Testy, které simulují teploty a tlaky, kterým je reaktor a jeho příslušenství vystaven v průběhu běžného provozu, byly dokončeny na 2. bloku JE Barakah ve Spojených arabských emirátech. Během testů trvajících několik týdnů bylo provedeno na hlavním vybavení téměř 200 integrovaných testů, které prověřily vlastnosti zařízení za normálních provozních podmínek. Přesto zatím stále bez umístění jaderného paliva v reaktoru.

Testy zahrnovaly první zkoušky reaktorových systémů v podmínkách nominálního provozu, tedy při teplotách okolo 300 °C a provozních tlacích více než 150 kg/cm2 (14,71 MPa). Bylo to poprvé, kdy turbína rotovala svou provozní rychlostí 1500 ot./min, aby demonstrovala svoji připravenost poté, co bude reaktor uveden do běžného provozu. V průběhu horkých funkčních testů byly sledovány komponenty z hlediska tepelné roztažnosti, vibrací a opotřebení.

Design reaktoru APR 1400
Design reaktoru APR 1400; Zdroj: KHNP

ENEC uvedlo, že na zkouškách spolupracovalo se společností Korea Electric Power Corporation (KEPCO), obchodním partnerem a hlavním dodavatelem projektu Barakah, a pod dozorem Národního orgánu pro jadernou regulaci.

Zkušenosti z prvního bloku lze uplatnit na dalších

Výkonný ředitel společnosti ENEC, Mohamed Al Hammadi uvedl: „Díky rozčlenění výstavby jaderné elektrárny Barakah vždy o jeden rok můžeme úspěšně implementovat zkušenosti z výstavby bloku předchozího do toho následujícího lépe, než kdyby výstavba všech čtyř bloků byla zahájena současně. Jde o nejlepší mezinárodní praxi managementu řízení podobných megaprojektů“.

Projekt výstavby JE Barakah; Zdroj: KHNP

Jong-Kap Kim, výkonný ředitel společnosti KEPCO sdělil: „KEPCO pokračuje v dosahování hlavních milníků výstavby jaderné elektrárny Barakah, spolupracuje s firmou ENEC a naší společnou dceřinou společností Nawah. Dokončení horkých funkčních testů na 2. bloku elektrárny efektivně a včas je výsledkem začlenění zkušeností, které jsme nabyli při testech na prvním bloku, ale také ze stejných testů na reaktorech APR-1400 na JE Shin Kori 3 a 4, stejně jako na Shin Hanul 1 budovaných v Jižní Koreji.

Připojení prvního bloku plánováno na rok 2020

Čtyři jihokorejské reaktory APR-1400 jsou budovány pro společnost ENEC na elektrárně Barakah v regionu Al Dhafra v Abú Zabí konsorciem vedeným KEPCO. Výstavba prvního bloku byla zahájena v červenci 2012, druhého v květnu 2013, třetího v září 2014 a čtvrtého bloku v září 2015. Všechny čtyři bloky měly spuštění původně naplánováno do konce roku 2020.

Plánovaná výstavba reaktorů APR; Zdroj: KHNP

Dokončení výstavby prvního bloku bylo oslaveno v březnu a ceremoniálu se zúčastnil prezident Jižní Koreje Moon Jae-in a korunní princ Abú Zabí šejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan. Blok byl předán společnosti Nawah pro přípravu k provozu a čeká na získání licence od národního jaderného regulátora. Minulý měsíc vydalo Ministerstvo energetiky Spojených arabských emirátů elektrárně Barakah licenci pro výrobu elektrické energie. Nicméně ještě před zavezením jaderného paliva a spuštěním musí první blok obdržet provozní licenci od národního regulátora. Nawah v květnu uvedla, že očekává zisk provozní licence v období mezi koncem roku 2019 a začátkem roku 2020.

V červnu tohoto roku byla výstavba druhého bloku dokončena z 93 %, zatímco postup výstavby celé jaderné elektrárny Barakah přesáhl podle ENEC více než 89 %.

Zdroj úvodní fotografie: ENEC

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *