Ruská státní společnost Rosatom oznámila dokončení prací na modernizaci bloku číslo 3 jaderné elektrárny Smolensk. Modernizace nejmladšího reaktoru RBMK byla zapotřebí pro prodloužení životnosti reaktoru. Jaderná elektrárna Smolensk, která se nachází na západě Ruska, se skládá ze tří reaktorů RBMK 1000. Modernizace bloků 1 a 2 již byla dokončena a jejich životnost byla prodloužena o 15 let.

Jaderná elektrárna Smolensk v regionu pokrývá přibližně 75 % spotřeby elektřiny a tvoří přibližně 13 % celkové výroby všech ruských jaderných elektráren.

„Jedinečnost a komplexnost modernizačních prací značně zvyšuje spolehlivost zařízení a bezpečnostních systémů jaderné elektrárny a odůvodňuje tak možnost dalšího provozu elektrárny a umožní nepřetržité dodávky energie spotřebitelům.“ – Ředitel elektrárny, Pavel Alexejevič Lubenský.

Dle Rosatomu blok číslo 3 prošel během modernizačních prací, se kterými se začalo v květnu 2018, téměř úplnou renovací a obměnou technických zařízení. Součástí prací bylo zvýšení spolehlivosti turbín díky generální opravě všech stupňů. Rovněž byl proveden podrobný průzkum stavu nevyměnitelných součástí zařízení a důkladné posouzení bezpečnosti reaktoru. Modernizací prošel i software pro řídicí systém.

Reaktory RBMK jsou stále v provozu v dalších dvou jaderných elektrárnách

Reaktory RBMK jsou i nadále v provozu ve třech jaderných elektrárnách – bloky 2, 3, 4 v JE Leningradská, bloky 1 až 4 v JE Kursk a bloky 1, 2 a 3 v JE Smolensk.  21. prosince 2018 byl v JE Leningradská uzavřen nejstarší reaktor RBMK. Dohromady tyto reaktory produkují téměř 30 % veškeré elektrické energie vyrobené v ruských jaderných elektrárnách.

V roce 2006 Rosatom uvedl, že uvažuje o patnáctiletém prodloužení životnosti a modernizaci všech jedenácti tehdy provozovaných reaktorů RBMK. Do poloviny roku 2016 došlo k prodloužení licencí 10 reaktorů. Po provedení významných konstrukčních úprav a rozsáhlé rekonstrukci, která zahrnovala i výměnu palivových kanálů, je pro většinu reaktorů považována životnost 45 let za realistickou.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *