13:40

Potenciál je o tom žádná. Můžete se zeptat ČEZu proč od výstavby dalších PVE v minulých letech upustil a z důvodu nějakých "ču-čche, fangličkaření a jaderného snění" to opravdu nebylo. (tajenka: "NIMBY")

luboš
11. srpen 2020, 08:51

Česká republika je součástí Evropské unie a řídí se legislativou EU. Jak je možné, že se v jedné členské zemi EU odstavují jaderné elektrárny desítky let před skončením životnosti a v jiné členské zemi se mají stavět nové jaderné elektrárny? Kde potom šetříme CO2? Funkční věc nákladně zbourat a mnohonásobně nákladněji to samé v bleděmodrém postavit? Ny výstavbu jaderky se CO2 nepočítá? Když můžou němečtí občané vlastnit fabriky, třeba automobilky v jiných státech EU, proč podnikatelé napříč EU nemohou v Německu vlastnit jejich jaderné elektrárny, obdobně jako vlastní uhelné elektrárny?

Jan Veselý
11. srpen 2020, 10:45

EU určuje pravidla fungování energetiky jen velmi rámcově. Státy mají ve svých energetických politikách velkou míru svobody a volby cesty, včetně práva na vlastní chyby.

V případě Německa prostě musíte vzít v potaz, že jaderná energie je prostě velkou částí německé populace dlouhodobě nenáviděná a politici to musí reflektovat.

Jinými slovy, váš pohled na JE v Německu je v pořádku z pohledu technokrata, z pohledu politika je to sebevražda. O tom se měla příležitost přesvědčit FPD.

Proto politici přišli s jiným řešením, které lépe reflektuje společenskou poptávku a zároveň je v souladu s pravidly a čilý EU.

Ivan Novák
11. srpen 2020, 17:06

Ze strany Němců jde u jaderné energie o "Hassliebe". Ta technokratická část z nich v tom byla dobrá, ta kraválistická část prováděla raději světaspásu až do úrovně RAF včetně. Když německým mainstreamovým politikům došlo, že jim jaderné zbraně opravdu nikdo nepovolí, i kdyby ten mírový doplněk uměli ze všech nejlíp, řekli si, že ty hrozny jsou vlastně kyselé, a zdatní technici šli dělat dobře něco jiného.

Jako často - Gert Bastian to původně asi myslel rovně, Jürgen Trittin je křivý demagog, a Gerhard Schröder potřeboval parlamentní většinu. Kdyby si to nechali doma, jejich věc, ale oni to vnucují ostatním, neříkají "německá" energiewende, nýbrž "evropská", v tom je ten problém. Nikdo není ostrov.

Milan Vaněček
11. srpen 2020, 17:12

V současnosti je energeticky přechod především záležitostí Číny, USA, Indie, které mají přes 3 miliardy obyvatel. Hlas ČR je v tomto zanedbatelný...

Jan Veselý
11. srpen 2020, 17:44

Chápu dobře, že jste teď právě napsal, že jaderná energetika byla vlastně krytí jaderného zbrojení?

Ivan Novák
11. srpen 2020, 19:11

Do hlav a klasifikovaných archivů jim samozřejmě nevidím. Ve fázi výzkumu a na úrovni dostupných technik to sledovat pro dvojí užití patrně šlo až do poloviny 70. let. Materiálový výzkum, rovnice, výpočetní programy interakcí v násobícím prostředí, knihovny jaderných dat - na tehdejší dobu totéž nářadí, a byli v tom, opakuji, opravdu dobří. Řízení jakosti vojáci vymysleli (teď se tím ohánějí všichni, i když to už jaksi není ono). Ochrana informací a materiálů před zneužitím, obdobný režim. V 80. letech komercializace větve vedoucí k JE a údržba knowhow, jestli třeba nedojde k radikální geopolitické změně směrem ke konfrontaci a nezopakuje se potřeba nějakého Wernhera von Braun nebo, třeba, Gernota Zippe, na té správné straně, což se nestalo, kódy pro reaktory a pro výbuchy se příliš odlišily (proč asi má DoE nejvýkonnější mašiny na světě, že), takže konec entuziasmu a pohrdavý obrat. O pšouky á la KLDR ten, kdo má sebeúctu dospěláka, nestojí.

Ale třeba se pletu.

Carlos
11. srpen 2020, 19:38

Vtipné je že Německo je či bylo zapojené do programu sdílení jaderných zbraní. Takže na to je asi podobně jako ČSSR, která na povel jaderné zbraně také měla.

Před pár lety se pár lidí v Německu celkem reálně zabývalo tím že by si možná Německé mělo jako mocnost jaderné zbraně pořídit. Pokud by se ale mělo rozjet nějaké jaderné zbrojení, tak spíš ve formátu armády EU, která by se vytvořila a následně by se jaderně ozbrojila ta, nikoliv z tohoto pohledu lehce problematické Německo. Ne že by s tím udělalo nějaký průšvih, ale... asi nikdo by se necítil úplně bezpečně když by Němci měli jadernou pumu.

Milan Vaněček
11. srpen 2020, 17:08

V ČR chybí manažeři co chtějí zavádět nové technologie v energetice. Převažují ti "to neeejde". Až odejdou do důchodu nebo do Ruska tak se vše snad změní...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se