Domů
Jaderné elektrárny
Postaví nové jaderné bloky v Rumunsku Spojené státy?
Cernavoda NPP, Romania
Zdroj: IAEA Imagebank

Postaví nové jaderné bloky v Rumunsku Spojené státy?

Rumunské ministerstvo financí společně s ministrem pro energetiku Spojených států amerických v pátek podepsalo finální draft dohody o mezivládní spolupráci na rozšíření a modernizování rumunského jaderného programu. V pátek o tom informoval server World Nuclear News.

Dohoda zabývající se spoluprací a financováním by mohla mít přímý vliv na stavbu dvou jaderných reaktorů na řece Dunaji, jak uvedl americký velvyslanec Adrian Zuckerman den před podepsáním dohody. Rumunská státní společnosti Nuclearelectrica, která provozuje dva reaktory, každý s instalovaným výkonem 706 MW, (pokrývající asi pětinu rumunské spotřeby) v jaderné elektrárně Cernavoda plánuje postavit dva další bloky. Potřebná je i modernizace již fungujících bloků. To vše by teď s velkou pravděpodobností mohli dodat právě Američané.

Podpisem finální podoby dohody budou, dle amerického ministerstva energetiky, položeny základy pro využití odborných znalostí a technologií pro vybudování reaktorů bloku 3 a 4  elektrárny Cernavoda a renovaci bloku 1. Nuclearelectrica původně jednala o možnosti spolupráce s čínskou China General Nuclear (CGN). Šestileté dohadování však společnost v červnu tohoto roku ukončila. V předcházejících letech se o projekt zajímaly i další firmy, všechny ale nakonec ustoupily.

Krom výstavby a rekonstrukce v areálu Cernavoda draft dohody mezi Rumunskem a Spojenými státy obsahuje i ustanovení o spolupráci v oblasti regulace či výzkumu a vývoje. Soustředí se rovněž na rozvoj malých modulárních reaktorů v Rumunsku.

Cernavoda je jedinou jadernou elektrárnou v Rumunsku a skládá se ze dvou tlakovodních reaktorů o čistém výkonu 650 MWe chlazených těžkou vodou. První blok byl uveden do komerčního provozu v roce 1996, druhý poté v roce 2007. Provozovatel JE, společnost Nuclearelectrica,  plánuje prodloužit životnost prvního bloku na 60 let. Většina prací na blocích 3 a 4, stejně jako na blocích 1 a 2 využívajících reaktory CANDU-6, byla dokončena v 80. letech minulého století. V červenci zahájilo Rumunsko výběrové řízení na novou studii proveditelnosti k dokončení 3. a 4. bloku.

Znění dohody bude nyní postoupeno Evropské komisi, jak požaduje evropská jaderná dohoda Euratom.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik II
14. říjen 2020, 09:16

USA už zřejmě doma stavbou dvou bloků Vogtle definitivně s jádrem ve velkých blocích skončili. Bude proto zajímavé sledovat, když v Rumunsku zatím všichni co tam chtěli stavět pohořeli = naposledy Číňané, jak se tam Amíci prosadí. Západ prostě s jádrem končí. Počty reaktorů, které se staví : Francie - 1, Finsko - 1, USA - 2, Británie - 2, Korejci dokončují 4 x Barakh. Kromě Británie toto všechno může být v provozu do 3 let a pak už jenom jedna velká NULA ! Všechno ostatní jsou totiž jen mlhavé úvahy o tom - "co by kdyby". S. Arábie, Polsko, .....

PetrV
14. říjen 2020, 21:55

Osobo, máte tam hromadu chyb. Studujte dříve než něco napíšete. Chovate se jako kyanid...

Omega
14. říjen 2020, 13:32

Asi jsem divnej - ale u všeho, kde jsem byl většina plánů skončila na lidech. Tam kde byli zkušenosti tak úspěšně, tam, kde lidi neměli zkušenosti neúspěšně.

Dokumentace samozřejmě pomůže, ale zkušenosti nenahradí. Takže otázka zní - mají američani ty lidi, co to ještě umí? Nebo pojedou od nuly a budou se na tom učit.

energetik II
14. říjen 2020, 14:55

To je dobrá myšlenka. Když jsou nyní Rumuni teprve v etapě úvah - "komu to tedy vlastně zadáme ???" , tak do začátku možné stavby odhaduji min. 10 let. Jako u nás - my máme dodavatele vybrat 2022 a 2029 se má začít stavět, tedy pokud všechno pojede na 100 % dle plánů. Ovšem u jádra v Evropě nikdy nic "nejede dle plánů" = Mochovce, Olkilluoto, Flamaville, Paks, Hanhikivi .... atd. atd. Tedy dnešní stavitelé Vogtle v USA budou opět o 10 let starší.

Bizon
14. říjen 2020, 16:27

Je to dobrá myšlenka. Podle mně to je zdaleka největší problém JE, že se ztratilo know-how a dodavatelské řetězce na jejich stavbu. Kdyby se zase začaly stavět ve větších počtech tak první budou stejná předražená a zpožděná tragédie jako současné projekty, ale pak už bychom se to naučili. Samozřejmě jsem si vědom že masovější stavba je v současnosti utopie, myslím že US už nemají lidi co to umí, a bude to další tagédie minimálně 2x dražší a 2x zdlouhavější než plán :(

Emil
14. říjen 2020, 16:50

Westinghouse čtyři bloky nedávno úspěšně dokončil a další dva staví, takže tak úplně bez know-how a dodavatelského řetězce není. Jak se ale bude dařit Američanům v Rumunsku s CANDU-6 (a kterým?), na to jsem sám zvědavý, to bude trochu jiná písnička. Obecně bych ale řekl, že většina dodavatelů reaktorů III+ generace už má ty "lessons-learned" za sebou.

Jan Veselý
14. říjen 2020, 19:06

Chtěl jste snad říct, že Číňani postavili podle plánů od Westinghousu, že?

Emil
14. říjen 2020, 19:18

Ne, to jsem opravdu říct nechtěl.

Ivan Novák
14. říjen 2020, 19:53

Kompletaci JE Vogtle převzal Bechtel, zatím se drží a je globální, byl by to jistě schopen dělat i u nás. Westinghouse tam teď subdodává autorský dozor. Proto šel tehdy sám do bankrotu, aby se zbavil smluvní role integrátora, se kterou neměl zkušenost a nešla mu (Čína je reference, že hotové dílo funguje, ne pro dodavatelský systém v Česku).

Bizon
14. říjen 2020, 20:03

Pan Veselý má dobrou pointu. Samotného by mně zajímalo jaká část reálně kritického know-how jsou strategické plány, a kolik je hands-on zkušenost a řetězce přímo na místě. V tom celý Západ nejen ohledně jádra podlehl snu, že výzkum a tech bude u nás a Čína bude jen vyrábět..bohužel dnes už mají v některých oborech lepší know-how než my=/

Já jsu smířený s tím že teď jádro neletí, ale taky jsu docela přesvědčený že až/než se podaří de-karbonizovat výrobu EE a uvědomíme si že to byla ta menší část celkové potřebné energie, tak vlastně ani nebude jiná možnost než jaderné reaktory. Jsu rád za každou jaderku na base-load a udržení know-how, na to se PWR hodí, ale chtělo by to trochu pokročit. Zkraje něco jednoduššího racionálního jako ty CANDU, nějaké SMR apod., a časem sakra něco pokročilejšího než 60 let staré koncepce, za mně to bude chtít aspoň Molten-Salt nebo breedery, nějaké vysokoteplotní reaktory, dopalovače jaderného odpadu podle jaderného cyklu, u MSR s on-line processingem to ani není potřeba. Doufám že se aspoň části toho dožiju...

Emil
14. říjen 2020, 20:31

Pokud jde o klíčové komponenty, tak je úplně jedno, jestli se staví v Číně, USA nebo Evropě. Např. reaktorové nádoby pro Vogtle jsou z Japonska, pro Sanmen 1 a Haiyang 1 jsou z Jižní Koreje, pro Sanmen 2 a Haiyang 2 z Číny. To nejpodstatnější jsou ale zkušenosti, a to jak na straně dodavatele, tak na straně investora - viz první příspěvek tohoto vlákna, na kterém je zdá se shoda.

Carlos
16. říjen 2020, 13:50

A ty breedery chcete na tepelné, nebo rychlé neutrony? Pokud na tepelné, tak to se dá celkem snadno změnou vsázky reaktoru, zkoušelo se to už v Shppingportu.

Vzhledem k tomu že nějaká nemalá část spotřeby paliv je na výrbu elektřiny a další nemalá část jde do dopravy, kde se buď dá udělat elektrifikace (železnice), nebo to ani nejde, tak bude třeba vyrábět syntetická paliva a vzhledem k již des nízké ceně EE z FVE v některých oblastech (severní Afrika, Austrálie, USA) a rostoucí účinnosti FVE, bude jednodušší mít výrobny těchto paliv poháněn z OZE.

Jinak něco co je uměle navyšováno, nemůže být základní.

Bizon
16. říjen 2020, 16:20

Osobně se mi líbí thoriový cyklus, tam stačí na breeding tepelné neutrony. I když thorium bych nejradši viděl v MSR které můžou být zároveň burnery, breedery i reprocessing, a operovat můžou v rychlém i tepelném spektru neutronů.

Dopravu právě myslím s tou těžkou nahraditelností paliv. Sám víte jaká je vůle a rychlost při elektrifikaci tratí u nás... Tu potenciální budoucnost syntetických paliv vůbec nepopírám, několikrát jsem tu sám fantazíroval o masivních P2G v odlehlých lokalitách ideálních pro OZE na které jsou napojené! Zrovna FVE si nejsu jistý, existují seriózní studie že elektrolyzéry a P2G musí mít co nejvyšší koeficient využití a v tom je FVE sračka. Vítr mi příjde 10x perspektivnější. Když si ale uvědomíte jak obrovký objem energie je potřeba, tak mám prostě pochybnosti... Reaktory prokazatelně nemají problémy dodávat obrovský objem EE, a kdyby se u vysokoteplotních dobře využilo to teplo přímo k syntéze vodíku, tak to by byla totální paráda.

Chápu že to je hlavně o penězích, jestli ty OZE fakt mega zlevní tak mi OZE P2G budoucnost určitě vadit nebude. Ale reaktory by časem taky zlevnily škálováním kdyby se začaly stavět masověji, jaderné P2G budocnosti se jen tak nevzdám, už jako jistoty která je dražší, ale prokazetelně realizovatelná. Uvidíme=)

Jaroslav Novák
15. říjen 2020, 00:58

cíl našich NÁRODOHOSPODÁŘŮ (pokud jsou) je využívat + kontrolovat lhůty domácího průmyslu pro rozvoj jádra, pokud jej stát nezničí odklady a průtahy v rozhodování o ETE 34 a EDU 56,....proč se pořád odkládá v ČR uhlíková neutralita i lhůty odklonu naší ENERGETIKY od fosilních zdrojů??? Poučme se z negativních příkladů dostavby EMO 34!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se