Japonská společnost Kyushu Electric Power Company včera zahájila proces restartování reaktoru číslo 3 jaderné elektrárny Genkai. Elektrárna, která se nachází v japonské prefektuře Saga, má opětovně zahájit komerční provoz již příští měsíc. Po restartování třetího bloku jaderné elektrárny Oi, ke kterému došlo minulý týden, se jedná o sedmý reaktor, ve kterém byl od havárie elektrárny Fukušima Daiči obnoven provoz.

Japonská energetická společnost Kyushu Electric oznámila, že proces vytahování kontrolních tyčí z reaktoru započal v pátek v 11 hodin místního času. Společnost zároveň prohlásila, že plánuje obnovit výrobu elektrické energie v Genkai 3 v neděli. Toto datum se ale může ještě upravit, například z důvodu „nastavení turbíny“.

Genkai 3 byl poprvé spuštěn v roce 1993

Genkai 3 je tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 1180 MWe. Reaktor poprvé dosáhl kritického stavu v roce 1993. JE Genkai se skládá celkem ze 4 reaktorů. Bloky 1 a 2 jsou reaktory I. a II. generace, blok číslo 4 je stejným typem jako blok 3.

„Po obnovení výroby elektrické energie budeme provádět seřizovací operace a zároveň postupně navyšovat výkon. Očekává se, že elektrárna bude podrobena integrovaným testům provozu a vrátí se do komerčního provozu koncem dubna.“ – z tiskové zprávy Kyushu Electric

Kyushu Electric podalo žádost o obnovení provozu v bloku číslo 3 a 4 JE Genkai japonskému Úřadu pro jadernou regulaci (NRA) v červenci 2013. V lednu minulého roku NRA prohlásila, že oba bloky splňují požadovaná kritéria. Povolení reaktory opětovně spustit vydal guvernér prefektury Saga v dubnu. Povolení následovalo rezoluci přijatou prefekturním shromážděním, která restart povolila.

Obnovení provozu elektrárny zbrzdil soudní spor

V roce 2011 skupina přibližně 230 obyvatel prefektury Saga a sousední prefektury Fukuota podalo u Soudu pro prefekturu Saga žalobu proti obnovení provozu elektrárny. Skupina ve své žalobě argumentovala tím, že bezpečnost elektrárny není zajištěna.

Společnost Kyushu podle nich měla nedostatečná opatření vůči zemětřesení, a v elektrárně mohlo dojít k vážné nehodě z důvodu degradace potrubí. V červnu 2017 soud tuto žalobu zamítl s tím, že žádné problémy s odolností elektrárny vůči zemětřesení nebyly nalezeny.

Další reaktory na spuštění čekají

Ze 42 provozovatelných japonských jaderných reaktorů je Genkai 3 sedmým restartovaným. 17 reaktorů má v současnosti podánu žádost o povolení obnovení provozu u NRA.

Reaktory, u kterých se očekává obnovení provozu v bližší budoucnosti, pak jsou Ohi 4 a Genkai 4. Kyushu Electric očekává, že k restartování Genkai 4 by mohlo dojít 4. května, Ohi 4 by dle současných očekávání mohl být spuštěn v polovině května.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *