Domů
Jaderné elektrárny
Japonsko marně hledá úložiště pro radioaktivní zeminu z Fukušimy
Fukushima po havárii

Japonsko marně hledá úložiště pro radioaktivní zeminu z Fukušimy

Zdá se, že ani ledový vítr vanoucí od pobřeží nebrání mužům v ochranných maskách, přilbách a rukavicích, aby pokračovali v největší světové úklidové akci po jaderné havárii. Stranou veřejnosti odvážejí dalších 1000 černých pytlů naplněných radioaktivní půdou a vykládají je na gigantická síta. Krytý dopravní pás veze půdu na okraj obrovské jámy, kde je udusána a připravena na další převoz, po němž by měla zůstat netknutá dalších téměř 30 let, píše britský deník The Guardian v článku k osmému výročí havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima.

V letech po katastrofě odstranilo asi 70.000 dělníků vrchní vrstvu půdy, větve stromů, trávu a další kontaminovaný materiál z oblastí poblíž domů, škol a veřejných budov při historicky nejdražším programu za 2,9 bilionů jenů (630 miliard korun). Chtějí tak snížit radiaci na úroveň umožňující desítkám tisíc evakuovaných obyvatel vrátit se domů. Dekontaminační operace vyprodukovala miliony metrů krychlových radioaktivní půdy nacpané do pytlů, které teď pokrývají rozsáhlé území prefektury Fukušima.

Ilustrační foto

Japonská vláda slíbila převézt zeminu do dočasného úložiště a pak, v roce 2045, na trvalé místo. Podle dohody s místními obyvateli má být stálé úložiště mimo vlastní prefekturu, neboť místní obyvatelé odmítali, aby se z okolí jejich bydlišť stala jaderná skládka.

Vládní plán naložení s kontaminovanou půdou se ale rozpadá, jelikož se jí nepodařilo najít ani jednu lokalitu, kde by místní správa dovolila toxický odpad uskladnit.

Zatímco dělníci uvnitř pobořené jaderné elektrárny se všemožně snaží zabránit úniku více než jednoho milionu tun radioaktivní vody, venku pokračují práce na odstranění, zpracování a uskladnění půdy, jejíž objem do roku 2021 dosáhne objemu až 14 milionů metrů krychlových.

Akce má podle pracovníka ministerstva životního prostředí Džiróa Hiracuky trvat ještě dva roky:

„Zákon nám ukládá najít konečné úložiště mimo Fukušimu, takže zde půdu nemůžeme nechávat donekonečna. Je pravda, že stále musíme hledat vhodné místo, ale bude hodně záležet na tom, kolik budeme potřebovat prostoru a jaká bude úroveň radioaktivity zeminy.“

Fukushima po havárii
Ilustrační foto

Odpor se zvedl také proti nápadu použít půdu s nižší radiací – méně než 8000 becquerelů na kilogram – do základů silnic, hrází a dalších infrastrukturních projektů ve Fukušimě.

Provizorní úložiště se rozprostírá mezi městy Okuma a Futaba na západ od elektrárny, kde je úroveň radiace stále příliš vysoká na to, aby se sem lidé mohli vrátit. Dosud bylo na toto místo svezeno 2,3 milionu metrů krychlových půdy, což je asi 15 procent z celkového objemu.

Na operaci se podílí tisíce dělníků, včetně řidičů, kteří každý den podniknou 1600 jízd tam a zpět. Doposud uskutečnily nákladní vozy 355.000 převozů, přičemž práce stále není u konce.

„Jsem si vědom, že někteří lidé říkají, že by bylo lepší nechat to tady, ale lidé v Okumě a Futabě si už užili dost zlého a souhlasili, že tady zemina může být nechána pouze pod podmínkou, že bude následně odvezena pryč z Fukušimy,“ řekl Hiracuka.

Ilustrační foto

Navzdory snahám o dekontaminaci se jen malá část nuceně evakuovaných obyvatel mohla vrátit domů. Minoru Ikeda, který se účastnil dekontaminační akce, uvedl, že si dělníci práci usnadňují.

„Byly doby, kdy nám řekli, ať necháme kontaminovanou vrchní vrstvu půdy a prostě jen ať odstraníme listí, abychom stihli všechno podle plánu. Někdy jsme se na sebe podívali a jako bychom si řekli, co tu sakra děláme,“ poznamenal Ikeda.

Je skeptický vůči tvrzení vlády, že se podaří najít pro půdu trvalé úložiště.

„Ani na minutu nevěřím, že budou schopni odvést všechnu tu půdu pryč z Fukušimy. Vláda musí přijít s plánem B,“ zdůraznil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(36)
energetik
12. březen 2019, 11:32

Celkem zbytečné, dávno je to spláchnuté ve větší hloubce. Nebo tam snad od havárie nepršelo?

Milan Vaněček
12. březen 2019, 12:35

To se ta jaderná energetika Japoncům pěkně prodražuje. Teď už chápu Němce, celá Energiewende je mnohem levnější než to co muselo a bude muset Japonsko zaplatit kvůli svému jádru.

JVr
12. březen 2019, 17:15

Vypadá to že Japonští politici neudělali zrovna racionální rozhodnutí.

1) odveze se to z Fukušimy, bez uvedení kam... je plán naprosto k ničemu.

2) pokud nevím co s tím udělám.. jak mohou odhadnout kolik to bude stát peněz???

3) až se to odbagruje odveze a někam uskladní.. musí se nějaká nová půda přivézt místo té odbagrované...

4) budou se tam ti lidé chtít opravdu vrátit? Zbytková radiace tam určitě bude... A do toho zůstane riziko blízkého porušeného reaktoru...

Myslím, že měli ty lidi kompenzovat (půdu, stavby vykoupit). A nechat to chvilku ~50 let zářit, než se radiace dostane na únosnou mez.. Pak zas prodat...

Neříkám že naši politici nedělají obdobně špatná rozhodnutí (od těch občas ani nic jiného nečekám) ale o Japoncích jsem měl lepší mínění.

energetik
12. březen 2019, 18:16

Nebo zasít čočku a prodávat ji jako baterky do hodinek :-)

Vladimir Wagner
12. březen 2019, 19:30

Jde o článek s Guardien, tedy značně nepřesný. Pro upřesnění bych doplnil pár informací. Před dvěma roky se začalo postupně zprovozňovat přechodné úložiště pro úložiště radioaktivního odpadu, který se shromáždil a shromažďuje při dekontaminaci. Leží v nejvíce postižených městech Okuma a Futaba. Tak dlouho to trvalo hlavně proto, protože bylo potřeba potřebnou půdu vykoupit nebo pronajmout od soukromých vlastníků. Ti měli hlavně starost, aby tyto pozemky nezůstaly jako úložiště trvale. Proto je to pronajmutí na 30 let. Zároveň na druhé straně k tomu, že nakonec vlastníci vyšli vstříc bylo, že nebylo možné začít dekontaminaci silně kontaminovaných částí, mezi které patří právě Futaba a Okuma bez možnosti uložení odpadu, který se přitom nahromadí. Celková rozloha je zhruba 1400 ha. Budou zde i spalovny a linky na zpracování a úpravu toho odpadu.

Nyní se už sem postupně sváží radioaktivní odpad, nashromážděný při dekontaminaci již otevřených částí, do kterých se lidé už vrátili nebo vracejí. Zatím se svezlo zmíněných 15 % a ukončeno by to mělo být do roku 2021. Zároveň probíhá i zmíněná dekontaminace zbývajících částí, kde zatím není návrat obyvatel dovolen. Odtud se odpad už vozí většinou přímo do úložiště.

Jinak už při převozu a po něm se odpad částečně kontroluje a selektuje podle stupně kontaminace, která často už poklesla pod hygienické limity (radioaktivita je nižší než u řady přírodních materiálů). Právě u toho se uvažuje o využití při rekonstrukčních pracích v zasažených oblastech.

Na místa, která se odbagrovala (jde o poměrně velmi tenkou vrstvu) se další materiál přiveze. Odstraněné listí, větve a tráva pak dorostou.

Překážkou pro návrat hlavně mladších je spíše obnova infrastruktury a pracovních míst. Pokud jde o výkup pozemků, jak jsem zmínil u úložiště, problém je spíše, že majitelé je nechtějí prodat.

To přechodné uložení je důležité, protože během té doby se postupně odpad rozsortuje a zpracuje, tak aby radioaktivní část byla koncentrovaná a většina objemu byla dekontaminovaná. Uložení té radioaktivní části se pak nejspíše bude řešit i s uložením odpadu z likvidace zničené elektrárny.

Podrobnější informace je v článku: http://www.osel.cz/10411-fukusima-i-po-osmi-letech.html a v tam odkazovaných předchozích článcích cyklu.

Je z toho vidět, že se Japonci snaží o racionální řešení, ale musí zároveň respektovat a vyjít vstříc subjektivním přáním a obavám místních komunit. To je jasně vidět i na případu řešení vody se zbytkovou aktivitou tritia a obavou komunity rybářů.

Ps: Toto je pro pana JVr, který má zájem o informace. Opravddu nechci zapředávat do komunikace s trolly Vaněčkem a energetikem

hariprasad
12. březen 2019, 21:14

No víte, pane Vágnere, ještě jedna podobná katastrofa, a jaderná energetika půjde úplně k ledu. Doufám, že není na řadě ani Temelín a ani Dukovany.

Carlos
12. březen 2019, 22:23

Přece jenom je třeba uvažovat ještě to jestli je zářič na něco vázán, například na horninu, nebo jestli jím byl povrch poprášen, to bych úplně neopomíjel ve srovnání radiace materiálů.

Pokud sloupnete více než asi 10cm, což už je dost, tak obnova bude trvat hodně dlouho, ona tam sice nějaká tráva poroste, ale spíš to bude lebeda a bůh ví, když se to bude aplikovat na velké ploše, za jak dlouho se tam semena dostanou, jestli tam nedojde ke ztrátě chráněných druhů etc. Pokud to budou seškrabovat někde v elektrárně, nebo na náměstí, tak se nic neděje, ale pokud to bude ve větším a v krajině, může z toho být problém.

Otázkou je jestli má cenu tu infrastrukturu obnovovat a jestli mladým nenabídnout raději přesídlení do větších měst v okolí. V Japonsku je paradoxní situace kdy je pohodlné bydlení zároveň nedostupné a zároveň je tam hromada volných domů a zároveň klesá populace o asi 250 000 lidí ročně. Tady by asi opravdu bylo lepší lidi hned přesídlit a udělat z toho vyloučenou zónu, než to draze opravovat. Nebýt naší snahy o krmení průmyslu s nízkou přidanou hodnotou, tak ty stejné problémy - vylidňování, budeme řešit také.

Petr
12. březen 2019, 20:39

To je ale paplačka, přitom si nepamatuju, že by takhle odbagrovávali Hirošimu a Nagasaki, což jsou zcela nesrovnatelně hustěji obydlené oblasti.

hariprasad
12. březen 2019, 21:11

Protože tam šlo o nadzemní jaderný výbuch. Jiné izotopy, jiný poločas rozpadu, jiný typ zamoření. Na zemi toho zase tolik nezůstalo.

hariprasad
12. březen 2019, 21:09

Na jednu tranu je to velmi tristní čtení. ma druhou stranu, diky Bohu, že se to stalo v Japonsku. Za prvé, jsou informace, za druhé, Japonci jsou pečliví a svědomití. Stát se něco podobného v Rusku, tak je veškrý kontaminovaný materiál už dávno v moři a ani se o tom nedovíme. Vot more...

Milan Vaněček
12. březen 2019, 22:42

V mém prvém příspěvku zde jsem odhadl, že ztráty Japonska z havarie ve Fukušimě budou větší než dosavadní německé náklady na Energiewende.

Porovnejme zatímní výdaje Německa a Japonska:

Německo: roční výdaje co platí domácnosti za Energiewende jsou cca 1 EUR/den/domácnost (viz Niedermayer, 29.5.2018). To je za rok cca 10 miliard EUR

a kdybychom to vynásobili 18x (i když výdaje 2000-2008 byly určitě menší) tak dostaneme 180 miliard EUR.

Japonsko: ztráta z nevyrobené elektřiny jako následek uzavření japonských JE (cca 50GW výkonu) od roku 2011 do současnosti: ztráta cca 2500 TWh za 7 let při ceně 50 EUR/MWh=125 miliard EUR

Odepsání cca poloviny JE (25 GW výkonu po 7 miliardách EUR/GW výkonu kdyby je chtěli stavět, cena z EU)=175 miliard EUR

Dohromady 300 miliard EUR

A k tomu škody z radioaktivního úniku (ne škody z vlny tsunami): 630 miliard CZK uvedených v článku zde, to jest 25 miliard EUR.

CELKEM 325 miliard EUR

čili mnohem více než co zaplatili němečtí spotřebitelé za Energiewende

Takže Němci, když úspěšně odstaví své JE do roku 2022 tak ještě ušetří a jako benefit budou mít v té době přes 40% své energetiky z čistých obnovitelných zdrojů, ve srovnání s dominantně fosilním Japonskem.

Prosím překontrolujte si to, zda jsem někde neudělal řádovou chybu. Je to jen velmi hrubý odhad.

Emil
12. březen 2019, 23:13

Bloomberg uvádí náklady na Energiewende do roku 2025 na 500 miliard Eur. To úplně nesedí na těch Vašich 180 miliard Eur dosud:

"Germany, the nation that did more than any other to unleash the modern renewable-energy industry, is likely to fall short of its goals for reducing harmful carbon-dioxide emissions even after spending over 500 billion euros ($580 billion) by 2025 to overhaul its energy system."

https://www. bloomberg.com/graphics/2018-germany-emissions/

Vladimir Wagner
12. březen 2019, 23:15

Pane Vaněčku, u Japonců předčasně odstavené jaderné elektrárny do ztrát počítáte (nemusí to být celkově těch 25 GW - odstavují se spíše menší bloky), u Němců ne. A u nich bude předčasně odstaveno celkově 20 GW, tedy téměř tolik, co Vy počítáte Japoncům. A navíc velká část nákladů na Energiewende teprve ještě přijde. Takže to bude celkově vypadat dost jinak, než zde uvádíte.

energetik
13. březen 2019, 15:52

Japonci elektrárny odstavili bez plánu najednou aniž by měli levnější náhradu. Němci odstavení plánují po dohodě s provozovateli již od 90 let a zároveň jen v takovém množství pro kterou mají náhradu a to dokonce i levnější. Takže provozovatelům jaderek to "nucené" odstavení přijde velmi vhod a ve skutečnosti není až tak nucené. Stejně tak jako odstavování reaktorů v Americe a dalších státech.

Milan Vaněček
13. březen 2019, 08:03

ad Emil a Wagner: hrubý odhad jsem prováděl az do současnosti, budouci skutečné výdaje se zase teprve ukáží. V Německu kompenzace pro předčasně zavřené JE byly vždy v řádu miliard Eur, ne desítek miliard eur.

Za dalších 20 let můžeme spočítat další náklady, zatím to vypadá že ty Japonské jsou významně vyšší.

Emil
13. březen 2019, 09:10

Předpokládejme na chvíli, že Váš odhad je přesný, a Německo zatím stála Energiewende 180 miliard Eur. Na následujících 6 let nám tedy zbývá utratit 320 miliard Eur. Pak mám pro Němce jeden vzkaz: držte si peněženky, protože ta pravá jízda teprve začíná!

Milan Vaněček
13. březen 2019, 09:23

Přesně jste se trefil do mé sumy 325 miliard Eur co utratili Japonci za 7 let po Fukušimě. Ale jak říkám: počítejme to co se už stalo, další výdaje si můžeme zkontrolovat zase za 10 či 20 let.

Emil
13. březen 2019, 09:38

No nevím, jestli by Němci skákali radostí nad informací, že odteď do roku 2025 už je bude Energiewende stát jen tolik, co Japonce Fukušima.

Petr
13. březen 2019, 14:46

V Japonsku počítáte ztráty jako cenu nevyrobené elektřiny z jaderek, kdežto v Německu počítáte jen malé státní kompenzace vyplácené majitelům prvních předčasně uzavíraných jaderek, protože se většina zatím pořádně nebránila u soudu.

Vladimir Wagner
13. březen 2019, 15:23

Pane Vaněčku, Vaše klasika, zatímco v Japonsku počítáte náklady na odstavení bloků jako jejich cenu při nové výstavbě nebo cenu za nedodaný výkon, tak v Německu berete pouze kompenzace za odstavení bloků, které dostaly dané firmy. Čili, u každého to počítáte úplně jinak. Pokud byste u Japonska bral také pouze kompenzace státu vůči firmám, tak je to u Japonska nula. Tak je to u Vás se vším.

Pochopitelně je zajímavé znát náklady způsobené havárií ve Fukušimě i realizací Energiewende. A třeba je srovnat. Ovšem pak by se měly počítat na obou stranách stejné věci stejným způsobem. Vás ovšem reálná čísla a fakta nezajímají. Vy jste prostě jen troll.

Právě i kvůli Vašemu trollování se koncentrace trollů a trollingu na této diskuzi zvýšila tak, že už jsem ji téměř opustil. Teď už se k závazku o nekrmení trollů zase vrátím.

Milan Vaněček
13. březen 2019, 19:47

takže ubude zde Vašich komentářů "to néééjde" pane Wagner, o to více jich bude na Oslu a jiných webech.

Co se týče srovnání ceny Fukušimy a Energiewende, tak i když vezmete to co říká Váš Emil, tak je to stejně pořád finanční tragedie pro jádro, dále Energiewende přinesla německému průmyslu řadu benefitů ale Fukušima japonskému průmyslu žádné. (možná jeden: při další havarii ve světě Japonci budou vyhledávanými experty na likvidaci).

Takže sbohem a šáteček....

Milan Vaněček
13. březen 2019, 19:52

Ještě elementární počty: Japonci odstranili roku 2011 asi 50 GW výkonu JE a rozhodně to nechtěli,

Němci ke konci 2018 jen 10GW a rozhodně to chtěli.

Emil
13. březen 2019, 20:01

Jste ubohý a trapný. Nic víc se k tomu slušně napsat nedá.

Milan Vaněček
13. březen 2019, 21:33

Některá fakta jsou pro někoho opravdu bolestivá. Ale neměli bychom zapomínat že nám jde o odbornou diskusi a o osvětlení technické problematiky z různých úhlů pohledu. Útoky ad hominem svědčí jen o slabosti těch, kdo je provádí.

Vladimir Wagner
13. březen 2019, 21:09

Trollové Loudil a Vaněček (nejen oni, ale patří k těm hlavním) rukou nerozbornou totálně rozvrátili diskuzi na tomto serveru. Je vidět, že troll Vaněček z toho má přímo nezřízenou radost. Budiž mu přáno, alespoň někdo z toho tedy radost má.

Místní server je opravdu velmi kvalitní a je potěšením jej číst. A bude mi i nadále ctí do něj přispívat svými názory. Ovšem diskuzi se budu snažit co nejvíce vyhnout. Jediná rozumná reakce je, se reji trollů neúčastnit.

Novak
14. březen 2019, 22:16

Problém je, že si to berete moc osobně a tím jim dáváte potravu, přitom na to můžete nereagovat. Slyšel jste někdy o pojmu energetický upír?

energetik
13. březen 2019, 22:38

Japonci měli z hlediska nákladů na úklid "štěstí" v tom že je Fukušima u moře, takže větší část toxických odpadů a emisí spláchla voda a už s tím nic neudělají. Stát se havárie uprostřed pevniny, tak musí "dekontaminovat" daleko větší plochu, a nebo taky ne po vzoru Ruska a vystěhovat nebo vyvraždit obyvatele a zvěř v okolí.

Až se Rusům roztrhne nebo potopí ten jejich Akademik Lomonosov, tak budou náklady na dekontaminaci taky nulové stejně tak jak u některých jejich jaderných ponorek a nikdo s tím nic nezmůže.

Emil
14. březen 2019, 11:45

Jo, kdyby některou jadernou elektrárnu zasáhla patnáctimetrová vlna tsunami uprostřed pevniny, tak to by byl s dekontaminací opravdu ještě větší problém. Přesně jak píšete.

Milan Vaněček
14. březen 2019, 12:44

Každá jaderná velká havarie byla vždy z rozdílných příčin (impulzů). Když se nyní připravujete na tsunami, pane Emile, tak je to jako zbrojit na minulou válku.

Ale ta nová, ta bude zcela jistě jiná.

Emil
14. březen 2019, 13:38

Pokud k té nové velké vůbec dojde, jste zapomněl dodat. Některá nutně musí být poslední...

Loudil
13. březen 2019, 18:25

Japonsko dokázalo svůj konzumní systém tak "vyšperkovat" , že skutečně ročně ztrácí asi 250 000 obyvatel = ztráty odpovídají asi čtyřem úderům z B -29 jadernou pumou na Hirošimu ročně. Po několika letech tak ztráty na obyvatelích v Japonsku budou souměřitelné s koncentrákem Osvětim či Stalinovým Gulagem. Prosím bez jakýchkoli urážek !!!, je mi jasné, že tito dnešní Japonci vymírají zcela dobrovolně a smrtící úder jim zasazuje nikoli nějaký jed od I.G. Farben, ale přílišný blahobyt a všeobecné pohodlí. Výsledek je ale stejný, každých 5 let Japonsko ztratí 1 milion lidí , což daleko překonává i totalitní ?? Putinovo Rusko. Takže, co chci říci. 1. Místa pro vystěhované lidi z okolí Fukušimy musí být v Japonsku habaděj ! 2. Pokud někde dojde nedej bůh k nové Fukušimě, tak to zřejmě bude konečný umíráček využívání atomu k výrobě elektřiny. A to i přes snahy Číny , Rosatomu i Babiše.

Eduard Majling
13. březen 2019, 19:27

Dobrý den, pane Loudile,

už jednou jste byl nejen Vy varován ohledně politizování energetických témat v místní diskuzi. Přirovnávat úbytek populace v Japonsku k tragickým událostem, které výše zmiňujete, je přinejmenším nevhodné vůči obětem těchto činů. Tímto Vás žádám, abyste se ve svých příspěvcích podobným vyjádřením vyvaroval. Příspěvky tohoto rázu nebudou v místní diskuzi tolerovány.

Za redakci oenergetice.cz,

EM

Carlos
13. březen 2019, 19:32

Loudile, nastudujte si první něco o Japonsku, o trendech, o důvodech proč Japonci nemají děti a proč skoro polovina lidí do 40 let rezignovala na vztahy a sex vůbec. co je to fenomén hikikomori a jak fungoval myší ráj.

Srovnávat to s výplody chorých mozků a perverzních systémů je už zase za čáru.

Loudil
13. březen 2019, 20:40

TO : carlos

Jen jsem reagoval na váš předchozí příspěvek, kde sám připomínáte "haldy volných domů v Japonsku" a roční úbytek obyvatel 250 000. Z čehož také vyplývá možnost nezabydlovat znovu území Fukušimy , protože pro vystěhovalce je místa dost. Všimněte si mého upozornění : "Prosím bez jakýchkoli urážek !!!, se třemi vykřičníky, což znamená, že mi jde pouze a jenom o srovnání známých historických čísel s dnešní realitou Japonska. Váš fenomén hikikomori zřejmě "zapustil kořeny" i například v Německu", kde po odečtu přistěhovalců rodilých Němců také valem ubývá. Japonci nemají ony přistěhovalce. Opravdu ale nevím, co je tak "děsivého" na srovnáních typu : V Hirošimě zahynulo při jaderném výbuchu asi 70 000 lidí, to je skoro počet obyvatel Pardubic nebo Adolf Hitler stojí za smrtí asi 20 milionů obyvatel SSSR, což je dnešní počet obyvatel Rumunska nebo v Osvětimi zahynulo přes 1 milion lidí, což odpovídá dnešní Praze. Je to : "Hnusné, urážející , perverzní , choré ?, .... vůči komu ?

Carlos
13. březen 2019, 22:10

Loudile, proč to sem vůbec taháte? Proč taháte ke konstatování o obyčejném, přirozeném, úbytku populace, dva systémy s masovým vyvražďováním mi je záhadou. Pokud máte srovnání "Hirošima -> Pardubice", tam problém není, pokud ale dáte srovnání "Pardubice -> Hirošima", z nějakého důvodu to už je divné. Neptejte se proč, ale asi lidem vadí pokud něco normálního přirovnáváte k tragédii.

Opravdu si první něco o situaci v Japonsku najděte.

Ano, nacismus a komunismus jsou úchylné a perverzní režimy. To doufám nehodláte rozporovat.

Loudil
14. březen 2019, 07:50

TO : carlos

K Japonskému úbytku obyvatel. Současná etapa vývoje kapitalistického konzumního systému přináší prudké stárnutí populace a začátek postupného vymírání obyvatelstva ve všech státech, které toto praktikují. Nejde jen o demokratické státy, k bodu zlomu se blíží i totalitní Čína a další. Někoho to postihne dříve /Japonci, Němci,.. někoho později ,USA, Čína.. ale je to obecný jev./ Snad pouze arabské státy i po svém zbohatnutí možná udrží svou porodnost, když tam ženy stále nebudou chodit do práce a budou jen rodit. Kdo ví ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se