Domů
Jaderné elektrárny
Havlíček: Ve středu představíme detailnější plán stavby jaderného bloku
Provozovaným jaderným blokům se v tomto období díky mrazům daří a vyrábí více elektřiny; Zdroj: Archiv EDU
Zdroj: Archiv EDU

Havlíček: Ve středu představíme detailnější plán stavby jaderného bloku

Zástupci české vlády na středečním zasedání vládního výboru pro jadernou energetiků představí jeho dalším členům detailnější plán stavby nového jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), jednání označil za nesmírně důležité. Pokud vše dobře půjde, mohl by podle něj být nový blok hotov v letech 2036 až 2037.

„Poprvé představíme už ucelený jízdní řád toho, jak vlastně se bude uskutečňovat příprava, kdy předpokládáme, že se začne stavět pátý blok v Dukovanech a kdy předpokládáme jeho spuštění,“ řekl Havlíček.

Uvedl, že výbor má velmi silný mandát, jeho členy jsou mimo jiné zástupci všech politických stran zastoupených ve Sněmovně.

„Máme pro ně připraveny společně s panem vládním zmocněncem (Jaroslavem) Mílem a panem premiérem (Andrejem Babišem, ANO) skutečně, troufám si tvrdit, velmi detailní informace nejen o tom, jak se uskuteční sled dalších událostí, ať už ve smyslu vyjednávání s Evropskou komisí nebo ve vztahu státu a společnosti ČEZ,“ dodal Havlíček.

Výbor tvoří více než 20 lidí, předsedá mu Babiš. Kromě politiků se jednání účastní například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Výsledky středečního jednání oznámí Havlíček s Babišem na večerní tiskové konferenci.

Výběrové řízení na dodavatele stavby nového bloku by podle dřívějšího vyjádření Míla mohlo být zahájeno koncem roku 2020, případně v roce 2021, a mělo by trvat nejdéle tři roky. Kritériem výběru nebude pouze cena, uvedl Míl. Zmocněnec předpokládá, že první etapa přípravy projektu vyvrcholí v roce 2024, kdy vláda dostane výsledky tendru, projekt bude mít povolení SÚJB k umístění jaderného zařízení a platné územní rozhodnutí.

Podle Havlíčka se vládní činitelé při středečním jednání odkážou mimo jiné na nedávnou analýzu společnosti ČEPS. Mimo jiné na jejím základě ministr v polovině října uvedl, že bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Problémy podle něj mohou vzniknout už po roce 2030.

Během pěti let podle tehdejšího vyjádření Havlíčka musí začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Česko je nyní dlouhodobě vývozcem elektřiny. Druhým nejvýznamnějším zdrojem budou do budoucna v ČR obnovitelné zdroje, uhlí čeká útlum, který bude třeba nahradit, dodal ministr.

Část odborníků s dalším rozvojem jaderné energetiky souhlasí, někteří ale poukazují i na jiné možnosti. Například analytik společnosti ENA Jiří Gavor má postoj ministerstva za konzervativní. „Nicméně realita prokazuje, že technologický pokrok je ve skutečnosti rychlejší. V případě výraznějšího deficitu energetické bilance a tím vysokých cen elektřiny dokážou obnovitelné zdroje energie v kombinaci s plynovými zdroji velmi pružně poptávku pokrýt. Což neplatí pro jaderné zdroje, kde doba přípravy a výstavby je velmi dlouhá a realizace je bez vysoké státní podpory prakticky nemožná,“ řekl už dříve ČTK.

Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jan Veselý
13. listopad 2019, 08:09

Jo, já jsem pro, ať se výběrové řízení dělá třeba do 2025. Dalších 5 let si vyhraďte na soudní tahanice, protože zástupci státu během výběrového řízení něco určitě zkoní. A po tom všem se dostaneme časovou smyčkou zpět do roku 2014, kdy se dozvíme kolik bude muset být PPA/CfD na elektřinu z té jaderky/těch jaderek a následně tím všechno skončí. To je jen prošustrovaných pár miliard, to se snese.

Jiří
13. listopad 2019, 08:48

Myslím, že pan Gavor jasně naznačuje naši světlou, plně energeticky zajištěnou, budoucnost:

Nemáte energii? - tak si natáhněte dráty ze severozápadu, když bude foukat, tak vám bude dodávána levná větrná... a když nebude foukat?

Tak Vám dodáme levný a "čistý" plyn.

A jak jsme se zde v pondělí dozvěděli, to bude navíc čistě evropský plyn! Takže se není třeba bát o naši energetickou bezpečnost. Vždyť nám to budou dodávat naši sousedé, partneři, přátelé.... Takže se nebojte nějaké energetické závislosti.... Přítel se o nás postará...

Jan Veselý
13. listopad 2019, 10:04

A pochopil jste to, že se fakticky řeší jestli bude budoucnost uran + plyn nebo OZE (import i domácí) + plyn?

A chápete rozdíl mezi závislostí na dovozu a závislostí na dovozci?

A chápete rozdíl mezi trvalým samozásobitelstvím a schopností být schopen nezávislého provozu v případě problémů?

A chápete, že v případě palivových tyčí to JE, ropy a zemního plynu už dávno závislí na dovozu jsme?

Jiří
13. listopad 2019, 12:53

Takže nevadí, že budeme ještě více závislí?

Mimochodem, máme na našem území největší těžitelné zásoby uranu v Evropě - a stále je umíme vytěžit a vyrobit z toho velmi kvalitní surovinu pro JE.

Mimochodem, palivo nám z uranu (koncentrátu), který dodáme, může po konverzi vyrobit jak RF tak USA (WH ve Švédsku), případně další.

Mimochodem, máme jaderné inženýrské školství, stále ještě kvalitní výzkum a vývoj...

Takže mimochodem - můžeme, respektive máme jedinečnou příležitost, zvýšit přidanou hodnotu toho, co zde děláme. Když se ovšem vydáme tou správnou cestou.

PE
13. listopad 2019, 09:41

Kdy bude mit nase vlada vyjezdni zasedani do Cernobilu?

energetik
13. listopad 2019, 22:09

Není třeba, Černobyl si udělají zde.

Energetik 007
13. listopad 2019, 12:22

Není šance za 16 - 17 let něco postavit pokud to nebude stavět Rosatom nebo Čína a podle standardů výše uvedených zemí.

Rakousko a Německo nedovolí aby jim za hranicemi vyrostlo to co doma zlikvidovali.

Potraviny taky dovážíme a žádná komise to neřeší.

nikdo
13. listopad 2019, 16:44

Jsou i jini co dokazou postavit reaktor treba Korejci.

Tak at od nas Nemci a Rakusane neberou elektrinu kdyz s tim maji problem.

Energetik 007
14. listopad 2019, 05:13

Nebo Kanadské CANDU jako v Rumunsku funguje na skoro přírodní uran.

energetik II
13. listopad 2019, 12:52

Nevidím to příliš růžově. Výběrové řízení má běžet 2021-24. Pak bude vítěz a podepsání smlouvy. Ovšem Maďaři podepsali smlouvu s Ruskem již v lednu 2014 a zatím se tam ani nekoplo, tedy už mají 6 let od podpisu smlouvy. Také u nás můžou nastat různé "české speciality", kdy se třeba BIS vyjádří proti Rusům a Číňanům a v parlamentu nastanou nekonečné tahanice, zda je Rus dobrý nebo zlý a zda třeba Číňan nemá nějaké - "postranní úmysly". A roky poběží dál. A pak na Letné uspořádá protijadernou demonstraci nedostudovaný flanďák Minář a "bude po žížalkách" !! CVVM z toho "vydedukuje, že "Češi už jádro nechtějí" a bude velká prča. Výběrové řízení bude znovu zrušeno.

PE
13. listopad 2019, 19:45

V r.35 budeme radi za kazdy FV panel co mame i za prodane neECO Pocerady....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se