Domů
Jaderné elektrárny
Estonsko se má vydat směrem malých modulárních reaktorů, Fermi Energia chce vybrat vhodný model
Malý modulární reaktor BWRX-300
Malý modulární reaktor BWRX-300

Estonsko se má vydat směrem malých modulárních reaktorů, Fermi Energia chce vybrat vhodný model

Estonský start-up Fermia Energy podepsal memorandum o porozumění s americko-japonskou společností GE Hitachi Nuclear Energy. Účelem memoranda je zpracování studie proveditelnosti možné výstavby malého modulárního reaktoru s označením BWRX-300 v Estonsku. Fermia Energy je energetickým start-upem, který v pobaltských zemích usiluje o výstavbu prvního malého modulárního reaktoru.

Jaderná energetika, a především výstavba nových zdrojů, aktuálně v Evropě ani ve světě neprožívá nejlepší období. Poslední zprávy z výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C to pouze potvrzují. Včasná dostavba jaderného zdroje a za předpokládaný rozpočet se aktuálně zdá býti utopií.

Na tuto situaci ovšem reagují některé energetické společnosti. Příkladem může být estonský start-up Fermi Energia, který pro Estonsko vybírá vhodný jaderný zdroj. Nemá se ovšem jednat o běžný reaktor III+ generace s výkonem přes 1000 MWe, ale o malý modulární reaktor o výkonu pouze několik set MWe.

Fermi Energia již vytipovala 4 možné designy malých jaderných reaktorů, u kterých bude dále posuzovat, zda jsou pro Estonsko výhodné. V tomto týdnu navíc podepsala memorandum o porozumění se společnosti GE Hitachi, která nabízí reaktor BWRX-300 s výkonem 300 MWe.

„Náš malý modulární reaktor BWRX-300 je přelomovou technologií, která je navržena tak, aby mohla cenově konkurovat plynovým a obnovitelným zdrojům. Jsme přesvědčeni, že se jedná o ideální řešení pro Estonsko.“
Jon Ball, ředitel sekce jaderných projektů společnosti GE Hitachi

Fermi Energia nyní plánuje v lednu 2020 zveřejnit výsledky své studie, ze které má vyplynout výhodnost čtyř malých modulárních reaktorů – aktuálně budou posuzovány reaktory Moltex Energy SSR-W300, Terrestrial Energy IMSR-400, GE Hitachi BWRX-300 a NuScale SMR.

Hlavním problémem velkých jaderných elektráren je cena jejich dostavby, na což se malé modulární reaktory snaží reagovat. Podle ředitele Fermi Energia by právě zde měla být výhoda modelu nabízeného konsorciem GE Hitachi. Dle dokumentů výrobce by se cena mohla pohybovat kolem 2000 USD/kWe.

„Díky převratným zjednodušením designu bude projekt GE Hitachi vyžadovat o 60 % méně investičních nákladů ve srovnání s jinými vodou chlazenými malými modulárními reaktory a existujícími reaktory větších výkonů,“ dodal Kalev Kallemets, CEO společnosti Fermi Energia.

Estonský start-up věří, že první reaktor bude do komerčního provozu uveden mezi lety 2026 a 2028, přičemž si dokáží představit, že na konci příštího desetiletí by měl být první i v Estonsku.

Podle IAEA je aktuálně na trhu v různých fázích vývoje asi 50 různých modelů malých modulárních reaktorů, technologie ovšem stále čeká na průlom na trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pavel
11. říjen 2019, 22:17

Přičemž lidé této povahy jsou Mirkové Dušínové ve srování se zloději a tuneláři provozující a prosazující oze parodie na elektrárny.

Jan Veselý
12. říjen 2019, 09:11

Á, Parodie Pavel je zpět. Vítej trolle. Nekrmit.

Pavel
15. říjen 2019, 21:34

Copak, bylo ti s tím tupým žvaněním na téma oze parodií na elektrárny samotnýmu smutno.

Ivan Novák
7. říjen 2019, 11:42

Nejvyšší čas, aby Škoda JS oprášila reaktor KS-150, přejmenovala ho na KS-153+, a začala ho taky vyvolávat o poutích. Snad to v tom Estonci neutratí příliš peněz dřív, než jim dojde, že prodávat nádobí důchodcům nebo SMR státním podnikům je specializací lidí stejné povahy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se