Domů
Jaderné elektrárny
Osud jaderné elektrárny Sizewell závisí na modelu financování, obdobně jako v ČR

Osud jaderné elektrárny Sizewell závisí na modelu financování, obdobně jako v ČR

EDF požaduje od konce letošního roku dohodu nad modelem financování výstavby jaderné elektrárny Sizewell. Společnost si tak chce zajistit, že její investice bude ekonomicky návratná. Stejně jako v České republice je financování výstavby nové jaderné elektrárny klíčovou otázkou.

Aby Velká Británie pokračovala v další výstavbě jaderných elektráren, musí být nejdříve jasno o ekonomickém zajištění její výstavby a výroby. Obdobně jako v případě jaderné elektrárny Hinkley Point, která je od dubna loňského roku ve výstavbě, i pro případ elektrárny Sizewell požaduje EDF dohodu nad modelem financování.

Další vývoj tak závisí pouze na dohodnutém modelu financování, pokud totiž k dohodě nedojde, mohla by být podle slov ředitele EDF Energy příprava projektu pozastavena. Požadavek na dohodu financování je přitom více než logický – výstavba jaderné elektrárny je aktuálně rizikovou investicí, která nemá zpravidla zajištěnou návratnost. Proto je taková investice pro společnost orientovanou na zisk jen těžce ospravedlnitelná.

Oproti modelu financování ve formě contract for difference, který byl využit u elektrárny Hinkley Point C, se uvažuje i nad jinými alternativami. Důvodem je skutečnost, že se britská vláda oprávněně obává, že se daňovým poplatníkům stavba elektrárny Hinkley Point C za 35 let trvání kontraktu významně prodraží.

Uvažuje se například nad modelem financování ve formě regulované báze aktiv – výhodou by pro EDF bylo, že by dostávala finance již v průběhu výstavby, nicméně celkový objem poskytnutých finančních prostředků by byl regulovaný, čímž by se Velká Británie mohla vyhnout placení vícenákladů na výstavbu.

{„country“:“GB“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-03-20″,“to“:“2018-04-07″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Velké Británii“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-03-20″,“end_date“:“2018-04-07″}

Analogie k dostavbě bloků v ČR

Situace ve Velké Británii je do jisté míry obdobná jako situace v ČR. Velká Británie si uvědomuje, že jaderné bloky bude potřebovat, aby si zajistila nahrazení dosluhujících jaderných reaktorů pro zachování stejného množství emisí CO2. Současně je případ jaderné elektrárny Sizewell prakticky ve stejné fázi, jako je výstavba bloků v ČR.

Nicméně problém je ve financování stavby – stejně jako v České republice i ve Velké Británii je výstavba jaderných elektráren zejména v zájmu státu, jehož úkolem je zajistit bezpečnost dodávek elektrické energie a v neposlední řadě také podpořit výrobu z nízkoemisních zdrojů takovým způsobem, aby země dosáhla cílů snížení emisí, ke kterým je vázána.

Velká Británie a ČR se však každá zřejmě vydá jinou cestou – zatímco ve Velké Británii hovoří o schématu financování, v České republice se (i vzhledem k majoritní účasti státu v ČEZ) uvažuje nad rozdělením ČEZu, čímž by se rozhodování o stavbě a odpovědnost za stavbu přenesla v plné míře na stát.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se