Devátý ročník konference o jaderné energii NERS 2016 s názvem Bezemisní energetika v Česku a Evropě – Bez jádra to nepůjde – se uskuteční dne 9. listopadu 2016 v Kaiserštejnském paláci. Stěžejním tématem je budoucnost naší jaderné energetiky jako nezastupitelného zdroje bezemisní energie.

To, že jaderná energetika získává opět své pevné místo v dlouhodobých energetických koncepcích, potvrdí i vystoupení Ioanny Metaxopoupou (DG ENERGY) a zástupce polské vlády Zbigniewa Kubackého a vstupní referát ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který nad konferencí převzal záštitu. Zcela unikátní událostí bude odpolední program, kde se poprvé u jednoho stolu setkají všichni největší světoví dodavatelé jaderných elektráren – ATMEA, CGN, EDF, KHNP, Rosatom a Westinghouse. V panelu řízeném vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem budou jejich představitelé diskutovat výzvy, kterým v současné době Česká republika čelí.

Potlačování jaderné energetiky na úkor obnovitelných zdrojů již není tak významné jako dříve a na úrovni Evropské komise je jádro uznáváno jako legitimní součást energetického mixu vyspělých ekonomik. Česko stojí před aplikací Národního akčního plánu, jaderný průmysl a dodavatelé jsou v očekávání. NAP stanovuje milníky a je zřejmé, že právě nyní je třeba zahájit intenzivní přípravu vedoucí ke splnění termínu spuštění nového bloku v období do roku 2035. Dnes tedy, více než jindy, platí nerudovské „kdo chvíli stál, již stojí opodál“.

tendr-je

V současné době je k dispozici dostatek kvalitních dodavatelů nabízejících vyhovující technologie pro rozvoj jaderné technologie po světě i u nás. Účastníci konference NERS 2016 budou moci jejich přístup k výstavbě ČR porovnat a udělat si tak obrázek o budoucím vývoji. Základní technologické parametry, pokročilost bezpečnostních systémů, kompatibilitu s naším právním a licenčním prostředím, účast domácích dodavatelů, možnosti financování a dalších zajímavá témata představí Andreas Goebel – president & CEO, ATMEA; Mao Chun Yang – Deputy General Manager – International Nuclear Power Business Development, CGN; Vadim P. Titov – Vice-President for Central Europe, Rusatom International Network; Patrick Zak – Director Pre-Development & Marketing, EDF; Harry Chang – General Manager, Global Strategy Office, KHNP a Mike Waite – Director of New Plant Market Development, Westinghouse.

Kromě ministra Mládka, který představí strategii rozvoje české jaderné energetiky, vystoupí v dopoledním bloku řada dalších význačných osobností. Přístup Evropské komise k jaderné energetice přiblíží Ioanna Metaxopoulou, o polské strategii bude hovořit Zbigniew Kubacki. Ondřej Novák a Václav Šísl z ČVUT v Praze představí trendy rozvoje jaderné energetiky v Evropě, Aleš John rozebere podmínky pro výstavbu nového bloku v Dukovanech a Jiří Žďárek představí unikátní řešení pro lokalizaci těžkých havárií.

A jak vidí konferenci Jiří Marek, předseda řídícího výboru NERS 2016 a president spolku Jaderní veteráni?:

“Nejužitečnější by tato konference měla být pro studenty, pro novou nastupující generaci, protože to jsou ti, kteří Národní akční plán budou realizovat, ti kteří u spuštění nového bloku budou. A samozřejmě pro všechny ty naše firmy, které se cítí dostatečně silné být součástí dodavatelského řetězce”.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *