Domů
Jaderné elektrárny
Komerční provoz Olkiluoto 3 byl opět odložen, stavba jaderné elektrárny ve Finsku potrvá nejméně 16 let
Olkiluoto 3 2016

Komerční provoz Olkiluoto 3 byl opět odložen, stavba jaderné elektrárny ve Finsku potrvá nejméně 16 let

Jaderný blok Olkiluoto 3 bude podle aktualizovaného harmonogramu spuštěn nejdříve v březnu roku 2021. Doba výstavby se tak protáhne o dalších 6 měsíců. Stále by se ovšem mělo jednat o první reaktor typu EPR, který bude v EU uveden do provozu.

První reaktor typu EPR, který má být uveden v Evropě do provozu, opětovně odkládá zahájení svého komerčního provozu. Podle čtvrtečního prohlášení jeho budoucího provozovatele, finské společnosti TVO, má být reaktor uveden do provozu v březnu roku 2021.

Není to přitom zdaleka první zpoždění, které Olkiluoto 3 ohlašuje. Ještě v polovině tohoto roku přitom společnost TVO opakovala, že reaktor bude spuštěn v červenci 2020.

Zcela první harmonogram přitom mluvil o spuštění bloku v květnu roku 2009. S ohledem na poslední odklad komerčního provozu je stavba opožděna již o téměř 12 let. Práce na stavbě přitom započaly v roce 2005.

Obdobné problémy ovšem nepostihly pouze stavbu EPR v elektrárně Olkiluoto, obdobné zpoždění hlásí i elektrárna ve Flamanville, kde je ve výstavbě jeden blok od roku 2007. Původní spuštění bylo v plánu v roce 2012, přičemž podle aktuálního harmonogramu má být zprovozněn až ke konci roku 2022.

Jediné reaktory EPR, které jsou aktuálně v komerční provozu, jsou dva bloky v elektrárně Taishan v Číně. Evropa na své první bloky tohoto typu stále čeká. První blok JE Taishan byl uveden do komerčního provozu v prosinci 2018 a druhý v září 2019.

Pro Českou republiku, která je aktuálně v počátku přípravné fáze dostavby jaderné elektrárny, tento typ bloku ovšem není vhodný. Dle vyjádření zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla i ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je v lokalitě Dukovany možné umístit blok o maximálním výkonu 1200 MW. Reaktor typu EPR, který je ve výstavbě ve Flamanville a Olkiluoto, má jmenovitý výkon 1650 MWe, a proto jeho umístění není vhodné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik II
21. prosinec 2019, 10:48

Tak to už je fakt síla !! První termín spuštění : květen 2009, zatím ! poslední březen 2021 . Doba stavby elektrárny se protáhla z původních 4 let už na 16 , tedy na čtyřnásobek. Je ostuda pro Evropu, že Čína stejný reaktor postavila za 9 let, což je o 7 let rychleji. Ptám se proto znovu : "Co se to s Evropu děje ? Co se děje se Západem ?" Předem děkuji za odpověď.

ad2. Nechápu, proč je reaktor 1750 MW hrubého výkonu příliš velký pro Dukovany, když tam budeme brzy odpojovat výkon 2000 MW. Zatím se totiž o stavbě dvou 1000 MW bloků v Dukovanech nemluví. Zatím se zvažuje jeden 1,0 až 1,2 GW pro Dukovany a pak s odstupem asi 20 let také jeden stejný pro Temelín. Výkon do 1,2 GW vyřazuje předem Francouze , ale asi taky Korejce, kteří staví 1,45 GW a o zkrachovalém Westinghouse doufám nikdo neuvažuje. Takže to vypadá na Rusy nebo Číňany, tyto dva národy ale naše BIS /čučkaři/ považuje za největší grázly a gangstery pod Sluncem ,takže už opravdu nevím !! Francouzi a Korejci mají obří reaktory, Rusové a Číňané jsou prý zase gangsteři a Američané v jádru nedávno zkrachovali. Panebože to je rébus ! Nevypadá to nijak dobře s tím naším jádrem ! Obří reaktory, grázl a gangster, Westinghouse s bankrotu ! no a teď z toho vybírejte !

Jan Veselý
21. prosinec 2019, 11:11

Já jsem stále více přesvědčený, že v ČR se nakonec žádný reaktor stavět nebude. Za pár let se monstr reaktory opustí a začnou se plánovat SMR. Jen plánovat. V reálu se bude vymýšlet jak prodloužit životnost stávajících reaktorů.

energetik II
21. prosinec 2019, 13:34

TO : Veselý

Taky začínám mít ten pocit, že jádro u nás nebude. I Babiš se vyslovil že prý "SMR reaktory jsou super budoucnost energetiky" , takže až začnou velké průtahy kolem výběrového řízení, což je zcela jisté, a bude to vypadat , že reaktor u nás bude chtít stavět Putin , tak Trumpík zvolený 2020 pro druhé funkční období na nás zase vypálí sankce pro spolupráci s Ruskem /jako nyní na Němce za NS II/ a bude nám vnucovat americké SMR, které právě nyní dokončují certifikační řízení. Vše se parádně protáhne a nakonec se zjistí, že jsou už OZE tak superlaciné a jádro tak superdrahé, že se od stavby upustí. Jádro je rok za rokem dražší a dražší a OZE levnější a levnější.

Emil
21. prosinec 2019, 14:43

Až na to že Westinghouse není v bankrotu a KHNP půjde do tendru spíš s reaktorem APR1000, takže jsou pořád ve hře čtyři dodavatelé a ne dva.

energetik II
21. prosinec 2019, 21:30

Westinghouse není už sice v bankrotu, ale jeho reaktory AP-1000 už odmítla dále stavět Čína. Brzy po spuštění reaktoru AP- 1000 v Sanmen- 2 tam totiž došlo k defektu čerpadla chladícího systému - americké výroby a tento 1 GW reaktor kvůli tomu 1 rok nevyráběl proud. Mezi USA a Čínou pak probíhaly nechutné tahanice, kdo škody způsobené výpadkem bude platit. Navíc byla Čína znechucena velkým nárůstem nákladů na stavbu i výrazným prodloužením času výstavby. Nakonec 9 let stavby místo slibovaných 5 let od USA. Korea má OPR-1000 , ale už od 2008 nezahájila žádnou novou stavbu tohoto reaktoru. Doma mají na jádro možná už trvalou STOPKU. Pokud by u nás začali stavět někdy 2028 , pak by to byl první OPR-1000 zahájený po 20 letech. Navíc by mi docela vadilo ,aby stát, který má doma u ATOMU - ZARACHA - s chutí budoval reaktory jiným. Je to stejné, jako doporučovat příteli svíčkovou v restauraci, když jsem se po ní sám před hodinou pozvracel.

Vladimir Wagner
21. prosinec 2019, 21:55

Jen bych si dovolil upozornit, že reaktor APR 1000 opravdu není reaktor OPR 1000.

Martin Pácalt
22. prosinec 2019, 15:50

Hmm, dobrý, ale proč tutéž myšlenku opakujete v souvětí třikrát...?

Richard Vacek
22. prosinec 2019, 07:56

Opět další střípek, který ukazuje, jak na tom Evropa je. Během pár desetiletí ztratila schopnost realizovat velké investiční celky. Za hlavní důvod pokládám orientaci vzdělání na netechnické obory, styl výchovy, který neučí k zodpovědnosti a zákony, které kladou investičním záměrům všemožné překážky.

Už několikátá evropská generace prožírá to, co jejich předkové vybudovali a budoucnost vypadá ještě hůře.

Milan Vaněček
22. prosinec 2019, 10:28

Ano, vypadá to že doba "velkých staveb socializmu/komunizmu" již skončila,

totéž platí pro velké stavby kapitalizmu,

i kdysi dávno pyramidy či Babylonská věž skončily,

jenom v Číně to ještě bude chvíli pokračovat.

Nová hi tech výroba je o něčem jiném, časy se mění a my s nimi.

A technické obory na západě jsou na špičkové úrovni, ta dekadence na amerických universitách je na jejich humanitních fakultách.

Carlos
22. prosinec 2019, 11:44

No ještě něco postaví pár dalších zemí v rámci ptákometrické soutěže.

Jan Veselý
23. prosinec 2019, 09:42

Tohle je perfektní vystihnutí reality ve zkratce. Pokud ti to Carlosi nebude vadit, budu to taky používat.

Carlos
22. prosinec 2019, 11:43

Ty zákony musíte brát ne jako něco co se objevilo z čistajasna panovníky s mocí vydávat oktrojované zákony nemáme a nejblíž tomu byly naposled Benešovy dekrety. Každý zákon je tak jen a pouze výsledkem předešlého stavu a snahy ten stav změnit v jiný. Takže pokud v minulosti velké investice, ať už elektrárny, nebo třeba dálnice a železnice si mýrnyx týrnyx šly krajinou jak se jim zachtělo a to bez ohledu na lidi a krajinu. Důvod těch zákonu je aby se neopakovaly takové akce jako D1 Přerov, kterou nakreslili pitomě přes baráky a teď se diví že ji tam místní nechtějí a používají kvůli tomu všechno co legálně lze. sysly, křečky, žáby a nejnověji stromky. Ano, ušetřili si tak tunel a tři kilometry dálnice, ale zbytečně na úkor lidí.

Stejně tak s oním slavným "technickým" vzděláním je to mírně jinak. Ekonomika se změnila a i technika se změnila, přibyly nové obory a do toho jsme byli svědky toho co technika dokáže napáchat za škody. Takže se holt lidé ze studia výroby monstroprojektů JE přesunuli na studium IT, elektrotechniky či chemie, což jsou obory o dost dynamičtější a perspektivnější. Jaderné inženýrství/strojírenství je velmi úzký obor, v IT si něco najdete pokaždé, elektrotechnika také nabízí velmi široké množství uplatnění, od mikroelektroniky, kde to v IT volně přechází (počítač bez toho neuděláte, ani populární jednočipy jako Arduino, nebo Rapsberry Pi), po pohony lokomotiv.

V chemii jdete od klasické chemie přes organiku až po biochemii a různé hybridní obory kdy máte polovinu na chemické a polovinu na přírodovědné fakultě. (To třeba na FEKT VUT máte také, je/byl tam obor ohledně audiotechniky napůl s JAMU, pokud se pamatuji) Existují teoretické možnosti dokonce tří oborů spojených. Dnes víme že se dá celkem v pohodě dělat interface mezi elektronikou a nervovými buňkami, jenže abyste s tím byl schopný pracovat, pak potřebujete znalosti elektroniky, biologie (přesněji jak pracovat a pěstovat buňky) a informatiky abyste z toho byl s to něco pořádně vytěžit. Máte totiž reálnou neuronovou síť a tu musíte nějak nacvičit, komunikovat s ní, aby k něčemu byla a to se dá jenom přes elektroniku připojenou k počítači.

Další věc je problém v samotném technickém a vůbec ve školství, které je dost zastaralé (a ne opravdu je jedno jestli píšete vlád data na tabuli a nebo jestli děláte power point karaoke u elektronické tabule). Tam byste musel udělat velkou změnu. Tuhle hádanku znáte? Co je mezi zvídavým pětiletým dítětem a letargickým znuděným devatenáctiletým? 13 let školní docházky.

To je dost velký problém obecně, někde horší, někde ne tak strašný, ale je. A řekl bych že se vzdáleností školy od "podvratných humanitních věd" ten problém bude narůstat. Jednak tam máte typově jiné vyučující, jednak se tam mohou projevit věci jako rezignace a pod, ale také třeba opovrhování takovými "nespočitatelnými nesmysly", které by ale mohly mít pozitivní efekt.

Jenže ty problémy se táhnou od základek a školek, nelze řešit problém praskající střechy stahováním krovů když se bortí základ polovičky budovy. To musíte opravit a teprve za 20-25 let uvidíte výsledky v ekonomice. Ale to musíte řešit milion problémů, na které se kašlalo, protože i ve školství se zjevně uplatňují paragrafy o provozu dráhy:

§1 Vždycky se to tak dělalo (Nikdy se to tak nedělalo)

§2 Ještě nic nepřišlo

§3 Všichni jsou na obědě

§4 Na to je předpis (Není na to předpis)

§5 Bylo by to příliš složité

a pak ještě

§10 Stejně to bude na …

Školství totiž dnes, s tím jak se změnila společnost a rodiny, přibyly ještě úkoly socializace a další některé drobnosti, které současná rodina nemůže plnit a ani neosobní sousedství sídlišť ji není stavu plnit.

Až to školství nějak opravíte, pak možná bude kvalita na průmyslovkách taková aby se tam hlásili lidi, musíte upravit učňovské školství, tak aby bylo zajímavé a hlásili se tam lidi. Možná bude třeba hrábnout do celého systému. Možná je zralý na předělání aby byl propustnější, prostupnější a snadno umožňoval i různé certifikace později v životě. Proč třeba skoro celý svět má systém kde je základka dělená na dvě často i zcela jinde ve městě? Proč jsou ve většině světa první a druhý stupeň odděleny a u nás je to teoreticky durch 9 let? Proč se to u nás po 48. nebo kdy přesně změnilo na to co je teď? Mimochodem by to řešilo problém víceletých gymnázií, protože by se netvořily základkám zuby v ročnících, na což si stěžují.

Školství potřebuje aby si tam sedl na ministerstvo ne pedagog, ale alespoň průměrný manažer a začal s RCCA analýzu. A pak teprve začal se změnami, ke kterým si ale přizve i zástupce opozice. Ministerstvo školství není politické, ale úřednické, stejně jako třeba ministerstvo kultury (byť to se do politiky někdy vložit musí, ale i tak povětšinou jenom měkkými prostředky).

Opravte toto a pak se věci budou měnit, ale pořád jenom v mezích toho co jim ekonomika bude signalizovat že je výhodné. A pokud bude signalizovat že nejlepší je se zašít ve státní správě, tak lidi budou volit takové školy, které jim umožní ono teplé místečko a na něco jiného půjdou jenom "podivíni", až začne být výhodné, až to budou zákony a ekonomika signalizovat, tak začnou chodit na techniku, otevírat si živnosti a pod. Nikdo nepošlé své dítě na školu která mu nezajistí v ten moment dobrou budoucnost. Ano, hrajeme tu hru na nekonečně tahů a je tu nějaká velká setrvačnost, ale pokud jsou průmky a učňáky nechvalně proslulé, pokud tam je kvalita výuky nic moc, tak se nedá čekat že se tam lidé pohrnou.

Laco
22. prosinec 2019, 11:44

Jen jsem se nedověděl, která že to firma v to Finsku tak zázračně staví. Je to zakázáno sdělovat?

energetik II
22. prosinec 2019, 17:40

My na Západě se stále domníváme , že jsme pupek světa a ono už to dávno neplatí. Když Čína postavila reaktor EPR za 9 let a v EU to bude trvat 16 let, tak neprobíhá věcné zkoumání proč, ale šmahem se s tím vypořádáme- "po našem" = komunisti tam jistě hnusně odírali své dělníky, kteří za hrst rýže museli dělat 12 ky sedm dní v týdnu a hotovo ! Bohužel pravda je jinde !

U nás se už ani nedivíme neuvěřitelnému šlendriánu ,který je skoro všude. Oprava D 1 = jeden příklad. Solární dotace 2010 = druhý příklad. Ale je to i na regionální úrovni. V Plzni se buduje severojižní průtah. Nyní se buduje úsek o délce 1,8 km. Výkup pozemků pro něj trval 20 let !!! Proč ? Nemáme totalitu, máme demokracii a tak když na radnici vyhrál ten, co průtah nechtěl stavět, tak výkup pozemků na 4 roky zastavil ,pak se zase chvíli vykupovalo, než se složení na radnici zase volbami změnilo a s výkupy se přestalo. atd, atd, atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se