Blok číslo 1 jaderné elektrárny Wolsong, který má licenci na provoz do roku 2022, bude odstaven před jejím vypršením. Prohlásila to v pátek společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP). Společnost zároveň zrušila plány na výstavbu čtyř nových reaktorů. Tento krok je v souladu s politikou jihokorejské vlády o postupném odklonu od jaderné energetiky.

Státem vlastněná společnost KHNP prohlásila, že představenstvo společnosti rozhodlo o předčasném ukončení provozu Wolsong 1 na pátečním setkání v Soulu. Společnost v prohlášení uvedla, že její rozhodnutí bylo založeno na „nejisté ekonomické životaschopnosti“ jejího dalšího provozu a nedávném nízkém provozním výkonu. KHNP prohlásila, že bude nyní usilovat o získání souhlasu k trvalému zastavení provozu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in byl jeden ze sedmi kandidátů prezidentských voleb, které se konaly v květnu minulého roku, který podpořil snahu o odklon Jižní Koreje od jaderné energie. Mun Če-in navíc minulý červen při příležitosti permanentního odstavení reaktoru Kohi 1 prohlásil, že plány na výstavbu nových reaktorů budou zrušeny, a provozovaným blokům nebudou prodlužovány jejich licence nad jejich navrhovanou životnost.

„V souladu se změnou vládní energetické politiky jsme několikrát posoudili provozní plány reaktorů v JE Wolsong, a dospěli jsme k závěru, že jejich další provoz dle zpřísněných bezpečnostních předpisů by nebyl ekonomický.“ – Chung Jae-hoon, výkonný ředitel KHNP

Wolsong 1 je nejstarším provozovaným blokem v Jižní Koreji

Wolsong 1 se po uzavření Kohi 1 stal nejstarším provozovaným jaderným reaktorem. Jedná se o jaderný reaktor CANDU 6. Reaktor byl v roce 2009 odstaven z důvodu rozšířené údržby, během které došlo například k výměně tlakového potrubí. Instalovaný výkon reaktoru byl také navýšen z 629 na 657 MWe. Provoz reaktoru opět nakrátko začal v roce 2011, v roce 2012 byl ale opět odstaven z důvodu vypršení provozní licence. Reaktor nakonec licenci na provoz do listopadu 2022 obdržel a byl opět spuštěn v červnu 2015.

Jižní Korea má v současnosti 24 provozovaných jaderných reaktorů. Celkový instalovaný výkon této flotily činí 22 505 MWe, společně vyrábějí přibližně třetinu elektřiny v zemi. Ve výstavbě jsou v současnosti dva reaktory. Jihokorejská vláda slíbila, že zruší plány na výstavbu dalších reaktorů a nebude stávajícím blokům prodlužovat licence na provoz s cílem snížit počet provozovaných reaktorů do roku 2038 na 14.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *