Po nedávných zprávách o dodatečném uzavírání jaderných bloků se nyní zdá, že si Francie chce i nadále ponechat možnost výstavby nových jaderných bloků. Uniklý vládní dokument podle serveru Platts ukazuje, že při nárůstu současných tržních cen o 10 až 20 EUR/MWh by druhá generace francouzských bloků EPR mohla být dostatečně konkurenceschopná. O případné výstavbě nových bloků by se nicméně mělo rozhodovat až v první polovině příští dekády.

Francouzský premiér Edouard Philippe na začátku září posunul dočasný termín pro snížení podílu jádra na francouzském energetickém mixu ze současných 75 na 50 % o 10 let na rok 2035. Tamní jaderný regulátor ASN má v plánu předložit svůj názor na prodloužení životnosti jaderných bloků do konce roku 2020. Na konci měsíce se následně objevily spekulace, že francouzská vláda zvažuje do roku 2028 uzavřít osm jaderných reaktorů, a to nad rámec již plánovaného uzavření dvou bloků v jaderné elektrárně Fessenheim s celkovým instalovaným výkonem 1,8 GW, které je plánováno na konec roku 2019.

Přestože by výpadek produkce uzavřených jaderných elektráren měly nahrazovat obnovitelné zdroje, nyní se zdá, že francouzská vláda nezavrhuje ani možnost výstavby nových jaderných bloků.

„Vážně uvažujeme o možnosti zahájení nových jaderných projektů ve Francii v příštím desetiletí. To je rozhodnutí pro vládu, ale technologii k tomu máme,“ uvedla na Evropském energetickém summitu Platts v září Cecile Laugier, viceprezidentka pro strategii a životní prostředí v jaderné divizi EDF.

Očekává se, že energetický plán Francie pro následující roky bude předložen 12. listopadu, přičemž klíčová otázka v podobě uzavírání jaderných bloků by měla být řešena víceletými plány pro roky 2019 až 2023 a 2024 až 2028. Nejnovější zprávy podle servu Platts rovněž naznačují, že francouzská vláda se nyní mohla přiblížit k pozici EDF neuzavírat další jaderné bloky, s výjimkou těch nejstarších v jaderné elektrárně Fessenheim, před rokem 2029.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *