Domů
Jaderné elektrárny
První jaderný blok ve Spojených arabských emirátech začal dodávat elektřinu do sítě
Jaderná elektrárna Barakah (Zdroj: ENEC)

První jaderný blok ve Spojených arabských emirátech začal dodávat elektřinu do sítě

První blok Jaderné elektrárny Barakah v regionu Al Dhafrah, který je součástí emirátu Abú Zabí, byl minulou středu připojen k síti a začal dodávat elektřinu pro Spojené arabské emiráty (SAE). Reaktor jihokorejského designu APR-1400 vstoupí dle harmonogramu do komerčního provozu koncem tohoto roku.

Blok obdržel v únoru 2020 provozní licenci a v březnu došlo k zavezení paliva do aktivní zóny reaktoru Barakah 1. Reaktorový blok byl poprvé spuštěn v červenci provozovatelem Nawah Energy Company, který je dceřinou společností Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC). Od té doby provedl operační tým řadu testů a postupně navyšoval výkon bloku.

Nové vedení zvláště vysokého napětí

Ve spolupráci se společností Abu Dhabi Transmission and Despatch Company (Transco), dceřinou společností Abu Dhabi National Energy Company, byl turbogenerátor prvního bloku JE Barakah začleněn do výrobních zdrojů a synchronizován s požadavky přenosové soustavy Spojených arabských emirátů. Transco vybudovalo pro připojení nové jaderné elektrárny celkem 952 kilometrů elektrického vedení 400 kV, které připojilo Barakah k elektrické síti Abú Zabí.

První skupina budoucích operátorů jaderné elektrárny Barakah, kteří dostali licenci úřadu pro jadernou bezpečnost FANFR (zdroj Nawah).
První skupina budoucích operátorů jaderné elektrárny Barakah, kteří dostali licenci úřadu pro jadernou bezpečnost FANFR; Zdroj: Nawah

Připojením bloku k elektrizační soustavě zahájili operátoři proces postupného navyšování výkonu bloku, jehož součástí je provádění testů na různých výkonových úrovních. ENEC uvedl, že tento proces bude probíhat podle nejlepší světové praxe a bezpečnostních postupů, které vyústí vyvedením bloku na nominální výkon.

Simulátor velínu v elektrárně Barakah (zdroj oficiální fotograf KHNP).
Simulátor velínu v elektrárně Barakah; Zdroj: KHNP

Pokrytí 25 % spotřeby SAE na dobu 60 let

„Bezpečné připojení prvního reaktorového bloku k elektrizační soustavě Spojených arabských emirátů znamená klíčový moment, kdy začínáme plnit své poslání podpořit růst národa nepřetržitou dodávkou čisté elektřiny,“ uvedl výkonný ředitel ENEC, Mohamed Al Hammadi. „Připojení prvního bloku k síti je skutečným začátkem nové éry našeho projektu, který stojí na letech příprav a dodržení nejvyšších mezinárodních standardů bezpečnosti a kvality. Jsme přesvědčeni, že naši lidé a naše technologie budou pokračovat v postupu k dosažení komerčního provozu bloku a dokončení zbývajících třech reaktorových bloků s cílem dosáhnout pokrytí 25 % spotřeby elektřiny Spojených arabských emirátů na dobu nejméně 60 let.“

Připojení prvního bloku JE Barakah k elektrizační soustavě; Zdroj: ENEC

„Tento projekt kromě snahy SAE o začlenění další čisté formy výroby energie přináší jednu z nejambicióznějších transformací energetiky v regionu i na světě a směřuje národ na novou cestu udržitelného rozvoje a elektrifikace,“ dodal Al Mammadi.

Design reaktoru APR 1400
Design reaktoru APR-1400; Zdroj: KHNP

Agneta Rising, generální ředitelka Světové jaderné asociace (WNA), sdělila: „Toto je skvělý úspěch pro všechny, kteří pracují na JE Barakah. Dnešním dnem se SAE připojují na rostoucí seznam zemí, které si zvolily jadernou energetiku jako součást jejich závazku k čistší a udržitelnější budoucnosti. To, co se lidé při realizaci projektu naučili a dosáhli, by mělo být předlohou pro celý svět, aby ostatní mohli více těžit z hodnot a benefitů, které nabízí jaderná energie.“

Projekt za 20 miliard dolarů

ENEC nedávno oznámil dokončení výstavby druhého bloku JE Barakah, přičemž nyní připravuje operativní program pro jeho spuštění provozovatelem Nawah Energy Company. Stavba třetího a čtvrtého bloku je momentálně dokončena z 93 %, respektive 86 % a celý projekt JE Barakah je dokončen z 94 %.

Plánovaná výstavba reaktorů APR z roku 2016; Zdroj: KHNP

Podle dohody v hodnotě 20 miliard amerických dolarů zveřejněné v prosinci 2009 mají být na jaderné elektrárně Barakah postaveny čtyři reaktory jihokorejského designu APR-1400. Konsorcium firem vede korejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). První betonáž reaktorového bloku Barakah 1 proběhla v červenci 2012, následována betonážemi ostatních bloků 2-4 v dubnu, 2013, září 2014 a červenci 2015.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
energetik II
28. srpen 2020, 10:55

Je to od Korejců velmi dobrý výkon, zvládnout za 8 let stavbu 4 rektorů po 1400 MW na jednom místě za cenu 20 mld. USD a navíc v dosud nejaderné zemi. Emiráty tak budou mít nejméně na 60 let stabilní zdroj elektřiny . Škoda , že doma v Koreji nemá jádro v současnosti podporu u nejvyšších politiků.

Jaroslav Novák
29. srpen 2020, 12:33

rozdíl světů: SRN bourá JE, SAE staví a uvádí do provozu 4xAPR1400, důkazů, jací státníci vedou demokratické státy netřeba, učitelé hudby a skladníci vedou státy bez ohledu na data a cíle, ale pouze ke svému egu! ÚPADEK ZÁPADU NELZE ZASTAVIT, POUZE ZPOMALIT! Proč technická inteligence dovolila takový úpadek? Protože nikdo nevěřil, jací idioti se proderou k moci! Bohužel stalo se!!!

energetik II
29. srpen 2020, 13:41

TO : Novák

Souhlas. Ono to lze dokumentovat i na prostém vývoji počtu obyvatel. Na světě dnes žije 7,7 miliardy obyvatel , z toho je bílých obyvatel Západu zhruba 1 miliarda a navíc bílí se už nemnoží, stárneme a vymíráme. "Bílá" je dnes Evropa, USA a Austrálie. Ovšem USA už budou barevnou zemí za 20 let a Austrálie asi za 30 let. Do USA se hrnou Mexičané a do Austrálie Asiaté. Po roce 2050 bude "bílá" už jenom Evropa, ovšem zbývá se zeptat "jak dlouho" ??, když tu máme takové vítače jako je Merkelová.Tedy po roce 2050 bude možné za "bílou oblast" pokládat už jen Evropskou unii s asi 500 miliony obyvatel . Svět bude mít ale kolem 10 miliard lidí, bílí tak budou tvořit asi 5 % obyvatel světa druhé poloviny 21 století. No, celkem "chmurné vyhlídky".

Jan Veselý
29. srpen 2020, 18:20

Tak vidím, že rádoby inženýři a zapšklí rasisti už tu byli.

PetrV
29. srpen 2020, 20:00

Nechci syckovat, ale nebude problém s teplotou chladicí vody, když persky záliv je nejteplejsi moře?

Emil
29. srpen 2020, 20:31

Problém to nebude. Vyšší teplotě chladicí vody byla přizpůsobena velikost teplosměnné plochy mezi sekundárním a terciálním okruhem, o pár procent se sníží účinnost parního cyklu a tím i elektrický výkon elektrárny (řádově o desítky MW na blok).

Carlos
29. srpen 2020, 22:23

A ryby budou vařený... Možná předřečníkovi šlo spíš o to. Nu což, místní nebudou muset do Laa... Tak mne napadá je někde spočítáno kolik vody navíc se vypaří a jak to případně ovlivní srážky?

Emil
29. srpen 2020, 23:19

Carlosi, ryby nebudou "vařený", protože maximální povolený rozdíl mezi teplotou vody na přítoku a odtoku je 5°C. Barakah není zdaleka první tepelná (dokonce ani jaderná) elektrárna v Perském zálivu, takže místní ryby již jistě dobře vědí, že pokud jim vyšší teplota vody u odtoku elektrárny nebude vyhovovat, přesunou se o kousek jinam.

Pochybuji, že bude mít elektrárna na srážky nějaký měřitelný vliv, pokud ano, místní se jistě zlobit nebudou.

pr
30. srpen 2020, 07:50

Tak slovo "pochybuji" technika mnoho neuspokojí. Ale ono jde spíš o to o kolik více bude tepla naakumulováno v oceánu. Bouře a tornáda už se statisticky podchytit dají.

Emil
30. srpen 2020, 08:28

Jeden reaktor této elektrárny má výkon 1345 MWe a 4000 MWt, tj. vodu v zálivu ohřívá výkonem 2655 MWt. Slunce ohřívá vodu v zálivu 228 W/m2, vzhledem k velikosti zálivu pohlcuje průměrně výkon 38 TW, tj. 2,655 GW vs 38000 GW, tj. 14340× méně, tj. zvýšení průměrné teploty zálivu je neměřitelné.

P.S.: Když vás slovo "pochybuji" neuspokojuje, tak mám pro vás jednoduchý recept: use the f****** google!

Milan Vaněček
30. srpen 2020, 10:10

Oceán má obrovskou "výhodu": tam se toho vejde, tritium z Fukushimy, veškerý odpad, .... Stačí si to vygůglovat ....

Carlos
30. srpen 2020, 14:52

Vařené ryby jsou trochu nadsázka, ale otázka jestli to nebude ta příslovečná poslední kapka.

U takovýchto zdrojů je spíš potřeba srovnávat celkový objem energie, jeden blok tam napumpuje asi tak 18.6TWh tepla, pokud to počítám správně. Elektrárna jako taková do něj pak napumpuje navíc kolem 74.4TWh tepla, pokud počítám správně. Ale ano, pořád to bude řádově méně, byť tedy pro spravedlivý výpočet je třeba to spočítat ještě s nějakým zohledněním různého pohlcení paprsků, které je jiné v poledne a večer.

Ale jak píše pr, je možné že se to projeví na klimatu bouřemi, všechny je pohání teplo z oceánu, kdoví kam to dotáhneme pokud se bude dále zatěžovat horní vrstva (pro pohon bouří nejdůležitější) tepelnými emisemi.

Zatím jsem nikde nenašel jak se na klimatu podepisují tepelné emise, ale řekl bych že to nebude zrovna málo. Zajímavé by bylo zjistit jak se na srážkách projevují tepelné emise letecké dopravy, na jednu stranu se tu pořád dokola objevují otázky na větrníky, ale nikdo jsme se asi zatím neptali co s mraky dělá pumpování tepla z tryskových motorů, přece jenom je to pár MWt na letadlo.

Pane Vaněčku,

tentokrát to myslím nebylo potřeba.

Emil
30. srpen 2020, 16:59

Carlosi, jeden blok tam napumpuje za rok 18,6 TWh, ale Slunce tam za stejnou dobu napumpuje 332880 TWh, takže pořád je ten příspěvek jaderné elektrárny k ohřívání Perského zálivu naprosto zanedbatelný. Zanedbatelný naopak není příspěvek ke snižování emisí (nejen) CO2. Např. celá tahle elektrárna dokáže vyrobit zhruba tolik nízkoemisní elektřiny, jako v loňském roce vyrobila veškerá fotovoltaika ve Španělsku a Itálii dohromady.

A když máte najednou takovou obavu o "poslední kapku" v podobě jednotek GW tepla dodávaného do Perského zálivu, je docela s podivem, že jste se s podobnou poslední kapkou neozval, když se tu řešilo možné odebírání stovek GW energie z větru na území Evropy.

Josef
31. srpen 2020, 10:38

Provozovatel el. s tím počítá díky srážkám vznikne v okolí elektrárny tropický deštný prales, provozovatel elektrárny tam bude vodit turisty a místní restaurace budou se slevou prodávat vařené ryby....

Rostislav Žídek
30. srpen 2020, 00:35

Nejsem teda zadny velky znalec zemepisu...

Ale prijde mi ze SAE maji tak 200km od vychodu na zapad.

Kde teda maji tech 952km vedeni 440kV pro pripojeni elektrarny do site nechapu.

Nebo tu elektraru staveli nekde na ostrove??

Rostislav Žídek
30. srpen 2020, 00:36

*400kV

John Bodlis
21. listopad 2021, 01:10

Ano, přesně! Ale ovšem až na konci el. vedení...

Nebo v zásuvce je též pouze 230V nebo možná i 240V?

Jak toto vysvětlit...

Carlos
30. srpen 2020, 01:01

To se s těmi rozměry trochu pletete, mapy. cz/s/garedokero jenom tedy by woko, ale ono to nakonec bude tak nějak vycházet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se