Rosatom v pondělí oznámil, že prodloužil životnost prvního bloku své Jaderné elektrárny Balakovo v ruském regionu Saratov díky tepelnému žíhání tlakové nádoby reaktoru VVER 1000. Ruská státní jaderná společnost tvrdí, že jde o světově první průmyslové vyžíhání velkokapacitní reaktorové nádoby a použití této technologie dokáže prodloužit provozní životnost bloků VVER 1000, instalovaných po celém světě, až o 30 let.

Technologie využívá pro postup, který byl navržen vědci z Kurčatovova institutu, tepelné působení na stěny tlakové nádoby, a tím obnoví původní fyzikální vlastnosti kovové slitiny.

„Dnes máme vybudováno celosvětově okolo 37 reaktorů typu VVER 1000. Vyžíhání (reaktorových nádob) je nová a v současnosti jediná technologie na světě, která dokáže prodloužit životnost reaktoru. Tato technologie bude dostupná pro export,“ uvedl generální ředitel společnosti Rosatom, Alexej Lichačov.

Příležitost i pro ostatní tlakovodní reaktory

Proces žíhání podle společnosti dokáže prodloužit životnost reaktorových nádob VVER 1000 o 15 až 30 let. Tím může celosvětově uspořit až 7,8 miliardy tun jinak vyprodukovaných emisí CO2, stejně jako podpořit bezpečnost a ekonomiku provozu jaderných elektráren, sdělil Rosatom. Při prodloužení provozní životnosti jaderné elektrárny lze snížit průměrné výrobní náklady až na 29 dolarů za MWh, tedy méně než náklady na výrobu v jakékoliv uhelné elektrárně, dodává společnost.

Jaderná elektrárna Temelín má dva bloky VVER1000 (zdroj ČEZ).
Jaderná elektrárna Temelín disponuje dvěma bloky VVER 1000. Zdroj ČEZ

„Reaktorová nádoba čelí při dlouhodobém provozu neutronovému záření, které vede k degradaci kovových částí tlakové nádoby reaktoru, a tím limituje životnost celé jaderné elektrárny. Patentovaná technologie obnovy nádob reaktorů VVER 1000 žíháním může být přizpůsobena pro použití na vodou moderovaný reaktor jakéhokoliv designu a velikosti,“ poznamenal Michail Kovalčuk, prezident Kurčatovova institutu.

Technologie odzkoušená na menších reaktorech

První obnova reaktorové nádoby žíháním na 1.bloku elektrárny Balakovo byla provedena tento měsíc a vedla k obnově struktury a mechanických vlastností tlakové nádoby na původní stav. Použitím této technologie se prodloužila životnost bloku o 15 let.

Již dříve byla podobná technologie testována na menších reaktorech středního výkonu, VVER 440, na následujících JE: Novovoroněž a Kola v Rusku, Rovno na Ukrajině, Metsamor v Arménii, Greifswald v Německu a Kozloduj v Bulharsku. Žíhání umožnilo prodloužit životnost těchto elektráren na 45 až 60 let, sdělil Rosatom.

Reaktorová část 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce, na technologiích se významně podílí i Škoda JS (zdroj Slovenské elektrárne).
Rozměry aktivní zóny reaktoru VVER 440 (v: 2,88 m ⌀: 2,5 m) se od rozměrů VVER 1000 (v: 3,12 m ⌀: 3,5 m) významně liší. Zdroj: Slovenské elektrárne.

Reaktory VVER 1000 mají oproti VVER 440 větší průměr a tlustší ocelovou strukturu, což vyžadovalo vyvinutí nové technologie žíhání pro vysokokapacitní reaktorové tlakové nádoby. Kov reaktorové nádoby byl pomalu zahříván na teploty přes 565 °C, od kterých začal proces „stacionárního žíhání“, jenž trval 100 hodin. Poté byl kov pomalu vychlazován.

Veškerá technická data získaná v průběhu procesu budou sestavena do výsledné zprávy, která bude předložena národnímu jadernému dozoru, Rostekhnadzor, „ke schválení dalšího provozu reaktoru,“ uvedl Rosatom.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *