Třetí blok Jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Jiangsu byl 30. prosince připojen k elektrické síti. Ruský reaktor VVER-1000 má být později v tomto roce uveden do komerčního provozu. Výstavba třetího bloku, jehož betonáž byla zahájena na konci roku 2012, byla dokončena za 5 let.

Tianwan 3 a 4 jsou reaktory VVER-1000, AES-91 navržené společností Gidropress a dodané ruskou státní společností Rosatom, generálním dodavatelem jaderné elektrárny je rovněž ruská společnost, AtomStroyExport. První betonáž na staveništi 3. bloku proběhla v prosinci 2012, zatímco výstavba 4. bloku byla zahájena v září 2013. První dva bloky JE Tianwan, disponující totožnými reaktory VVER-1000, elektrickou energii do sítě dodávají již od roku 2007.

JE Tianwan, zdroj: CNNC

Proces zavážení všech 163 palivových souborů do reaktoru Tianwan 3 byl zahájen 18. srpna minulého roku. Spouštěcí proces započal 27. září a o dva dny později reaktor dosáhl kritického stavu.

Elektrárnu čeká ještě série provozních zkoušek

Po udělení souhlasu od čínského národního regulátora byl zvýšen výkon reaktoru Tianwan 3 na 25 % nominálního tepelného výkonu, kdy došlo k puštění páry na turbínu a její rozběh. V této fázi proběhla série provozních a elektrických zkoušek. Zkoušky byly ukončeny 30. prosince v 13:29 místního času. „Výrobní blok č.3 tak byl oficiálně připojen k síti. Všechny systémy jsou nastaveny do nominálního provozního režimu,“ uvedla společnost Rosatom.

JE Tianwan; Zdroj: CNECC

Výstupní výkon reaktoru je nyní udržován na úrovni 25 % tepelného výkonu. Následně budou prováděny dynamické testy na výkonových úrovních 50 %, 75 % a nakonec 100 %. Po ukončení úvodních zkoušek na nominálním tepelném výkonu reaktoru bude zahájen demonstrační provoz po dobu 100 hodin. Následuje proces předběžného garančního provozu, který je prvním krokem dvouletého záručního období elektrárny Tianwan 3. Vstup tohoto bloku do komerčního provozu je očekáván ještě tento rok.

Výstavba dokončena v rekordně krátké době

„Výstavba 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Tianwan byla realizována v rekordně krátkém čase a může sloužit jako příklad vynikající mezinárodní spolupráce v energetické oblasti,“ sdělil Kirill Komarov, první zástupce generálního ředitele pro rozvoj podnikání a mezinárodní obchod.

Čínské národní shromáždění udělilo 16. prosince 2015 povolení pro třetí fázi výstavby JE Tianwan (bloky 5 a 6) – oba čínského designu ACPR 1000 s elektrickým výkonem 1080 MWe. První betonáž pro pátý blok proběhla později v tomto měsíci a pro 6. blok v září 2016. Zahájení komerčního provozu na 5. bloku se očekává v prosinci 2020, na 6. bloku v říjnu 2021.

Elektrárna Tianwan je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power, ve které mají vlastnický podíl společnosti China National Nuclear Corporation (50%), China Power Investment Corporation (30%) a Jiangsu Guoxin Group (20%).

Zdroj úvodní fotografie: CNECC

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *