Volgodonská větev společnosti AEM Technology dokončila první etapu instalace regulačního palivového souboru do víceúčelového sodíkem-chlazeného výzkumného reaktoru na rychlé neutrony MBIR. Výzkumný reaktor MBIR se staví ve Výzkumném institutu atomových reaktorů (NIIAR) v Dimitrovgradě v ruské Uljanovské oblasti.

Vyacheslav Pershukov, zvláštní zástupce pro mezinárodní a vědecké projekty společnosti Rosatom, byl svědkem dosažení milníku, který AEM Technology, dceřiná společnost rosatomového Atomenergomash, oznámil tuto středu.

Vybavení rychlého reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR

„Jde o unikátní vybavení, jedinečný projekt a Atommash je samozřejmě jeho součástí,“ sdělil Pershukov. „Tento úkol je pro společnost Rosatom poměrně složitý vzhledem k velkému objemu mezinárodních objednávek. Jeho jedinečnost znamená, že MBIR pro nás není prioritou z obchodního hlediska, ale spíše pro naši reputaci,“ uvedl.

Andrej Nikipelov, generální ředitel společnosti Atomenergomash, poznamenal, že tloušťka pláště řídicího palivového souboru činí 25-50 mm při průměru 4 metry, což je značný rozdíl oproti řídicím souborům v reaktorech VVER-1200, které mají průměr 300 mm.

Projekt MBIR bude dále zahrnovat hydrotesty a montáž ochranného krytu. Druhá část instalace řídicího souboru bude dokončena montáží všech vnitřních komponent.

Komplex výzkumného reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR

Igor Kotov, generální ředitel AEM Technology sdělil: „Můžete říci, že dnes byla do knihy historie jaderné energie napsána nová stránka. MBIR je zásadně novým produktem a všechny operace provedl tým AEM Technology úplně poprvé.“

Atomenergomash je dodavatelem hlavního vybavení reaktoru MBIR. Jeho Volgodonská větev vyrábí celkem 14 součástí, včetně prvků obestavby a podpůrných konstrukcí.

Víceúčelový vědecký reaktor MBIR

MBIR je sodíkem chlazený rychlý reaktor s tepelným výkonem 150 MWt, který bude mít projektovanou životnost 50 let. Půjde o vícesmyčkový výzkumný reaktor umožňující testovat olovo, olovo-bismut a plynné chladivo, přičemž zdrojem energie má být palivo typu MOX (směs uranových a plutoniových oxidů).

NIIAR hodlá vybavit výzkumný reaktor i zařízením pro uzavřený palivový cyklus využívající pyrochemické přepracování použitého paliva, které společnost vyvinula pro provoz v pilotním režimu.

Vědecké příležitosti spojené s provozem reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR

Projekt MBIR je otevřen mezinárodní spolupráci ve spojení s mezinárodním projektem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na inovativní jaderné reaktory a nové palivové cykly.

Reaktor MBIR nahradí experimentální rychlý reaktor BOR-60, který na stanovišti NIIAR zahájil svůj provoz již v roce 1969.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *