Podle názoru skupiny manažerů v EDF by mělo být rozhodnutí o jaderné elektrárně Hinkley Point C odloženo do té doby, než se vyřeší problémy s novým typem reaktoru EPR a problémy Arevy. Problémy, před kterými v současné době projekt stojí, zmínili v dopise zástupcům komise pro energetiku a klima při parlamentu Velké Británie.

Skupina manažerů varovala před problémy, které by měla Areva vyřešit před tím, než se pustí do výstavby dalšího reaktoru EPR. Nejde pouze o pochybnosti o designu reaktoru, ale i o spory o miliardy EUR s finskou energetickou společností TVO, pro kterou společnost Areva staví reaktor Olkiluoto 3.

Hinkley Point C, který má mít dva reaktory EPR od Arevy, již nyní nabírá zpoždění a jeho výstavba velice pravděpodobně nebude ukončena v roce 2025, jak bylo původně v plánu. Konečný datum je přitom klíčový i pro nárok na garantovanou podporu pro výrobu elektřiny.

Hinkley Point výstavba
Výstavba Hinkley Point C. Zdroj: www.edfenergy.com

V dopise určeném pro zmíněnou komisi, který cituje britský zpravodaj The Guardian, jsou vyzdviženy zejména následující problémy:

  • Společnost Areva je v současné době ve „složité situaci“, a to jak z hlediska financí, tak z hlediska momentálně probíhajících dostaveb jaderných elektráren (více zde)
  • Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost možná nepovolí spuštění EPR ve Flamanville kvůli „několika anomáliím“, které elektrárnu postihly (více zde)
  • Dle dopisu je navíc možné, že obdobné problémy jako má JE Flamanville, má i reaktor Taishan 1 stavěný v Číně
  • Současný skandál Arevy s falšováním dokumentace pro součásti jaderných elektráren (více zde)
  • Spor Arevy a finské energetické společnosti TVO o prodloužení výstavby Olkiluoto

Jedním z nedávných problému je falšování dokumentace součástí pro jaderné elektrárny, což bylo oznámeno minulý měsíc. Webová stránka anglické pobočky skupiny Greenpeace mimo jiné upozorňuje, že součásti s falšovanou dokumentací mohou být v jaderných elektrárnách ve více než deseti zemích.

Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C je pro Velkou Británii klíčový. Má zajistit kolem 7 % spotřeby elektřiny v zemi a spuštěn má být v roce 2025. Tedy v období, do kterého se Velká Británie zavázala odstoupit od výroby elektřiny z uhlí. V minulém týdnu byl také oznámen záměr výstavby nového propojení s Francií o výkonu 2 GW, který umožní navýšit import z Francie.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *