Francouzská energetická společnost EDF oznámila, že z důvodu zjištěných odchylek v kvalitě prověřovaných svarů na sekundárním okruhu dojde k posunutí zahájení provozu budovaného EPR reaktoru v jaderné elektrárně Flamanville. Společnost zároveň navýšila odhad investičních výdajů na 10,9 miliard euro.

Zahraniční agentura Reuters uvedla, že byly odhaleny problémy na 33 z 148 prověřovaných svarů na sekundárním okruhu. Svary tak budou muset být opraveny.

„Skupina EDF proto odpovídajícím způsobem upravila harmonogram a investiční výdaje projektu Flamanville. Zavážka paliva je nyní naplánována na 4. čtvrtletí roku 2019 a plánované investiční výdaje byly zvýšeny z 10,5 miliard euro na 10,9 miliard euro,“ uvedla EDF.

EDF již v dubnu varovala, že problém se svary může být horší, než se původně předpokládalo, a že nemusí být dodržen termín spuštění na konci roku 2018.

Nový jaderný blok EPR (generace III+) s výkonem 1650 MW se ve Flamanville začal stavět již v roce 2007. Původně bylo spuštění plánováno na rok 2012. Vzhledem k problémům s kvalitou oceli reaktorové nádoby přitom musí EDF ve Flamanville vyměnit její víko nejpozději v roce 2024.

Další zpoždění znamená prodlužování provozu JE Fessenheim

Odsouvání termínu zahájení provozu jaderné elektrárny Flamanville 3 přináší prodlužování provozu nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim.

Vládní vyhláška publikovaná v dubnu 2017 totiž uvádí, že oprávnění EDF na provozování dvou reaktorů v jaderné elektrárně Fessenheim bude odebráno toho dne, kdy Flamanville 3 „vstoupí do provozu“.

„Vzhledem k tomu, že zpoždění spuštění reaktoru Flamanville 3 o několik měsíců je jedním z možných následků, EDF se připravuje na pokračování provozování dvou reaktorů v JE Fessenheim až do léta 2019,“ uvedla na konci května EDF.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *