Domů
Jaderné elektrárny
Rusko dokončilo modernizaci třetího bloku jaderné elektrárny Smolensk
Bloková dozorna reaktoru RBMK JE Leningrad 1

Rusko dokončilo modernizaci třetího bloku jaderné elektrárny Smolensk

Ruská státní společnost Rosatom oznámila dokončení prací na modernizaci bloku číslo 3 jaderné elektrárny Smolensk. Modernizace nejmladšího reaktoru RBMK byla zapotřebí pro prodloužení životnosti reaktoru. Jaderná elektrárna Smolensk, která se nachází na západě Ruska, se skládá ze tří reaktorů RBMK 1000. Modernizace bloků 1 a 2 již byla dokončena a jejich životnost byla prodloužena o 15 let.

Jaderná elektrárna Smolensk v regionu pokrývá přibližně 75 % spotřeby elektřiny a tvoří přibližně 13 % celkové výroby všech ruských jaderných elektráren.

„Jedinečnost a komplexnost modernizačních prací značně zvyšuje spolehlivost zařízení a bezpečnostních systémů jaderné elektrárny a odůvodňuje tak možnost dalšího provozu elektrárny a umožní nepřetržité dodávky energie spotřebitelům.“ – Ředitel elektrárny, Pavel Alexejevič Lubenský.

Dle Rosatomu blok číslo 3 prošel během modernizačních prací, se kterými se začalo v květnu 2018, téměř úplnou renovací a obměnou technických zařízení. Součástí prací bylo zvýšení spolehlivosti turbín díky generální opravě všech stupňů. Rovněž byl proveden podrobný průzkum stavu nevyměnitelných součástí zařízení a důkladné posouzení bezpečnosti reaktoru. Modernizací prošel i software pro řídicí systém.

Reaktory RBMK jsou stále v provozu v dalších dvou jaderných elektrárnách

Reaktory RBMK jsou i nadále v provozu ve třech jaderných elektrárnách – bloky 2, 3, 4 v JE Leningradská, bloky 1 až 4 v JE Kursk a bloky 1, 2 a 3 v JE Smolensk.  21. prosince 2018 byl v JE Leningradská uzavřen nejstarší reaktor RBMK. Dohromady tyto reaktory produkují téměř 30 % veškeré elektrické energie vyrobené v ruských jaderných elektrárnách.

V roce 2006 Rosatom uvedl, že uvažuje o patnáctiletém prodloužení životnosti a modernizaci všech jedenácti tehdy provozovaných reaktorů RBMK. Do poloviny roku 2016 došlo k prodloužení licencí 10 reaktorů. Po provedení významných konstrukčních úprav a rozsáhlé rekonstrukci, která zahrnovala i výměnu palivových kanálů, je pro většinu reaktorů považována životnost 45 let za realistickou.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
hariprasad
31. březen 2019, 10:47

Trochu se obávám, aby jim tam zase něco nebouchlo. Modernizace s sebou nese i jistá rizika. Donekonečna se životnost JE prodlužovat nedá. Jako ostatně ničeho.

Martin Pácalt
31. březen 2019, 13:13

I ten černobylský reaktor se bránil tehdejším svým softwarem před zásahy obsluhy do poslední chvíle než to bouchlo. Tzn. ani tehdejší design nebyl sám o sobě tragický. Tragický byl nápad s tou zkouškou, co tam prováděli a obsluha, která byla pod tlakem hrozby gulagu. Jak uvádí článek, v roce 2006 uvažovali o 15letém prodloužení. Tzn. za dva roky to prvně upraveným reaktorům/ elektrárnám bez náhrady vyprší,. Tak je tomu u toho Petrohradu - dojde do pár let k nahrazení všech čtyřech RBMK novými VVER 1200 (4 bloky).

Vojtech Barták
31. březen 2019, 22:18

Konstrukce byla a je špatná. Ano, příslušný návrh počítající s vlastnostmi zony příslušně může upravit software i hardware (jako že se třeba odmontují pohony z tyčí které musí po celou dobu provozu zůstat v zoně ) ale stejně to nemění nic na faktu že navrhnout a provozovat reaktor s pozitivní odezvou na kladnou reaktivitu (v tomto případě přemoderovaný reaktor) můžou jenom Rusové

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se