Domů
Jaderné elektrárny
JE Hinkley Point C: Betonové základy druhého bloku jsou dokončeny a výše lokálních výdajů předběhla plán o 5 let
Jaderná elektrárna Hinkley Point C - betonování základů 2. bloku Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

JE Hinkley Point C: Betonové základy druhého bloku jsou dokončeny a výše lokálních výdajů předběhla plán o 5 let

Stavba nové jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království má za sebou dva významné milníky. V první řadě byly v řádném termínu dokončeny betonové, 49 tisíc tun vážící, základy druhého bloku. Dále pak společnost EDF Energy oznámila, že pět let před plánovaným termínem naplnila svůj cíl utratit 1,5 miliardy liber u lokálních dodavatelských firem.

Betonové základy druhého bloku jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království byly na konci května dokončeny v souladu s projektovým plánem. Základy o hmotnosti 49 tisíc tun obsahující téměř 21 tisíc metrů krychlových betonu završila rekordně velká poslední dávka betonu o objemu 8 991 metrů krychlových.

 „Chci poděkovat pracovníkům a našim odborovým partnerům za jejich mimořádné úsilí zajistit bezpečnou práci během pandemie. Přizpůsobili se zásadním změnám v každodenním chování a pracovních postupech, které by byly před několika měsíci nepředstavitelné. Oddanost našich dodavatelů po celém Spojeném království a v Evropě nám také pomohla bezpečně dosáhnout tohoto významného milníku,“ uvedl Stuart Crooks generální ředitel Hinkley Point C.

Základy prvního bloku elektrárny byly dokončeny před necelým rokem. Při dokončování základů druhého bloku tak stavaři těžili ze zkušeností získaných na první identické jednotce. Práce na ocelových částech se tak podle EDF zkrátily z 25 na 16 hodin, což představuje více než třetinovou úsporu času. Zkušenosti z Hinkley Point C by měly být přínosem i pro navrhovaný navazující projekt jaderné elektrárny Sizewell C v Suffolku.

Přínos pro lokální podniky

Nové vyhodnocení socio-ekonomických dopadů projektu odhalilo, že původní cíl lokálních investic projektu byl již naplněn. Společnost EDF Energy plánovala v oblastech blízkých Hinkley Point C utratit 1,5 miliardy liber (téměř 45 miliard Kč). Pět let před termínem tohoto cíle ovšem hodnoty ukazují, že projekt utratil u více než 1100 společností částku 1,7 miliardy liber.

„Tato zpráva podtrhuje další úspěšný rok pro Hinkley Point C při dosahování ambiciózních cílů v sociální, ekonomické a environmentální oblasti. Jakmile se země a náš region vzpamatuje ze současné krize, budeme sloužit jako zprostředkovatel národní obnovy. A to prostřednictvím tohoto projektu i budoucího projektu Sizewell C,“ dodal Crooks.

Zpráva ukazuje, že dosud bylo vytvořeno více než 10 000 pracovních míst na podporu projektu. Toto číslo do konce výstavby pravděpodobně dosáhne cíle 25 000 míst.

 „Je to velmi potřebná finanční podpora pro náš region v časech, které se ukázaly jako obtížné a bezprecedentní. Jsem neuvěřitelně hrdý a ohromen tím, jak firmy v Somersetu využily příležitostí, které projekt výstavby Hinkley Point C přinesl.  Ekonomický a dovednostní růst v regionu je obrovský a nepochybně vytvoří průmyslový odkaz,“ řekl David Hall, člen Kabinetu pro hospodářský rozvoj, plánování a komunitní infrastrukturu v Somerset County Council.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Petr Černý
10. červen 2020, 07:53

Aneb jak hezky napsat, že rozpočet jenom na základy byl neplánovaně několikanásobně překročen.

Jiří
9. červen 2020, 10:51

Tady se ukazuje, kde jsou jedny z dalších předností jádra oproti OZE. Zaměstnanost při výstavbě a následně Hi-tech zaměstnanost s dopady do vzdělávání při provozu. Jádro je prostě od výstavby Hi-tech.

To OZE žádné Hi-tech nemůže nabídnout. HiTech OZE se odehrává někde úplně jinde než v zemi jejich použití - v Číně či jiných zemích mimo EÚ - především při těžbě a zpracování vzácných kovů a jejich následné rafinaci, výrobě neodymových permanentních magnetů, či vzácných zemin pro FVE atd. OZE pak v Evropě zaměstná jen montážní čety a techniky na údržbu.

Na druhou stranu je to ale náš "úděl", jestliže maturita z matematiky není třeba, tak co bychom chtěli. Na jakých Hi-tech se bez matematiky chceme podílet???

Carlos
9. červen 2020, 12:43

Hi-tech zaměstnanost si představuji jinak než aby vysoce kvalifikovaní v počtu stovek seděli, čučeli na budíky a pobíhali kolem parní turbíny... Dopady do vzdělávání bude mít každý rozumný podnik v jakémkoliv oboru. Dělají to Dráhy, dělají to chemičky. Prostě pokud má daná škola potřebné obory, tak si tam podnik mile rád udělá PRko eventuálně podpoří školu. U nás ve městě je průmyslovka s obory v dopravě a elektrotechnice, Minimálně 15 let, možná dost déle mají spolupráci s ČD/ČDC.

Je odehrávání se Hi-Tech OZE jinde jejich inherentní vlastnost, nebo je to dáno, zpětně viděno, nešťastnou politikou před deseti lety? Podle mne je to spíš tou politikou a ta se bude muset chtě nechtě muset změnit. Stejně jako se budou muset změnit některé komponenty a koncepty. U těžby a rafinace pak záleží na tom kdo to těží a zpracovává než na tom kde. Mimochodem i uran se do Evropy musí dovážet.

Maturita z matematiky nic nezachrání pokud bude výuka na školách mizerná a pokud ta, spolu s dalšími přírodovědnými předměty, nezmění. Ona tedy vůbec je koncepce maturity zmršená, nicméně pokud chcete mít technicky orientované lidi, tak to neuděláte povinnou matematickou maturitou jak si bohužel mnozí myslí, ale musí to být výsledek 9 let ZŠ a potom 3-4 let SŠ (ten poslední rok se snad nedá ani brát). V současnosti s tím jak je to dělané od toho hodně lidí spíš zaženete. Hlavně lidí kterým nestačí přístup "nauč se, neptej se", který se v přírodovědných předmětech používá.

Předně musíme provést revizi toho co se učí, jestli toho není zbytečně moc, jestli tam nemáme zastaralé věci, jestli se neučí zastarale, to upravit a maturitu z toho pak zavádět až nějakých 13 let po změně přístupu k výuce.

Například je třeba aby se došlo při výuce matematiky ke konsenzu a metodickému pokynu, nebo jak se tomu říká, jak se vypořádat s hodnocením, jsou učitelé, kteří jdou čistě po výsledku a kteří hodnotí i postup byť výsledek je špatný. Je podle mne zcestné u úprav velkých výrazů nebo řešení derivací dávat 0 pokud došlo k nějaké chybě při přepisech ale postup je správný. Pokud si někdo v rychlosti na testu řekne 3*4, 24, nebo napíše číslo hnusně že si je splete, nebo něco podobného, ale postup je správný, tak 0 nedává smysl. Stejně jako pokud se při řešení kvadratické rovnice opomene záporný kořen protože třeba vůbec nedává smysl.

Jak se má třeba učit chemie? Co je důležité?

Jak třeba fyzika? Mě přijde že v ní je pořád až moc velký důraz na nezáživnou část klasické mechaniky než pak na modernější oblasti. Nevím jestli je dobré a nutné strávit půl roku pákou a pod, pokud se tyto věci stejně, pokud je člověk používá, dělají by woko, (nebavím se o opravdu technických SŠ se zaměřením na mechaniku), možná je na čase to posunout k většímu důrazu na moderní oblasti.

V dějepise se to už stalo, pravěk a starověk se smrskly do jednoho pololetí aby bylo místo na modernější dějiny.

V biologii zase může být otázka co a jak moc do hloubky učit, je třeba opravdu aby se učili pojmenovat nálevníky? Jak má vypadat výuka biologie na ZŠ vs. SŠ? Jak na gymnáziu, jak na SŠ? Neměla by být třeba biologie na ZŠ koncipována praktičtějším směrem, tedy zejména na to co kde u nás plave, lítá, roste?

Až toto bude zodpovězeno a upraveno, teprve může dojít k nějakým změnám. Ale této složitější diskuse se bohužel zatím ministerstvo bojí.

energetik
9. červen 2020, 13:20

To jako myslíte že ti všichni betonárníci tam zůstanou a "vypracují se" až na křeslo do velína? Já myslím že za týden už budou na jiné stavbě.

Toušku to máte popletené, průmysl se obsluhy zbavuje a nahrazuje ji roboty a automaty, tedy elektrárny bez obsluhy nebo s dálkovou správou. To co popisujete rozhodně není Hi-tech ale cesta zpět, k páře a možná ještě dál v historii.

Ivan Novák
9. červen 2020, 11:47

Číňané se nedávno ozvali, že pokud budou úřady dělat potíže Huawei s 5G IT sítěmi, bylo by nutné znovu zhodnotit čínskou účast v jaderné energetice UK, implicitně zřejmě včetně HPC. Nejasno, jestli jen finanční (to by snad EdF s pomocí EU pro tento konkrétní projekt ustála, ale na dobré pověsti by to novým JE nepřidalo), nebo i technologickou. Možná jde jen o rozhodnutí podle vývoje obecných obchodních rizik na britském trhu, ale také možná, že Říše středu je ochotna se už nyní konfrontovat, resp. vyjasnit si, kdo je na kom závislý víc.

Martin Pácalt
9. červen 2020, 15:32

V tom případě bych UK, resp. EdF radil kopnout Číňany do té části těla, která se setkává při sezení se židlí a dotáhnout to sám nebo s jiným, evropským partnerem. Na Číně a jejích firmách mi vadí ty výhrůžné manýry, které poslední léta používají.

BTW, víte kolik lidí by naštvalo, pokud by Hinkley Point C nebo ten Sizewell byly dokončeny na čas nebo se zpozděním jen pár měsíců? ;-)

Carlos
9. červen 2020, 21:15

Souhlasím, ČLR po letošku s jejím chováním nemá nárok na toto už. Už to s nimi nejde po dobrém, je čas na to ochladit s nimi.

Jiří
9. červen 2020, 14:30

To "Carlos", to "energetik".

Pokud někdo nevidí ve vylití základů... "Základy o hmotnosti 49 tisíc tun obsahující téměř 21 (...v článku chybí asi tři nuly...) metrů krychlových betonu završila rekordně velká poslední dávka betonu o objemu 8 991 metrů krychlových" …. technologické umění - tj. Hi-tech, pak skutečně si nezasloužíme, než jezdit tou párou... a odpovídá to přesně tomu přístupu k maturitě z matematiky! Dnes jsem to ráno slyšel v rádiu - "...opět o 2,7% (nepamatuji si přesně toto číslo, ale bylo to plus mínus něco takového) nižší úspěšnost letošních maturantů z matematiky oproti roku předchozímu". A redaktor na to konstatoval, že "naštěstí" je to snad naposled a až bude maturita z matematiky zrušena, tak nás tato čísla už nebudou zajímat a vzrušovat.

Neuvěřitelné, jak se rychle blížíme době návratu páry … a jeskyní...

Byl jsem osobně na staveništi AP 1000 JE Vogtle - a výstavba se jinak, než jako Hi-tech nazvat nedá.

Carlos
9. červen 2020, 16:11

Každý z nás má pak tedy jinou představu o high-tech průmyslu a technologiích, podle mne jsou Hi-Tech technologie zejména ty, které jsou blízko limitům současného poznání, zejména pak jde o biotechnologie, pokročilé materiály a velmi pokročilou elektroniku, eventuálně moderní kosmický program (no i když ventily z automyček.. :D), kde u elektroniky je potřeba ještě rozlišovat Hi-Tech a Hi-End. Hybridní Marshall je stejně jako Elektronkový Fender klidně Hi-End, ale ne High-Tech. Moderní procesor může být Hi-Tech, ale ne Hi-End, a mikrokontrolér není dnes ani ani byť má třeba i výkon jako počítače před pětadvaceti lety.

Nebojte, o té maturitě jsem četl, ne, nepřijde mi to jako dobré, na druhou stranu to nepovažuji za katastrofu a důvod k tomu ji dělat povinnou (bavme se klidně o tom jestli nemáme moc maturantů, jestli musí mít všichni jenom tolik předmětů atd. Ono pokud zavedete povinnou matematiku tak zmizí jeden slot na specializaci, dnes je to myslím matematika, nebo jazyk). Rozhodně ne do doby než se změní způsob a kvalita výuky na školách. Tam je hlavní problém. Spílejte hlavně učitelům, ne žákům.

P.S. Viděl jsem také kousek toho z češtiny a některé z věcí mi přišly trochu nesmyslné.

Ivan Novák
9. červen 2020, 17:43

Celá debata o českých maturitách mi připadá stejně absurdní, jako např. spor o to, zda vznik universitních profesorů je povinnost nebo právo, a čí. Zase povrch místo jádra věci. Mělo by jít přece především o to, aby studenti, až vstoupí do pracprocesu a rozkoukají se v něm, uměli a věděli to, co jim a balíku všech ostatních občanů ČR pomůže co nejlépe uživit sebe, jejich rodiče i jiné důchodce. Rajtovat na tom, kdy se v podružných případech má česky psát na začátku slova malé nebo velké písmeno, jistě přispívá k udržování národní identity, ale globální konkurenci asi více než složitá forma zajímá, jestli maturant chápe složitý obsah.

Mimochodem, problematické nejsou jen některé maturitní otázky, ale už i současná reklama v TV, kde A. Cibulka nadšeně láká k účasti na e-studiu pomocí neřešitelné úlohy s i/y. A taky je smutné, že - podle nějakých OECD testů - Češi, včetně těch, co odmaturovali z čehokoli, celkově v posledních letech mluví anglicky hůř, než před cca 15 roky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se