Tento týden ve čtvrtek bylo v Tokiu podepsáno memorandum o spolupráci Japonska a Velké Británie v oblasti civilních jaderných technologií. Nově uzavřená dohoda pokrývá oblast vývoje a výzkumu, vyřazování jaderných zdrojů a stavbu nových jaderných elektráren.

Ve čtvrtek 22. prosince podepsal Greg Clark, britský ministr obchodu, energetiky a průmyslu, se svým japonským protějškem Hiroshigem Sekem memorandum o spolupráci v oblasti civilních jaderných technologií. Obě země tak dále posílily svou dlouhotrvající spolupráci v této oblasti.

Hlavními body, které byly projednávány, byly spolupráce v oblasti vyřazování jaderných elektráren a dekontaminace, jaderný výzkum a vývoj. Zdůrazněn byl také význam jaderné bezpečnosti. Dobrým příkladem spolupráce může být již probíhající sdílení zkušeností mezi britskou  Agenturou pro vyřazování jaderných zařízení z provozu (The Nuclear Decommissioning Authority) a největší japonskou elektrárenskou společností TEPCO (Tokyo Electric Power Company).

Nové jaderné zdroje

Důležitá část podepsaného memoranda se týká nově budovaných jaderných zdrojů. Dvě japonská konsorcia, jmenovitě Horizon a NuGen, plánují výstavbu nových jaderných elektráren ve Velké Británii. Nové projekty na ostrově Anglesey a v Cumbrii by měly vytvořit až 20 000 nových pracovních míst a pokrýt 15 % tamní spotřeby elektrické energie. Předpokládá se také, že tyto investice přinesou pro britské dodavatele zakázky v celkové hodnotě 20 miliard liber.

„Spojené království je světovou špičkou v technologii vyřazování jaderných zdrojů a hospodaření s jaderným odpadem. Užší spolupráce s Japonskem pomůže oběma zemím zajistit udržitelnou budoucnost jaderné energetiky,“ Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslu Velké Británie.

Předpokládaný budoucí vývoj britské jaderné energetiky jsme shrnuli v předchozím článku.

zdroj úvodní fotografie: IAEA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *