Domů
Jaderné elektrárny
Spojené království stále sází na jádro, klíčové však bude jeho financování
Jaderná elektrárna Sizewell, Velká Británie. Autor: John Fielding
Zdroj: John Fielding

Spojené království stále sází na jádro, klíčové však bude jeho financování

Je to skoro rok, co se Velká Británie stala první zemí na světě, která přijala zákony o snížení uhlíkových emisí na nulu do roku 2050. Doposud však nevytvořila plán, jak se k takovému cíli dostat. Informoval o tom deník Financial Times. Stále se tedy nabízí otázka, jaké technologie nahradí fosilní zdroje, na kterých je Británie závislá z více než 50 %.

Co se týče tématu rozšiřování jaderné energetiky, je v Británii potřeba nejdříve nahradit většinu stávajících jaderných elektráren, a to do následujících dvou dekád, kdy skončí jejich životnost. Země tak čelí výzvě, jak udržet instalovaný výkon na 15 GW, jímž nyní disponuje.

Výbor pro změnu klimatu spočítal potřebu na 150 GW nového výkonu v nízkoemisních zdrojích, z čehož 30 až 60 GW by mělo být kdykoliv k dispozici. K tomu bude potřeba více než výměna stávajících jaderných elektráren za nové – za předpokladu, že mezeru nelze zaplnit jinou technologií nezávislou na počasí, jako je například zachycování a ukládání uhlíku nebo dlouhodobé skladování elektřiny pomocí baterií. V současnosti však neexistuje osvědčená technologie, která je komerčně životaschopná.

Důležitou otázkou je financování

Způsob financování prvního nového jaderného projektu, elektrárny Hinkley Point C v regionu Somerset, je silně kritizován. Aby soukromí investoři převzali riziko projektu ve výši 22 miliard GBP, byla zaručena výkupní cena 92,5 GBP/MWh (v cenách roku 2012, následně bude indexována o inflaci) bez ohledu na cenu tržní, a to po dobu 35 let. Cenový rozdíl pak bude hrazen spotřebiteli, případně provozovatelem, pokud tržní cena překročí smluvní cenu. Cena energie před poklesem během koronovirové krize činila 40-50 GBP za MWh.

Snížení ceny je tedy zásadní, pokud nemá být ekonomika zatížena nehospodárnou cenou elektřiny. To znamená snížení stavebních nákladů, které z celkové ceny činí přibližně 20 %. Důležitější je ale snížit kapitálové náklady, které sahají až téměř k 50 %.

Francouzská energetická společnost EDF přišla s modelem řešení regulační báze aktivit, kde jsou náklady zahrnuty v regulované složce ceny elektřiny. To umožňuje projektu vyhnout se zvyšování úroků během dlouhé faze výstavby a snižuje rizika investorů, kteří nemusí čekat na zúročení svých investic až do doby, kdy bude elektrárna v provozu. Pro spotřebitele to ale znamená, že platí za elektřinu, kterou ještě nedostali.

Jedna z kritizovaných skutečností v této metodě financování je, že spotřebitelé jsou zatěžováni riziky, které sami nemohou kontrolovat a vyvstává otázka, zda není zbytečné nahrazovat přímé vládní financování touto složitější metodou, když daňoví poplatníci a spotřebitelé jsou v zásadě ti samí lidé.

Spojenému království by tato metoda placení umožnila poptávat řadu reaktorů u širšího okruhu dodavatelů. V současné době existuje nebezpečí, že jediný, kdo by mohl financovat nové jaderné projekty v soukromém sektoru, jsou Čínské skupiny China General Nuclear Corporation a China National Corporation.

Mimo to může tato metoda pomoci k vytvoření zaběhlého dodavatelského řetězce, k urychlení nové výstavby a ke snížení nákladů na výstavbu a vybavení.

Ve zprávě zveřejněné v lednu inženýrská společnost Atkins uvedla, že nejlevnější cesta k čisté energetice bude vyžadovat podstatně více jaderné energie, než se v současné době zvažuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Josef
11. červen 2020, 12:57

Jaderná energetika umí samozřejmě zcela nahradit fosilní zdroje včetně regulace sítě. Jenže pokud je JE provozována jako regulační zdroj poklesne výroba a protože náklady jsou prakticky fixní pak s poklesem výroby vzroste cena. K jaderným el. UK potřebuje ještě akumulaci na úrovni den/noc - tj. přečerpávací elektrárny, regulace na straně spotřeby, ale oni spíše budou doufat ve vývoj efektivních baterií a zatím si pro řízení sítě ponechají plynové el. nakonec proč ne.

energetik
11. červen 2020, 13:21

Koukám kam se hrabe náš solární tunel, ten alespoň produkuje skutečně čistou energii a bez pohnutí elektroměru solárníci nedostanou nic. Ale v Británii budou zákazníci několik desítek let platit dopředu za energii kterou možná ani nikdy nedostanou. Tak to úžasné. Nechce tam poslat ty naše tuneláře z vlády na školení?

Daňoví poplatníci a spotřebitelé rozhodně nejsou a v budoucnu ještě ve větší míře nebudou ti samí lidé. Nebo to jako ti z vlastní elektrárnou se mají přes daně skládat na zdroj pro konkurenční firmu? Kam ti jaderní aktivisté na tyto nápady chodí?

St
11. červen 2020, 14:16

Můžete prosím. Někdo vyčíslit kolik nás už stáli OZE, kolik vyprodukovali EE.

A k tomu, kolik EE vyrobily JE a jaké byly náklady na jejich výstavbu?

Aby bylo zřejmé, zda kolik máme kWh za OZE a z JE.

Předem moc děkuji.

energetik
11. červen 2020, 14:26

A něco ke komentáři na který reagujete tam nemáte, jen neustálý hloupý trolling se stejnou otázkou na kterou odpověď nedokážete evidentně pochopit?

Láďa
11. červen 2020, 16:25

On se ptá protože vy sám jako troll neumíte nebo nechcete odpovědět. Přitom se jedná o klíčové číslo které by mohlo mnohé ozřejmit. Možná to je ten důvod.

energetik
11. červen 2020, 17:04

Tyto informace už zde mnohokrát byly, nebudu zde dávat odkazy, stačí hledat články s názvem např:

Kde mizejí solární miliardy: majitelům elektráren zůstane jen třetina z vyplacené podpory

Vláda schválila nižší podporu pro solární elektrárny, ušetří tím 10 miliard

A snad si také nemyslíte že i kdyby vláda zrušila podporu až na nulu že se sníží poplatek nebo daň z poplatku na OZE, nebuďte naivní.

Zelené elektrárny dostávají od ledna méně peněz. Domácnosti přispívají stále stejně

Havlíček shání miliardy do rozpočtu, chce je od solárníků. Má zadání od Zemana a Babiše, říkají podnikatelé

Česko platí v průměru na 1 MWh nejvyšší dotace na obnovitelné zdroje v Evropě

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/srovnani-dotaci-pro-oze-v-evrope

Stále hledám kdo ty naše příspěvky jakože na OZE rozkrádá a když jsem sháněl informace na ministerstvu financí a průmyslu např. kolik stát vybere srážkové daně z FVE a daně z poplatku za OZE a daně za silovou energii vyrobenou z OZE a daně z prodeje a instalací komponentů pro OZE, tak mi ty informace odmítly dát.

Takže asi tak. Zveličují výdaje a tají přínosy.

Takže to co požaduje St se v ČR nedá spočítat a on to moc dobře ví a jen trolluje.

Nicméně historie se stále opakuje a další jaderný tunel právě startuje.

St
11. červen 2020, 21:33

Přesně tak. Vím, že to někdo v nějaké diskusi velice hezky rozepsal. Z těch čísel bylo patrné nakolik který zdroj EE je výhodný z pohledu peněz. Bohužel si už nepamatuji, kde přesně to bylo.

Proto prosím autora toho příspěvku, aby to sem dal, aby kolega energetik mohl věcně reagovat na daná čísla. Protože mám dojem, že stále opakuje něco, co dle mého soudu není pravda. Něco na co nemá žádné rozumné, relevantní argumenty.

Josef
11. červen 2020, 21:49

Já zkusím odpovědět. Jaderné zdroje nedostávají žádné dotace, naopak přinášejí do státního rozpočtu mnoho peněz díky daním. OZE to záleží jaké Orlická přehrada něco stála, ale z prodané el. energie se zaplatila za 4 roky, takže přínos opět ohromující. Jinými slovy nelze házet všechny OZE do 1 pytle. Kdyby se postavily vodní stupně na Labi zajištění splavnosti, pak díky velkému průtoku a malé hrázi by výroba el. energie tyto investice zaplatila. Problém o OZE jsou nestabilní zdroje cena takové el. energie je ve skutečnosti nižší než je tržní cena ze stabilních zdrojů spotřebitel neplatí jen přímé dotace, ale i nepřímé na distribuci, protože v tom je cena regulace sítě a investice do ní v důsledku připojování těchto zdrojů to ovšem neplatí majitel OZE výrobny, ale spotřebitel. Třeba ČEPS investuje každý rok asi 7 mld. korun do přizpůsobení přenosové soustavy OZE, pak distribuční společnosti a nakonec je tu položka řízení sítě.... + ještě platba za dodanou kWh těmto zdrojům celkové dotace budou podle mě okolo > než 65 mld. korun ročně. Pak jsou tu další negativa a to u OZE, které potřebují palivo typicky u bioplynových stanic, které spotřebovávají kukuřici + mrvu hospodářských zvířat tím se dotace kumuluje, protože je dotováno i samotné pěstování kukuřice a chov dobytka. Dalším případek jsou biopaliva. Další náklady společnosti vznikají i nepřímo , například plundrování lesů a polí pro výrobu štěpků z větví nebo slámy což zásadně snižuje množství humusu a tím i vláhy v půdě a dochází k její degradaci zhoršuje se zdravotní stav lesů. Díky pěstování řepky se dostávají do krajiny v ohromném množství jedovaté látky, které se dostanou do spodních vod a tím i do naší pitné vody to jsou tzv. externality, které prý OZE nemají, ale není to tak ve výsledku se tyto negativní dopady přemění třeba část nákladů státu na zalesňování, na boj se suchem nebo na lékařskou péči o nemocné.

Láďa
11. červen 2020, 18:14

To se fakt nedá zjistit kolik OZE a JE vyrobily elektřiny a kolik to stálo?

Láďa
11. červen 2020, 20:47

Pro BOB. Děkuji za odkaz. Pro p. Vaněček. Tak nějak v tom mám zmatek. Podle tabulky na OZE jdou desítky miliard dotací a to si můžeme dovolit. JE elektrárny žádné dotace nedostávají a to si nemůžeme dovolit. Může mi pan Vaněček vysvětlit v čem se mýlím?

Milan Vaněček
11. červen 2020, 21:26

Láďo, nedělejte ze sebe hloupého, vždyť jsem Vám to již v 18:56 vysvětlil. Nehledejte logiku v Kocourkově, hledejte logiku v ekonomicky nejvyspělejší zemi EU=Německu.

Jo v Kocourkově se děly a dějí různé věci... a byly a připravují se různé "tunel" akce.

Láďa
11. červen 2020, 22:42

Tak že argumenty nemáte a odvoláváte se na Německo. No to už musíte být v koncích.

Vojtěch Barták
13. červen 2020, 06:36

https://1.bp.blogspot.com/-xTt4EJ6Ar-A/XNKYwIs5emI/AAAAAAAABbI/MKJZgm777RQGON8j7CQmoKkr9zgjVmfUgCLcBGAs/s1600/Der%2BSpiegel%2B-%2B4mai19.png

myslíte v tom Německu kde i plátek jako "der spiegel" píše o jejich energetické koncepci jako o totálním krachu ?

St
11. červen 2020, 21:55

Takže pokud jsem počítal správně, tak třeba takové soláry nás vyšly na nějakých 129 671 000 000 Kč a vyrobily nějakých 12 974 GWh. Takže mi vyšlo, že nás 1 GWh přišla na nějakých cca 10 mil. Kč.

Řekněme, že to je cena Temelína (ten stál necelých 100 Mld. Kč. Vyprodukuje ročně nějakých 15 TWh co je 15 000 GWh. Takže jeden Temelín nám za rok vyprodukuje více EE než všechny soláry za 7 let.

No nějak si nemůžu pomoc, ale vychází mí JE mnohem výhodnější než OZE. Když tak mne prosím v mých výpočtech poopravte. Předem moc děkuji.

Pavel K
12. červen 2020, 07:40

Ano, v minulosti byly JE vyhodnejsi jak FVE. Verim, ze to tu nikdo nepopira. Ale my se bavime o budoucnosti. Kolik bude stat nakupovat elektrickou energii, v dobe nizkych cen ji akumulovat a v dobe vysokych ji prodavat a kolik bude stat dotace (vykup a dale prodej elektriny) JEDU 2.

Ja predpokladam (Vy ne?), ze precerpavcky ci jina akumulace budou stale zlatym dolem.

Bob
12. červen 2020, 16:41

Jenže ani ty PVE se nestavějí.

Kromě toho PVE, ani akumulátory nevyřeší problémy FVE (ale nestačí ani pro VtE, i když ty jsou na tom podstatně lépe).

Tyto krátkodobé akumulace jsou tak max. na několik hodin. Stačí už třeba 2 dny zataženo a nefouká a je problém. Už vůbec nemohou vyřešit akumulaci FV EE dlouhodobě na zimu.

Na to potřebujete něco, jako P2G. Jenže to vyjde ještě podstatně dráže, než EE z nové JE.

Zde si počtěte:

https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/20711-synteticka-paliva-power-to-gas-power-to-liquid-vyroba-a-ucinnost

St
15. červen 2020, 20:00

Jelikož ani Vy ani já nemáme křišťálové koule. Pokud ano, tak se moc omlouvám. Tak nevíme jakým směrem se bude energetika ubírat, jaké budou ceny. Zatím co víme, pokud chceme přestat spalovat fosilní paliva (za mě jednoznačně správné rozhodnutí), tak nemáme jinou cestu než JE. Zatím. Netvrdím, že se to do budoucna nemusí změnit. Jinak s Vámi souhlasím, že vy přečerpávačky budou zlatým dolem. Páč díky Německu, tu budou velké výkyvy ve výrobě EE a díky mohutným dotacím do OZE, budeme čím dál tím častějšími svědky záporných cen EE.

Pavel K
16. červen 2020, 09:33

To St.

Ty precerpavacky budou zlatym dolem ale ne v CR, protoze nam nekdo hodny postavil omzovaci transformatory na hranicich a predpokladam,z enebude mit koule na to je zase odstranit, kdyz staly tolik miliard. Navic by ty nove precerpavacky (ci jina akumulace) musely dostat vyjimku od distribucnich poplatku.

Tak na nektere veci neni treba kristalova koule. Nakreslete si osu X a Y. Naneste si tam jednou barvou logaritmickou krivku s cenou OZE a druhou barvou exponencialni krivku ceny JE. No a pak si od ruky promitnete tyto krivky do roku 2035. Co uvidite?

Uz jsme Vam tu nekolikrat psali, ze mame jinou cestu nez JE. Jsme soucasti EU. Kolem EU je spousta mori, na jihu zase staty, kde docela casto sviti. EU ma zajistit HVDC vedeni naproc kontinenem, regulaci a pravni podminky a soukromy sektor vyrobu a akumulaci. Soukromy sektor je efektivnejsi jak stat.

Proc podle Vas neni jina cesta nez JE? A pokud tedy piste eo JE, kolik procent EE se ma v ni vyrabet? Za jak dlouho budou tyto JE stat?

Milan Vaněček
12. červen 2020, 08:37

V době, kdy jsme dostavěli A1 v Jaslovských Bohunicích bylo aspoň tisíckrát, spíš milionkrát dražší jádro než vše ostatní. Fotovoltaika jako elektrárna neexistovala.

Jádro v celých šedesátých a celých sedmdesátých letech minulého století stálo spoustu peněz a nedalo nic. Vůbec nic. Na to už jste zapoměl, trollíku i Vy "historici"???

Láďa
12. červen 2020, 08:59

To jako vážně milionkrát dražší a nedalo nic? Jak je nutné tomu rozumět aby to dalo smysl pane Vaněček?

Milan Vaněček
12. červen 2020, 09:28

Láďo, v roce 1955 vláda najela na jaderný program, vytvořila novou vysokou jadernou školu, jaderný výzkum, v šedesátých a sedmdesátých letech jsme se snažili vyvinou svůj reaktor (A1). Výsledek: 2x havarie, zastaven provoz, který nikdy nebyl komerční, stále jen zkušební.

Těžko tedy spočitat kolik stálo těch pár MWh nebo TWh z A1.

Ale asi tak, jak píši.

Teprve pak v osmdesátých letech se plně najelo na ruské JE, všichni naši experti prošli Dubnou u Moskvy, .... a to přetrvalo i v době Temelína a pokračuje částečně i teď, nemyslíte???

Láďa
12. červen 2020, 10:35

Pane Vaněček na závěr jen malé připomenutí že dnes jsme o 60 let dále (pokrok nezastavíš) a i řada firem zabývajících se OZE zkrachovala. Že naši odborníci studovali tam kde to uměli lépe je chyba?

St
15. červen 2020, 10:23

Pane Vaněček. O soudruzích si můžeme myslet cokoliv. Ale jedno se jim nechat musí. Uměli počítat. Tedy pokud nešlo o armádu či export socialismu. Tam byla jiná měřítka. Ale co se týče hospodářství, tak pokud se jim něco nevyplácelo, tak se to prostě nestavělo. Nevěřím proto, že by UV KSČ schválil projekt, který by neměl ekonomické opodstatní.

Když tak mne zkuste přesvědčit fakty čísly. A ne vašimi domněnkami typu tisíckrát, milionkrát.

Předem moc děkuji.

Pavel K
15. červen 2020, 13:29

To ST:

Tak komunisti zrovna pocitat moc neumeli, byla obrovska prezamestanost = silene mala prduktivita. BYli jsme nekonkurenceschopni zapadu, taky proto jsme je chteli zezacatku predehnat, pak dohnat a nakonec neztratit z dohledu. A vite, proc minuly rezim skoncil? Zkrachoval.

Snad osvezeni pameti Vas presvedci.

St
15. červen 2020, 21:05

Pane Pavle, opravdu soudruzi uměli počítat a to velmi dobře. Samozřejmě s Vámi souhlasím, že zde byla velká přezaměstnanost a velice nízká produktivita práce. Protože systém jako takový nebyl na něčem takovém zainteresován, aby se neustále inovovalo, zlepšovalo. Každý chtěl mít svůj klid, oddělat si svých 8 hodin a jít s čistou hlavou domů.

Samozřejmě souhlasím s Vámi, že socialistické hospodářství bylo v porovnání se západem zcela nekonkurenceschopné a minulý režim skončil proto, že už neměl z čeho čerpat. Bylo zde obrovské vnitřní zadlužení a lidé chtěli mít stejnou životní úroveň jaká byla na západě. Nicméně co se týče infrastrukturních projektů jako jsou např. JE, tak ty soudruzi nestavěli proto, že by chtěli, ale proto, že se vyplatily, že představovali levný zdroj EE. Mj. export EE představoval pro soudruhy velice vítaný zdroj deviz.

Pavel K15. červen 2020, 13:29

To ST:

Tak komunisti zrovna pocitat moc neumeli, byla obrovska prezamestanost = silene mala prduktivita. BYli jsme nekonkurenceschopni zapadu, taky proto jsme je chteli zezacatku predehnat, pak dohnat a nakonec neztratit z dohledu. A vite, proc minuly rezim skoncil? Zkrachoval.

Snad osvezeni pameti Vas presvedci.

Pavel K
16. červen 2020, 09:38

To St:

Neprotirecite si? Umeli pocitat, proto byla nizka produktivita prace a nekonkurenceschopnost a zadne inovace? Takze neco delali proto, ze se to vyplatiloa neco jineho proto, ze se jim nechtelo pocitat? Mne to nedava logiku, omlouvam se.

Ale i kdyz by to logiku davalo, tak kde udelali soudruzi z Polska chybu? A jaktoze na Zapade ta infrastruktura (dalnicni a zeleznicni sit s vyssi rychlosti) byla lepsi jak u nas? A jaktoze spousta zemi mela vyssi vyrobu z JE jak my v dobe, kdy se teda vyplacely? Pardon, podle meho nazoru jste se hodne ale hodne spletl.

Milan Vaněček
11. červen 2020, 18:56

Láďo, samozřejmě to můžete zjistit. Vezměte si například Německo, to je hospodářsky nejvyspělejší stát EU. A třeba loňský rok. Je jasné, že OZE tam vyrobily mnohem více elektřiny než jádro. A jádro za chvíli už nebude vyrábět v Německu nic, a desítky (hodně desítek) miliard EUR budou potřeba jen na likvidaci jádra. A další desítky miliard EUR na uložení nebezpečného odpadu pod zem. Zkrátka ekonomická pohroma, ale Německo to utáhne.

V Německu to vychází jednoznačně ve prospěch OZE. Zato v Kocourkově (tím míním ČR, a Kocourkovští radní-to byl náš parlament) to vychází jednoznačně pro jádro. Ano, v Kocourkově-jádro je jednička.

Bob
12. červen 2020, 16:55

Vždy argumentujete u vyšších nákladů tím, že čistá EE se vyplatí, i když je dražší.

Tak se podívejte kolik uhlí se spálí a kolik vyprodukuje CO2 na výrobu EE v Německu a kolik v UK. V Anglii se vyrábí EE letos už několik měsíců bez uhlí a úplně ho zruší do roku 2022.

Němci budou dále produkovat špinavou EE. Nejsou na tom zas tak o moc lépe, než my.

A podívejte se jak málo CO2 produkuje na výrobu EE Francie.

Milan Vaněček
11. červen 2020, 19:09

Srovnejme Velkou Britanii a ČR.

Velká Britanie je jaderná mocnost, má jaderné ponorky, jaderné zbraně, ČR nic.

Velká Britanie má 65 milonů obyvatel, ČR 10 a půl. Čili asi 6x méně, HDP

máme ještě mnohem menší.

Přesto Britanie chce pouze udržet 15 GW výkonu svých JE, tomu by odpovídalo českých 2,5 GW. My máme o hodně více a ještě chceme přidávat.

Mnohem bohatší Britanie má potíže s financováním "tak malého, vzhledem k ČR" množství JE. ČR prý ne, i když má HDP mnohmen nižší.

Kde to jsme? Jak jsem psal výše, v Kocourkově.

St
11. červen 2020, 21:58

Pane Vaněček, vy by jste se uchytil v politice. Umíte skvěle míchat jabka a hrušky. Jak souvisí britské jaderné ponorky a zbraně s jejich JE? Když tak mi to vysvětlete.

Předem děkuji.

Jan Veselý
11. červen 2020, 22:59

Souvisí to s tím, že britská premiérka veřejně prohlásila, že Británie jadernou energetiku potřebuje, aby se udrželo know-how pro jaderné ponorky a Tridenty/Polarisy.

Ivan Novák
12. červen 2020, 13:56

A proto v Británii staví novou JE Francouzi a na nějakou další příležitost čekají Číňani. Základna Dounreay, kde byly vyvinuty UK ponorkové reaktory, je ve stadiu demolice všeho. A zlepšováky pro nálože hlavic se modelují, např. v US DOE, jinými kódy a počítači, než energetické reaktory, takovou výpočetní kapacitu s novou elektrárnou nedostanete. Zbývá tedy jen know-how principů (známé notoricky. Jejich procvičování neuškodí, ale novou hodnotu pro vojáky nepřidá), a dril provozu a údržby.

St
15. červen 2020, 10:25

Děkuji Vám za odpověď. Jelikož nejsem jaderný fyzik, tak prosím o vysvětlení jak spolu technologicky souvisí JE a jaderné ponorky a zbraně.

Předem moc děkuji.

Jan Veselý
16. červen 2020, 00:10

Potřebujete někde školit techniky, potřebujete civilní krytí.

xoor
13. červen 2020, 14:00

zapomněl jste zmínit jeden důležitý prvek pro výraznější přechod na oze a to je počet km pobřeží. Čr 0km VB tisíce km. Pokud bychom měli moře alespoň na úrovní DE nebo PL, tak ano, pojdmě stavět větrníky a doplňkově FVE, ale Čr nic takového nemá. Můžeme se pokusit přes EU něco vyjednat v PL a DE, ale sami tyto státy mají problém dotáhnout elektřinu od moře dál do vnitrozemí.

St
15. červen 2020, 10:27

Tak nějak. A pokud by i něco takového udělali, tak to zadarmo nebude. A pokud by byl nedostatek EE, tak si dovedu představit, že takový Němci by si klidně, bez skrupulí uznuli naší elektřinu.

Pavel K
15. červen 2020, 13:39

Pan Vesely tu nedavno psal, jak dostat elektrinu z Polska a Nemecka do CR. Rozhodne to nejde pres omezovaci transformatory.

No a uzmuti si neco, co danemu subjeku nenalezi je uz v zakone nejak definovane, schvalne, jestli vite jak. A takovemu jednan se tim padem lze branit (samozrejme ne u bezdomovce, ale u subjektu, ktery si zaklada na jmene to uz vliv ma).

St
15. červen 2020, 21:10

Tak to mi něco uniklo. Nevěděl jsem, že pan Veselý zná způsob jak levně a beze ztrát dostat spousty EE z jednoho místa na druhé. To tajemství by si měl nechat pro sebe a draze jej prodat Němcům. Ti si dodnes lámou hlavu jak dostat spousty EE dostat ze severu na jih.

Každopádně rád se nechám poučit.

Jen malá otázka otázka. Co se stalo Němcům, když nám sebrali zdravotnické pomůcky, které byli pro nás? Co se jim stalo? Kdo a jak je potrestal?

Předem moc děkuji za info.

Jan Veselý
16. červen 2020, 00:09

Hele, st, je to úplně jednoduché, říká se tomu přenosová soustava, dráty, VVN. Stačí pořádné propojení SZ Čech a Lužice nebo Saska. Tam nemají problém elektřinu dostat, to je totiž ještě pořád sever Německa.

Pavel K
16. červen 2020, 09:44

Na prenos EE uz reagoval pan Vesely.

Ktere zdravotnicke pomucky nam Nemci vzali? Jak jen registroval,z emy jsme vzali ochranne pomucky Italum. My jsme meli jedno z nejmensich smrtnosti a i nakazenych a presto jsme se chovali sobecky az predatorsky. Dost se stydim za CR. Navic jsme ani zadne zdravotnicke pomucky ze zahranici nepotrebovali, nas prumysl byl schopny se v kratkosti preorientovat a vyrabet je, jen o ne nebyl politicky zajem.

Takze na zaver, CR jako spolecnost zvaldlo epidemii skvele ale to kvuli obycejnym lidem, protoze nase vedeni se chovalo jak dobytek. Ono vypoustelo to cernovani, dehonestovani, misto aby podporovalo to dobre v nas.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se