Domů
Jaderné elektrárny
Švédské jádro před volbami ožívá díky obavám o zajištění bezpečnosti dodávek
Švédská jaderná elektrárna Ringhals
Švédská jaderná elektrárna Ringhals. Zdroj: Vattenfall

Švédské jádro před volbami ožívá díky obavám o zajištění bezpečnosti dodávek

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek vstoupily do předvolebního boje ve Švédsku a přinášejí naději na pokračování provozu dvou bloků jaderné elektrárny Ringhals. Do výsledků švédských parlamentních voleb tak kromě klimatických otázek může promluvit také jaderná energetika.

Odstavení dvou bloků elektrárny Ringhals do roku 2020 se zdálo být vzhledem k politické dohodě napříč politickým spektrem z roku 2016 jasnou a uzavřenou záležitostí. Podíl jádra na výrobě elektřiny ve Švédsku tak měl klesnou ze současných 47 % zhruba na třetinu. Před nedělními parlamentním volbami ve Švédsku však znovu ožívá debata o možném provozování obou bloků i po roce 2020.

Odstavení 1. a 2. bloku elektrárny Ringhals patřící Vattenfallu může mít negativní dopad na provoz švédské přenosové soustavy, na což již v létě upozorňoval její provozovatel společnost Svenska kraftnät. Nyní toto téma otevřeli také švédští křesťanští demokraté, kteří vyzývají Vattenfall, aby ustoupil od plánů na odstavení obou bloků elektrárny Ringhals.

„Již nyní je zřejmé, že výroba větrných elektráren nejspíš nebude stačit jako náhrada výroby odstavených jaderný bloků pro náš průmysl. Je tedy zřejmé, že jádro potřebujeme,“ prohlásila předsedkyně švédských křesťanských demokratů Ebba Busch Thor.

Rýsuje se příležitost pro EPH?

Předsedkyně křesťanských demokratů však jde ve svých úvahách ještě dál. Prohlásila totiž, že by Švédsko mělo zvážit možnost poskytnout oba reaktory případně i zdarma jakémukoliv zájemci, který je bude ochoten dále provozovat.

Takovéto prohlášení může být hozenou rukavicí například pro společnost EPH Daniela Křetínského, která již má zkušenosti s přebíráním majetku Vattenfallu z roku 2016. Před dvěma lety přišel EPH bezplatně k německým uhelným aktivům švédské státní společnosti a zatím mu sázka na německé uhlí vychází.

Kometa letošních voleb je projaderná

Své jasné ano zachování provozu obou reaktorů již deklarovala nacionalistická strana Švédští demokraté. Očekává se, že tato strana oproti minulým volbám značně posílí, když dle posledních průzkumů bude atakovat hranici 20 %. Pokud se dostanou Švédští demokraté k moci, chtějí Vattenfallu zabránit v odstavování elektrárny Ringhals. Místo odstavení obou reaktorů budou naopak požadovat, aby došlo k investicím do vylepšení bezpečnosti jejich provozu.

„Máme politickou zodpovědnost za zajištění funkčnosti naší přenosové soustavy. Vattenfall je plně vlastněn státem, takže mu můžeme nařídit, aby oba reaktor nechal v provozu,“ prohlásil mluvčí Švédských demokratů.

Generální ředitel společnosti Vattenfall Magnus Hall však takovéto úmysly razantně odmítá.

„Na plánovaném vyřazení z provozu prvních dvou bloků elektrárny Ringhals se vůbec nic nemění,“ upřesňuje Hall.

Osud Ringhals 1 a 2 nemusí být zpečetěn

Na původní podobě dohody o vyřazení dvou jaderných bloků do konce roku 2020 trvají Sociální demokraté a Zelení. Součástí zmíněné dohody z před dvou let však nebyli Liberálové ani Švédští demokraté či Levicová strana.

Nelze tak vyloučit, že v závislosti na výsledku voleb bude Švédsko i po roce 2020 nadále získávat elektřinu z obou bloků elektrárny Ringhals.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Martin Hájek
10. září 2018, 01:50

Vzhledem k tomu, že Zelení utrpěli ve švédských volbách debakl a jen s odřenýma ušima vůbec prolezli do parlamentu a dosavadní levicová koalice nemá vzhledem k dalším ztrátám Sociálních demokratů dost hlasů pro vládu, tak to bude ještě zajímavé. Aktuální výsledek je volební pat s poměrně nejistými vyhlídkami. Radují se Švédští demokraté, kteří posílili téměř o 50 %, ovšem za očekáváním nakonec přece jen poněkud zaostali.

Milan Vaněček
10. září 2018, 09:06

Politika se posouvá v euroatlantické civilizaci zpět směrem doprava, zpět směrem více národním. I u nás půjde nahoru Strana přímé demokracie.

Ale co se týče jádra, jde hlavně o peníze. Ve Švédsku je to tak (viz článek, cituji: "Pokud se dostanou Švédští demokraté k moci, chtějí Vattenfallu zabránit v odstavování elektrárny Ringhals. Místo odstavení obou reaktorů budou naopak požadovat, aby došlo k investicím do vylepšení bezpečnosti jejich provozu.")

Čili: kdo zaplatí nutné investice na vylepšení bezpečnosti starých JE.

Resp. kdo je bude provozovat? Dáme mu je i zadarmo, jen aby jsme se jich zbavili. (opět cituji: "Předsedkyně křesťanských demokratů však jde ve svých úvahách ještě dál. Prohlásila totiž, že by Švédsko mělo zvážit možnost poskytnout oba reaktory případně i zdarma jakémukoliv zájemci, který je bude ochoten dále provozovat".

Tož tak.

Martin Pácalt
10. září 2018, 10:15

Já mám z toho dojem, že se jen politici chtějí zbavit rizik, které vidí nyní. Ovšem v případě tuhých zim se tím zbaví i zisků dlouhodobých. EPH do podobného schématu šla s uhelnými elektrárnami v SRN, možná zdvihnu hozenou rukavici i ve Švédsku, i když to asi nebude tak snadné.

Že jde v obecném měřítku aktuálně pravice nahoru a naopak socialistické a zelené strany do kopru, to je v pořádku. Tím ale nemyslím, že fandím SPD.

Petr
10. září 2018, 11:52

EPH už koupila slovenské jaderky, takže by to bylo docela snadné.

Jan Veselý
10. září 2018, 11:43

Já bych začal od definice problému: "Když je hodně suchý rok, chybí švédským (a norským) vodním elektrárnám voda, pro dostatečnou (pružnou) výrobu." To je normální situace, která se v zemích a oblastech silně závislých na VE občas děje, v poslední době např. v Brazílii nebo Tasmánii.

Řešení tohohle problému je jasné, potřebujete dostatek zdrojů, které vodu (moc) nepotřebují a které svou výrobou onen nedostatek vody nahradí. Výhodou je, že vodu lze doplnit lecčím. Rozhodně to není situace, kdy by to jinak než jaderkou nešlo nebo nešlo jinak než pružnou výrobou.

Brazílie mívá problém přes léto, proto chce předcházet problému nedostatku vody v přehradách fotovoltaikou. V Tasmánii staví ze stejného důvodu větrné turbíny.

V případě Švédska asi bude výhodnější pořádně nakopnout výstavbu VtE, aby jim ušetřily SPOOOOUSTU vody v přehradách na doby, kdy vodní energie opravdu potřeba. Prostě více projektů jako tenhle.

A udělat něco s obludně vysokou spotřebou per capita Švédsku rozhodně neublíží.

Ondra
10. září 2018, 13:40

Tady ale nejde jenom o to kolik vody maj v přehradách. Jde o dostupnej výkon a to hlavně v zimě když je nejvyšší poptávka. Takže nejde jenom sčítat MWh ale je nutný se dívat v každým momentu na MW. Navíc tu vodu si tam nemůžou zadržovat jen tak protože musej udržovat nějaký průtoky aby byla voda i pod přehradama. Nejvíc vody je navíc běžně na jaře když taje sníh. A když těch větrnejch elektráren postaví třeba 50x tolik co maj dneska tak jim to bude prd platný až jim tam dorazí tlaková výše a bude bezvětří. Navíc se podívejte jak rychlý změny výkonu to jsou takže by to museli "jistit" několika GW v baterkách protože vodní elektrárny ten výpadek nepokryjou. Ještě že tam maj aspoň nějaký přečerpávačky. Nechci říkat že to néééééjde ale všechno není tak jednoduchý jak si myslíte.

Milan Vaněček
10. září 2018, 14:16

Švédové si to vyřeší sami, Norové to už vyřešili ?. I včetně té kriminality, kterou já když jsem tam před lety jezdil , jsem žádnou neviděl. Uppsala a Stocholm byly nádherná místa.

Jan Veselý
11. září 2018, 14:20

Ale to je přesně ono, měli suché jaro a do léta šli s poloprázdnými přehradami, takže není divu, že teď na konci léta musí omezovat výkon VE, protože nemají vodu. Kdyby měli třeba hodně FVE, tak by už někdy od března potřebovali mnohem méně výroby z vodních elektráren a zůstalo by jim mnohem více vody v nádržích na léto.

Stejně tak si by šlo "natočit" plné nádrže v zimě pomocí VtE.

Martin Hájek
11. září 2018, 17:49

Předně se bavíme o Švédsku, takže výroba fotovoltaiky v březnu... to komentář nepotřebuje. No a ty vodní nádrže pochopitelně nemají za funkci jenom vyrábět elektřinu. Oni také udržují minimální průtok vody, kterou potřebují její odběratelé pod přehradou. Takže i kdyby byla jiná výroba elektřiny (což ostatně je, Švédsko elektřinu vyváží), tak by stejně neušetřily, protože mají nařízeno ty minimální průtoky udržovat. Ale vševěd pan Veselý je zase chytřejší než rádio a banda hloupých Švédů dohromady, a to je důležité.

Martin Hájek
10. září 2018, 14:21

Švédský provozovatel přenosové soustavy má kupodivu na větrníky trochu jiný názor, ví že jsou to pěkné zelené hračky, ale spolehnutí na ně není: https://oenergetice.cz/zahranicni/svedsky-provozovatel-prenosove-site-vitr-jadro-zime-nenahradi/. Ale platí tam slušně, tak jim můžete poradit, jak to vyřešit :-)))

Petr
9. září 2018, 20:02

Já to říkal :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se