Radiační testy dvou palivových souborů obsahujících pelety ze směsi oxidů thoria a plutonia míří do norského výzkumného reaktoru Halden. Thor Energy, společnost která vede vědecké konsorcium, uvedla, že se nachází ve třetí fázi pětiletého programu testování palivových souborů založených na thoriu.

Thoriové MOX pelety (z angl. mixed oxide)  jsou vyráběny v laboratořích jaderných paliv, Institutu pro energetické technologie ve městě Kjeller, poblíž Osla. Thoriové pelety vyrábí firma Solvay. Tyto pelety jsou součástí dvou palivových souborů, které byly vloženy do výzkumného reaktoru Halden spolu s běžnými palivovými soubory obsahujícími uranové pelety.

Haldenský reaktor umožňuje kontinuální sběr dat za provozu, proto je plně vybaven pro testování palivových tyčí a souborů. Veškerá získaná data jsou nezbytná pro ověření, že použité palivo je bezpečné k použití v běžných energetických reaktorech.

Řídicí místnost výzkumného reaktoru Halden, zdroj: Thor Energy

Thoriové jaderné palivo je ve formě keramické matrice oxidu thoria. Pelety navíc obsahující 10% příměsi oxidu plutonia, který zastává funkci „koordinátora štěpení“. Varianta paliva MOX je v jaderném průmyslu několik let známá.

„Toto je poprvé, kdy byl vyroben průmyslový typ thoriových MOX pelet a ozářením spuštěna štěpná reakce se zaměřením na průmyslové použití,“ uvedla ve svém úterním prohlášení společnost Thor Energy.

Thoriový MOX má ale ve srovnání s uranovým MOXem, který se již v některých jaderných reaktorech používá, určité výhody. Slibuje například vyšší provozní bezpečnost díky lepší tepelné vodivosti a vyšší teplotě tavení. Při provozu nedochází k tvorbě nových izotopů plutonia, což může být v řadě případů výhodné. Thor Energy tvrdí, že thorium-plutoniové palivo představuje novou alternativu k využití zásob vojenského i civilního plutonia.

Detailní pohled na zkušební palivový proutek, zdroj: Thor Energy.

První vzorky thoriového paliva byly zavezeny do reaktoru Halden v dubnu 2013. Druhá zavážka paliva proběhla v prosinci 2015.

Øystein Asphjell, generální ředitel Thor Energy uvedl: „Strávili jsme posledních pět let vývojem palivové směsi a rozvojem schopnosti úspěšně produkovat tyto palivové pelety. Tímto zavezením paliva do výzkumného reaktoru Halden jsme dosáli významného milníku a jde o důležitý odrazový můstek pro budoucí schválení paliva pro komerční využití ve stávajících lehkovodních reaktorech. Věříme, že tento krok bude reprezentovat budoucí fázi vývoje thoriového paliva, které přispěje k dlouhodobé udržitelnosti jaderné energetiky.“

Konsorcium The Thorium Irradiation bylo založeno v roce 2011 pod vedením společnosti Thor Energy. Na projektu se dále podílí IFE, Westinghouse, finský Fortum, britské Národní laboratoře jaderného výzkumu, Evropské společné výzkumné centrum v německém Karlsruhe, korejský Institut výzkumu atomové energie a další partneři konsorcia.

Zdroj úvodní fotografie: Thor Energy

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *