Domů
Jaderné elektrárny
V rámci rekonstrukce kanadské jaderné elektrárny Bruce 6 byly na své místo usazeny parogenerátory
JE Bruce, Ontario. Zdroj: Bruce Power
Zdroj: Bruce Power

V rámci rekonstrukce kanadské jaderné elektrárny Bruce 6 byly na své místo usazeny parogenerátory

Poslední z osmi nových parogenerátorů byl umístěn do reaktorového bloku kanadské jaderné elektrárny Bruce 6. Jedná se o důležitý milník v probíhajícím projektu výměny hlavních komponent, který prodlouží životnost reaktorového bloku typu CANDU o dalších 30-35 let.

Transport posledního nového parogenerátoru do reaktorového bloku Bruce 6; Autor: Stephen Rate Transport nového parogenerátoru č. 8 do reaktorového bloku Bruce 6. Autor: Stephen Rate

Reaktorový blok č. 6 disponuje celkem osmi parogenerátory, přičemž každý váží 145 tun. Parogenerátory byly přemístěny do primárního okruhu přes střechu elektrárny pomocí jeřábu PTC-35 od společnosti Mammoet, jedním z největších jeřábů na světě. Před prvním zdvihem byl připraven 3D návrh parogenerátorů pomocí laserové topografie pro ověření rozměrů.

Bloková dozorna v jaderné elektrárně Bruce. Bloková dozorna v jaderné elektrárně Bruce. Zdroj: Bruce Power

Podpora místních podniků velkou zakázkou

Nové parogenerátory byly vyrobeny ve společnosti BWXT z kanadské Cambridge v Ontariu a koncem loňského roku byly odeslány do elektrárny Bruce. Tento jaderný projekt „Vyrobeno v Ontariu“ přináší miliardy dolarů do ontarijské ekonomiky, přičemž vytváří a udržuje ročně 22 000 vysoce kvalifikovaných pracovních pozic, uvedl výkonný viceprezident společnosti Bruce Power pro projekty a inženýrství, Eric Chassard.

Demontáž vnitřních struktur reaktoru CANDU v elektrárně Bruce Demontáž vnitřních struktur reaktoru CANDU v elektrárně Bruce. Zdroj: Bruce Power

„Tyto nové parogenerátory budou v provozu ještě mnoho dekád, aby mohly poskytovat čistou a spolehlivou energii pro ontarijské domácnosti a firmy,“  uvádí Chassard.

"Jedná se o vyvrcholení mnoha let tvrdé práce a efektivní spolupráce mezi společností Bruce Power a našimi partnery, mezi které patří SGRT, BWXT, Mammoet, Nuvia a stavební odborové svazy," dodává.

Rekonstrukce celé elektrárny potrvá do roku 2033

Dodavatelem odpovědným za výměnu parogenerátorů 6. bloku je firma Steam Generator Replacement Team (SGRT), společný podnik Aecon a SGT (partnerství mezi organizací Framatome a United Engineers & Constructors). Konsorcium již dříve získalo zakázku také na generální rekonstrukci bloků Bruce 3 a 4, která nyní probíhá.

Turbogenerátor prvního bloku JE Bruce. Zdroj: Bruce Power

Projekt výměny hlavních komponent bloku je součástí programu prodloužení životnosti elektrárny Bruce, dlouhodobého investičního programu, jehož cílem je modernizovat všech osm reaktorů elektrárny a zajistit její provoz do roku 2064.

Bruce 6 je prvním ze šesti bloků, které projdou výměnou hlavních komponent, což zahrnuje klíčové součásti primárního okruhu, jako parogenerátory, tlakové potrubí, reaktorové kanály (kalandry) a napájecí potrubí.

Výměna komponent reaktoru Bruce 6 byla zahájena v lednu 2020 a její dokončení je plánováno na rok 2024. Rekonstrukce posledního reaktoru, Bruce 8, má být dokončena v roce 2033. Na blocích č. 1 a 2 byly již renovační práce dokončeny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jaroslav Loudil
4. leden 2022, 11:44

Kanada je země velká jako Evropa s počtem obyvatel Polska. Docela se divím že při těchto podmínkách nevsadili na vítr a plyn.

Jaroslav Loudil
4. leden 2022, 11:57

Jedna nová aktualitka z Číny. Včera se jim podařilo na jejich TOKAMAKU udržet plazmu při teplotě 70 milionů stupňů po dobu 17 minut 36 vteřin. Jde o světový rekord řízené fůze. Nevím sám, zda je těch 70 milionů stupňů dostatečných pro budoucí průmyslovou fůzní elektrárnu. Čas více jak čtvrt hodiny už vypadá nadějně. Zdá se, že vedle OZE může být fůzní elektrárna - "černým koněm vzadu" - bezemisní energetiky. Dost možná po roce 2050 budeme muset s chutí rozmlátit naše obří lesy větrníků a kilometry čtverečních solárů, když nejlevnějším řešením energie se stane fůzní reaktor.

maly jarda
4. leden 2022, 12:03

Zajímavá náhoda že USA, Británie a její kolonie plánují masivní výstavbu jaderných elektráren, zatímco právě z USA byla do Evropy importována ideologie iracionální absolutní nenávisti k jaderné energetice zvaná Green deal

..skoro to vypadá jako by USA a spol chtěli co nejvíc zesabotovat evropskou energetiku (a tudíž i ekonomiku ) , vydělat co nejvíc miliard na vývozu LNG z USA do Evropy a zajistit aby velmi omezené západní kapacity stavby jaderných elektráren nebyly blokovány evropskými kontrakty na výstavbu JE

..ale nemusíme se bát - Koudelka z BIS bude věrně sloužit americké ambasádě do posledního umrzlého českého důchodce

Skeptik
4. leden 2022, 12:28

USA ani Británie žádnou masivní vystavbu JE neplánují. V USA staví pouhé 2 rektory AP1000, stavbu dalších dvou zastavili a teď se je snaží aspoň prodat na součástky. Žádné další bloky AP1000 se po špatných zkušenostech stavět nebudou a SMR zůstanou pěkně v Power Pointu.

A Británie do roku 2030 odstaví 11 rektorů a dva možná spustí, jádro tam pak naprosto okrajový zdroj.

maly jarda
4. leden 2022, 12:32

samozřejmě že plánují , akorát se tím nikomu nechlubí a tamější populace se na nic neptají protože je stejně retardovaná jako Němci a Rakušani

Skeptik
4. leden 2022, 13:02

A odkud máte vy ty informace o tajné výstavbě JE?

josef
4. leden 2022, 15:06

Když jsme u staveb JE , pak jen Čína právě oznámila že postaví 150 jaderných reaktorů do roku 2035. Kopírovat jí bude většina Asie. Rusové se ani nebudou schopni ucházet o mnohé jaderné projekty, jaderná energetika bude celosvětově na silném vzestupu a to že v nějaké EU kde žije 6% lidstva bude v roce 35 méně reaktorů než dnes je pro celek vcelku putna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se