Domů
Jaderné elektrárny
Globální výroba elektřiny z jádra se loni přiblížila rekordu z roku 2006
jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Globální výroba elektřiny z jádra se loni přiblížila rekordu z roku 2006

Celosvětová výroba elektrické energie v jaderných elektrárnách loni opět meziročně vzrostla, přičemž téměř vyrovnala rekordní výrobu dosaženou v roce 2006. Podle Světové jaderné asociace se jednalo již o sedmý rok v řadě, kdy výroba rostla. Celkový instalovaný výkon meziročně poklesl.

Jaderná energetika čelí v posledních letech řadě výzev, například v podobě konkurence ze strany obnovitelných a plynových zdrojů, stejně tak prodlužování a prodražování výstavby nových bloků na západních trzích. Globální výroba elektřiny nicméně od let 2011 a 2012, kdy došlo po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Daiči k výraznému propadu, stabilně roste.

V loňském roce tak jaderné elektrárny na celém světě vyrobily 2657 TWh elektrické energie, tedy o přibližně 3,6 % více ve srovnání s rokem 2018. Loňská výroba se tak téměř vyrovnala rekordu z roku 2006, kdy jaderné elektrárny vyrobily 2661 TWh.

Růst táhla jako v posledních letech především Asie, kde výroba jaderných elektráren meziročně stoupla o 90,5 TWh. Ve východní Evropě a Rusku, stejně jako v Africe a Jižní Americe výroba rovněž vzrostla, avšak pouze o 2-3 TWh. Na druhou stranu, jaderné elektrárny v USA a střední a západní Evropě loni vyrobily o 0,6, resp. 3 TWh elektřiny méně.

Vývoj globální výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Zdroj: World Nuclear Performance Report 2020
Vývoj globální výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Zdroj: World Nuclear Performance Report 2020

K růstu výroby přispěl i vyšší koeficient využití instalovaného výkonu, který loni v průměru dosáhl 82,5 %, zatímco v roce 2018 činil 79,8 %. Podle asociace nicméně může tato hodnota v budoucnu klesnout, jelikož v některých zemích se jaderné elektrárny stále častěji využívají k regulaci sítě, tedy přizpůsobují svou výrobu poptávce.

Globální instalovaný výkon po letech růstu poklesl

Ke konci loňského roku podle reportu Světové jaderné asociace (WNA) dosahoval instalovaný výkon provozuschopných jaderných bloků na celém světě 392 GW, tedy o 5 GW méně ve srovnání s rokem 2018. Mezi provozuschopné bloky asociace řadí jak bloky uvedené v daném roce do provozu, tak rovněž ty, které provoz ukončily.

V loňském roce bylo k síti připojeno celkem 6 nových jaderných bloků o instalovaném výkonu 5,2 GW, naopak 13 bloků, včetně čtyř japonských bloků, které nevyráběly elektřinu od zmiňované havárie v roce 2011, bylo trvale odstaveno. Jejich souhrnný instalovaný výkon dosahoval 10,2 GW.

Vývoj disponibilního výkonu v jaderných elektrárnách. Zdroj: Vývoj globální výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Zdroj: World Nuclear Performance Report 2020
Vývoj disponibilního výkonu v jaderných elektrárnách. Zdroj: Vývoj globální výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Zdroj: World Nuclear Performance Report 2020

Loni byla podle asociace zahájena výstavba celkem pěti nových bloků o celkovém výkonu 5,8 GW, přičemž dva z nich se nacházejí v Číně, jeden v Íránu, Rusku a Spojeném království.

V případě bloků uvedených do provozu v loňském roce se délka jejich výstavby podle WNA pohybovala v průměru okolo 117 měsíců. Svůj vliv na dlouhé výstavbě měla podle asociace i skutečnost, že většina z těchto bloků byly první či druhé svého druhu, u nichž obvykle trvá výstavba déle.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik II
4. září 2020, 15:35

Brzy za námi bude již 3/4 roku 2020 a když se podíváme, kolik nových reaktorů bylo za tuto dobu rozestavěno , tak si musíme ale pořádně "promnout oči" !! Já sám vím o jediném, a to VVER-1200 Akkuyu-2 Turecko. Loni bylo v provozu 392 GW výkonu v jádře a letos se začal stavět zatím jen 1 GW nový. Flotila světových reaktorů tak stále rychleji stárne neboť se nové přestávají stavět. V Indii se jádro už "zadrhlo" a v Číně a jak to vypadá tak taky. Roku 2009 zahájila Čína výstavbu 9 nových reaktorů a roku 2010 také 9 nových. Celkem 18 ks během 2 roků. Pak ale přišla Fukušima a začalo se všude škrtat a přehodnocovat.

Vladimír Wagner
4. září 2020, 17:52

Odpovědí na Vaše pochybnosti je současné zahájení betonáže bloku Zhangzhou 2 a také vyhlášení povolení výstavby dvou dvojic bloků. Jeden v elektrárně Changjiang, kde jsou už dva bloky CNP-600 a v úplně nové elektrárně Sanao.

Vladimír Wagner
4. září 2020, 18:11

Ještě možná doplnění, palivo se začalo zavážet do prvního bloku Hualong One Fuqing 5. Další reaktor III. generace tak bude mít alespoň jeden blok v provozu. Letos tak budou spuštěny bloky hned čtyř typů reaktorů III. generace: ACPR1000, APR1400, VVER1200 a Hualong One. U VVER1200 to budou hned dva bloky a první v zahraničí a u APR1400 první v zahraničí. Zároveň se zlepšují parametry provozování již provozovaných bloků.

Josef
5. září 2020, 00:48

Ano během příštích 20 let nebude patrně výroba el. energie z jádra klesat ale růst. Jsou různé odhady toho růstu od slabého až po druhý nejrychleji se rozvíjející zdroj po OZE, ale vypadá to spíše na tu druhou variantu. Počet provozovaných reaktorů bude patrně stagnovat, ale budou mít jednotkově vyšší výkon...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se