Americká energetická společnost FirstEnergy Solutions v tomto týdnu informovala o svém záměru pozastavit provoz svých 4 jaderných bloků. Důvodem k rozhodnutí jsou špatné ekonomické výsledky těchto zdrojů na trhu.

Ve středu 28. 3. americká energetická společnost FirstEnergy Solutions oficiálně informovala tamního provozovatele přenosové soustavy PJM Interconnection o svém záměru do 3 let pozastavit provoz svých třech jaderných elektráren v Ohiu a Pensylvánii.

Konkrétně se jedná o jeden tlakovodní blok elektrárny Davis-Besse v Ohiu. Ve stejném státu by měl být dále odstaven varný reaktor elektrárny Perry. Společně se podílí přibližně 14 % na pokrytí spotřeby tohoto státu. Ve státě Pensylvánie je zamýšleno odstavení dvou tlakovodních reaktorů v JE Beaver Valley. Celkově se tak jedná o více než 4 GWe instalovaného výkonu.

Uvedené jaderné elektrárny mají v posledních letech problémy uplatnit se na trhu. Cena elektřiny na trhu je totiž z důvodu levné výroby z břidlicového zemního plynu a podporovaných obnovitelných zdrojů poměrně nízká. V takovémto tržním prostředí nejsou údajně jaderné elektrárny schopny generovat dostatečné výnosy k pokrytí svých provozních nákladů.

Společnost FirstEnergy se proto rozhodla veřejně oznámit svůj záměr do 3 let ukončit provoz v těchto zdrojích. Z prohlášení společnosti je současně zřejmé, že se tímto krokem snaží přimět tamní zákonodárce k přijetí legislativní podpory. Legislativa uznávající jaderné elektrárny jako čisté zdroje, bez emisí skleníkových plynů, byla již dříve zavedena ve státě New York a Illinois. Současně se společnost ve čtvrtek se stejnou prosbou obrátila i na ministra energetiky Spojených států.

„Žádáme zákonodárce v Ohiu a Pensylvánii, aby zvážili zavedení legislativy, která respektuje důležitost těchto zařízení. Konkrétně jejich význam pro místní ekonomiku a zaměstnanost, a také jejich jedinečnou roli v poskytování spolehlivé a bez uhlíkaté energie pro občany obou států. Jsme připraveni vyhrnout si rukávy a spolupracovat se zákonodárci při hledání řešení, které umožní provozovat tyto elektrárny i v budoucnu,“ Don Moul, prezident FirstEnergy Solutions.

Zdroj úvodní fotografie: US Nuclear Regulatory Commision

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *