Domů
Jaderné elektrárny
Saúdská Arábie vyjednává o nových jaderných blocích s pěti dodavateli
Výstavba jaderné elektrárny Barakah. Zdroj: www.iaea.org

Saúdská Arábie vyjednává o nových jaderných blocích s pěti dodavateli

Saúdská Arábie jedná s celkem pěti dodavateli jaderných zařízení o dodávce prvních jaderných bloků na území království. Ve hře jsou americký Westinghouse, francouzská EDF, ruský Rosatom, čínská CNNC a jihokorejské KEPCO. Saúdská Arábie tak pravděpodobně bude druhou zemí Perského zálivu po Spojených Arabských Emirátech, která bude disponovat jadernou elektrárnou.

Saúdskoarabské království vyjednává, podle informací zahraniční agentury S&P Global Platts, o dodávce prvních dvou jaderných bloků s celkem pěti společnostmi. Mezi dodavatele, se kterými země komunikuje, se řadí americký Westinghouse, francouzská EDF, ruský Rosatom, čínská CNNC a jihokorejské KEPCO. Tendr na dodávku by měla Saúdská Arábie spustit příští rok.

„Ruská státní jaderná společnost Rosatom je připravena spolupracovat s partnery ze Spojených států, Evropy a Asie při výstavbě jaderné elektrárny v Saúdské Arábii,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexey Likhachev v polovině října pro agenturu Reuters .

Podle předchozích vyjádření by jako palivo pro jaderné elektrárny mohlo království využívat vlastní zásoby uranu. Tuto možnost ovšem zpochybnil americký ministr energetiky Rick Perry, zejména kvůli kvalitě a množství saúdskoarabského uranu.

Představitelé země na konferenci Future Investment Initiative v Rijádu dále uvedli, že Saúdská Arábie chce rozvíjet civilní jaderný průmysl a obnovitelné zdroje energie.

Kromě jádra i velké plány instalací OZE

Podle studie analytiků společnosti Wood Mackenzie Power & Renewables by mělo Saúdskoarabské království v následujícím desetiletí postavit 6,2 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách. Země má zároveň v plánu postavit solární elektrárnu s výkonem 2,6 GW.

Zdroj úvodní footgrafie: IEAE (jaderná elektrárna Barakah v UAE)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Emil Janda
25. listopad 2019, 09:33

Jaderné elektrárny jsou podle mého názoru nejlepším způsobem výroby elektrické energie. Ať už mluvíme o šetrnosti k životnímu prostředí, tak i velké efektivitě. Myslím si ale, že by se jaderné neměli stavět v nestabilních státech, jako je Saudská Arábie. Můžeme to vidět na nedávných Iráckých útocích na ropná zařízení. Další alarmující informace je to, že chce Saudská Arábie používat svůj uran, tudíž si nejspíš postaví vlastní centrifugy a uran si bude obohacovat sama. Jak už varoval Abdalazíz bin Salmán. Obohacený uran se může snadno zneužít k vojenským účelům. Je tedy nepřípustné, aby stát jako Saudská Arábie měla neomezený přístup k obohacenému uranu.

energetik II
4. listopad 2019, 10:49

Jsem zvědav, kdo v tendru uspěje. Tipnul bych si Korejce, Rusy nebo Číňany.

Jan Veselý
4. listopad 2019, 11:49

Nebo Francouzi nebo Kanaďani nebo taky nikdo. Vzhledem k tomu, jak se velké plány z roku 2013 stále realizují v režimu "maňána", by mě ta poslední možnost nepřekvapila.

A upřímně, je zdravé, aby největší sponzoři islamistického extremismu měli přístup k jaderným technologiím?

energetik II
4. listopad 2019, 12:11

Ano, také mi vadí stavba atomovek v dost podivných státech ,Čína je staví v Pakistánu, nyní je má mít i S.Arábie., Rusko brzy začne stavět v Iránu a Egyptě. Státy, kde se režimy mění častěji jak počasí jsou dost nevyzpytatelné.Teroristé, kteří 2001 položili WTC v N.Y. pocházeli ze S.Arábie.

Sumik
4. listopad 2019, 19:28

V Arábii se už jedna jaderná elektrárna staví, má to zpoždění, ale měli by to dokončit v roce 2020. Navíc jsem četl, že Arábie má přebytek energie a do nových zdrojů omezila investice...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se