Francouzská společnost EDF (Électricité de France) podepsala memorandum o porozumnění s brazilskými společnostmi Eletrobras (Centrais Elétricas Brasileiras) a Eletronuclear (Eletrobras Termonuclear SA). Memorandum bylo podepsáno za účelem podpory spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Spolupráce by mohla zahrnovat i účást EDF na dokončení 3. bloku jaderné elektrárny Angra.

Společnost Eletrobras, její dceřiná společnost Eletronuclear a společnost EDF podepsaly memorandum o porozumnění. Memorandum je platné po dobu tří let a může být prodlouženo o dalších pět let. Jednotlivé aktivity spolupráce, které mají být prováděny v rámci memoranda, budou uskutečněny prostřednictvím konkrétních smluv. Ty budou dojednány a podepsány později.

„Podle tohoto memoranda budou společnosti spolupracovat s EDF na obnovení výstavby a dokončení 3. bloku jaderné elektrárny Angra. Dále budou spolupracovat na vývoji nových jaderných elektráren v Brazílii. Kromě toho francouzská společnost přispěje svou odborností k provozu dvou zbylých bloků jaderné elektrárny Angra.“ uvedl Eletrobras ve svém prohlášení.

Eletrobras a Eletronuclear podepsaly podobná memoranda o porozumnění s dvěma dalšími giganty na poli s jadernými elektrárnami. V září 2017 podepsaly memorandum s China National Nuclear Corporation (CNNC). Toto memorandum navázalo na smlouvy z roku 2015 a 2016.

V listopadu 2017 podepsaly Eletrobras a Eletronuclear memorandum s ruskou státní jadernou společností Rosatom. Memorandum navázalo na spolupráci mezi Ruskem a Brazilií z roku 1994. Nové memorandum hovoří i o výstavbě nové jaderné elektrárny za pomoci ruské strany.

Brazílie provozuje v jaderné elektrárně Angra dva bloky. První blok byl zprovozněn v roce 1982 a má instalovaný elektrický výkon 657 MWe. Druhý blok byl zprovozněn v roce 2000 a má instalovaný elektrický výkon 1350 MWe. V roce 1984 byla zahájena výstavba 3. bloku, blok ale není k dnešnímu dni dokončen. Oba dokončené bloky pokrývají zhruba 3 % celkové spotřeby elektřiny v Brazílii.

Zdroj úvodní fotografie: AF Consult

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *