Finská společnost Teollisuuden Voima (VOT) se blíží ke spuštění prvního jaderného reaktoru typu EPR. Jedná se o 3. blok v areálu jaderné elektrárny Olkiluoto. V rámci ověření bezpečnosti nově vznikající elektrárny finská společnost VOT pozvala odborníky z IAEA, kteří provedli rozsáhlé posouzení bezpečnosti před zahájením provozu.

Skupina odborníků z IEAE – tzv. Pre-OSART (Pre-Operational Safety Review Team), ukončila 18denní misi v jaderné elektrárně Olkiluoto 3. Cílem mise bylo posoudit provozní bezpečnost reaktoru typu EPR o výkonu 1600 MWe. Reaktor nového typu se nachází na jihozápadním pobřeží Finska. Mise IAEA (International Atomic Energy Agency, v českém prostředí MAAE – Mezinárodní agentura pro atomovou energii) byla složena z 11 odborníků z Belgie, Číny, Francie, Velké Británie, USA a úředníků z IAEA.

Skupina Pre-OSART se zaměřila na zlepšení provozní bezpečnosti objektivním hodnocením bezpečnosti při používání bezpečnostních norem IAEA. V případě potřeby skupina navrhuje doporučení pro jejich zlepšení.

Posouzení se týkalo oblasti vedení a řízení bezpečnosti, školení a kvalifikace, operačních postupů, údržby, technické podpory, provozní zkušenosti, radiační ochrany, chemie, havarijní připravenosti a reakční doby, řízení nehod a uvedení do provozu.

„Výstavba rozsáhlé a moderní jaderné elektrárny navržené na 60 let provozu vyžaduje, aby vedoucí představitelé přijali trvalé závazky vůči jaderné bezpečnosti pro každou úroveň organizace. Skupina Pre-OSART zaznamenala toto odhodlání a byla schopna nabídnout praktické způsoby, jak ho zlepšit,“ uvedl vedoucí skupiny Yury Martynenko, vedoucí pro jadernou bezpečnost v oddělení pro provozní bezpečnost v IAEA.

Skupina předložila vedení jaderné elektrárny zprávu o svém zjištění. Vedení společně s finským úřadem pro jadernou bezpečnost STUK budou mít možnost se ke zprávě vyjádřit. Finální verze bude předložena finské vládě do tří měsíců.

Podle posledního harmonogramu pro 3. blok jaderné elektrárny Olkiluoto se připojení k síti má uskutečnit v prosinci. Začátek pravidelné výroby má být zahájen v květnu přístího roku. Během šestiměsíčního zkušebního provozu má být do finské sítě dodána energie v rozmezí od 2 do 4 TWh.

Zdroj úvodní fotografie: TVO

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *