Domů
Jaderné elektrárny
Rosatom zvyšuje vývoz své jaderné technologie do celého světa
Jaderná elektrárna Kola, Rusko
Zdroj: КольскаяАЭС / public domain

Rosatom zvyšuje vývoz své jaderné technologie do celého světa

Ruská státní společnost Rosatom zvyšuje vývoz své technologie pro jaderné elektrárny do celého světa. Loni hodnota jejích nevyřízených objednávek činila 134 miliard USD (3,1 bilionu Kč) a na příští desetiletí má dohody na výstavbu 22 jaderných reaktorů v devíti zemích – Bělorusku, Bangladéši, Číně, Indii, Turecku, Finsku, Maďarsku, Egyptě a Íránu. Podle hodnoty objednávek je tak vývoz jaderných elektráren zhruba na stejné úrovni jako vzrůstající ruský vývoz zbraní, uvedl na svých internetových stránkách list The Moscow Times.

Rusko využívá jaderné elektrárny k upevnění vztahů s rozvíjejícími se zeměmi bez zkušeností s jadernou energetikou a tzv. zeměmi BRICS.

Tato zkratka označuje společné hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky a jako první ji použila banka Goldman Sachs jako marketingový nástroj při prodeji akcií, avšak ze skupiny se stala skutečná geopolitická aliance.

Rosatomu pomáhá, že jeho ceny jsou díky kurzu rublu nižší než u konkurenčních západních firem a nabízí moderní technologie. Velkou výhodou je pro něj skutečnost, že je obvykle schopný také financovat převážnou část projektu, jehož cena běžně dosahuje deseti miliard USD. Hlavní oporou podnikání firmy je však politika.

Rusko již dlouho používá energii jako bonus, když nabízí obchodní dohody svým zahraničním partnerům. Podobně jako plynovodyropovody jsou i jaderné elektrárny způsobem, jak svázat země s Ruskem, protože součástí stavby jaderných elektráren jsou i 60leté dohody na jejich údržbu a smlouvy na dodávky uranu.

Klienti Rosatomu mají často zájem o rozšíření svých energetických zdrojů, chtějí se odklonit od cenově nestabilní ropy a plynu, a pro mnoho z nich je jedinou možnou alternativou jaderná energie.

Například nové elektrárny ve výstavbě v Bělorusku a Turecku dramaticky změní energetický mix v obou zemích, které jsou nyní téměř zcela závislé na dovozu zemního plynu a ropy z Ruska.

V posledních letech Rosatom dokončil výstavbu šesti jaderných reaktorů v Indii, Íránu a Číně a dalších devět má ve výstavbě. Firma uvedla, že dalších 19 projektů po celém světě je pevně naplánovaných a 14 projektů je ve fázi návrhu.

Rosatom provozuje v Rusku 35 jaderných elektráren o celkovém výkonu 28 gigawattů (GW). Firma se stala největším stavitelem jaderných reaktorů na světě kvůli finančním problémům dvou jejích velkých konkurentů Westinghouse a Areva, které snížily svou schopnost podílet se na výstavbě jaderných elektráren v zahraničí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
markusaurelius
12. květen 2019, 22:47

Taková ,,drzost,, bez schválení usa vyvážet jadernou energetiku v tom budou snad nějaké dezinformace,,,, měl by sa na to podívat ,,čučkař koudelka,,,,,

frank
13. květen 2019, 10:25

kdyby to alespoň bylo vtipné, ve skutečnosti USA a Rusko dokáží spolupracovat i na tomto poli, akorát sputníkům se to ještě nedoneslo :)

Loudil
13. květen 2019, 10:54

To jsou dobré výsledky a na příkladu Běloruska a Maďarska, tedy dvou stejně velkých států jako ČR, je vidět , že i dnes si může takový malý stát "lajznout" stavbu dvou nejnovějších bloků na světě po 1.200 MW. Rosatom také dokazuje, že neplatí řeči o tom, že Rusko je zcela závislé jen na exportu ropy, plynu a zbraní. Navíc, díky sankcím se Rusko nedávno stalo největším exportérem pšenice na světě. Roku 2016 vyvezlo 30 mil. tun, když předstihlo ve vývozu EU i USA. Za časů SSSR tam přitom museli obilí ve velkém dovážet. Sankce NATO velmi pomáhají ruskému zemědělství.

frank
13. květen 2019, 11:09

Sankce NATO :) Tak to jste mě rozesmál. No a za časů SSSR to byla neskutečná ostuda, když kvůli závislosti na dovozu obilovin z Argentiny, sověti podporovali tamní vojenskou juntu ...

Loudil
13. květen 2019, 13:21

TO : frank

Ono to uplatňování sankcí proti Rusku velmi kopíruje státy NATO , které musí s věčně shrbeným hřbetem neustále vyplňovat požadavky USA. A pokud jde o Argentinu, USA v podobné době podporovaly generálskou juntu v Chile , která bez soudu věznila a mučila desítky tisíc civilistů v tajných mučírnách.

frank
13. květen 2019, 14:36

no bať, nečekal jsem nic jiného...

Takže SSSR, když podporovalo ještě odpornější juntu, která vyhazovala lidi z helikoptér /z letadel a umučila desítky tisíc vlastních občanů v tajných mučírnách a ještě k tomu poslala tisíce vlastních občanů na smrt do nesmyslné války, mělo americkým pinochetem vystavenou omluvenku ....

No když si připomenu, že v Chille získal, ještě za Pinochetova života a vlivu, politický azyl generální tajemník komunistické NDR, soudruh Erich Honnecker...

Martin Pácalt
13. květen 2019, 15:06

Až na to, že závazek NATO na min. 2% HDP do obrany plní jako jedni z mála právě Američané . Ty země, o kterých píšete jako o přihrbených, na ten požadavek "přihrbeně kašlou" už dlouhodobě.

Lobo
13. květen 2019, 16:43

Jéje, to zase bude v Rusku hladomor.

Loudil
13. květen 2019, 15:45

To, že USA dávají na zbrojení 650 mld. USD ročně = asi 40 % !! celosvětových výdajů a je to 11 krát !! více jak Rusko /61 mld. USD/ v tom nevidím nic vhodného pro následování. Rusko má nominální ekonomiku velkou jako Španělsko či Jižní Korea, je tedy opravdu nutné, aby nějakých 30 členských států NATO vydávalo min. 2 % ?? USA sice vydávají kolem 3 % , ovšem důvod je zřejmý. Udržují své stálé vojenské flotily v Pacifiku, Indickém oceáně, Atlantiku, Středozemním moři,... mají asi 100 vojenských základen po světě, vojáky mají v Iráku, Afganistánu, Japonsku,Německu, Jižní Koreji,......atd, atd. A to něco stojí ! Proč by je v tomto nechutném militaristickém chování měli následovat třeba Maďaři, Slováci či Poláci, to nechápu. Já jsem naopak pro odzbrojování, pro snižování vojenských výdajů a ne pro jejich nafukování. Až to někdy vypukne, tak jednoznačně požaduji okamžitý nástup ředitelů koncernů vojenskoprůmyslového komplexu v maskáčích do první linie na východní frontu.

JVr
14. květen 2019, 16:08

Zajímavé, na jednu stranu se Vám nelíbí, jak má EU před USA shrbený hřbet, a jak musí se vším souhlasit a podporovat USA, které jí vojensky chrání.

Na druhou stranu vám nedává smysl, aby EU investovala nějaké finanční prostředky do armády a vojensky se postavila na vlastní nohy.

Jedno se s druhým vylučuje, EU nemůže jít významně (geo)politicky proti USA a zároveň po USA požadovat vojenskou ochranu... (Být v NATO).

Pokud má jít geopoliticky proti USA, musí se buď vojensky postavit na vlastní nohy, a tedy budovat vlastní armádu (tak si zajistí geopoliticky určitou možnou názorovou i akční samostatnost), nebo se musí obrátit na jiného vojensky silného spojence, který ji zajistí ochranu (Rusko, Čína).

Loudil
13. květen 2019, 15:59

TO : frank

Pokud jde o toho Honeckera. Roku 1990 byl Pinochet sesazen z funkce prezidenta , roku 1993 byl v Německu Honecker souzen za lidi zabité na hranicích. Soud ho však omilostnil pro jeho neléčitelnou pokročilou rakovinu. Honecker proto legálně odletěl zemřít ke své dceři Sofii žijící tehdá v Chile. Zemřel tam hned 1994 po pár měsících. Pro mne nic divného.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se