Domů
Jaderné elektrárny
TAE Technologies dosáhla ve svém fúzním generátoru teploty 50 milionů °C
Norman 1
Zdroj: TAE Technologies

TAE Technologies dosáhla ve svém fúzním generátoru teploty 50 milionů °C

Americká společnost TAE Technologies (TAE), která se zabývá výzkumem energetického využití fúze, oznámila, že její patentovaný plazmový generátor řízený paprskem s polem obrácenou konfigurací (FRC) vyrobil stabilní plazma s teplotou přes 50 milionů °C. Dosažení tohoto milníku společnosti pomohlo k získání dalšího financování ve výši 280 milionů dolarů.

Zařízení Norman, které milníku dosáhlo, bylo společností představeno v květnu roku 2017, prvního plazma v něm bylo vytvořeno již v červnu toho roku. Jeho výstavba vyšla TAE na přibližně 10 milionů dolarů. Dosažení nejnovějšího milníku je součástí plánovaného sledu kampaní skládajících se z více jak 25 000 experimentů. Podle TAE byly pro optimalizace experimentů využity ty nejpokročilejší výpočetní postupy včetně strojového učení, a to díky probíhající spolupráci s americkým Googlem a výpočetnímu výkonu získanému prostřednictvím programu INCITE od amerického Ministerstva energetiky.

Přístup TAE k dosažení fúze kombinuje fyziku pokročilých urychlovačů s fyzikou plazmatu a jako zdroj paliva využívá neradioaktivní hydrogenboron (p-B11). Patentovaná technologie vstřikuje do plazmy atomy vodíku s vysokou energií, a činí tak systém stabilnější a lépe udržený. Využití této technologie podle TAE činí zařízení kompaktním a energeticky efektivním.

Řez modelem zařízení Norman, Zdroj: TAE Technologies

Nově dosažený milník podle TAE rovněž potvrzuje jednu z klíčových odlišností této technologie, a to pozitivní vztah mezi udržením plazmatu a dosaženou teplotou. Vytvořením takto stabilních vysokoteplotních plazmat podle TAE znamená, že tento přístup by mohl vést k rozšíření zařízení a dosažení nezbytných podmínek pro umožnění ekonomicky životaschopných fúzních elektráren.

Dosažení vysoké teploty plazmatu je zapotřebí, aby se částice plazmatu mohly srážet s dostatečně vysokou energií pro způsobení a dlouhodobé udržení fúzní reakce. Schopnost udržet plazma po dostatečně dlouhou dobu prý společnost demonstrovala již v roce 2015 po více jak 100 000 experimentech. O rok později TAE začala s výstavbou již páté generace svého plazmového generátoru s cílem provádět další experimenty s postupným zvyšováním teploty s cílem dosažení dostatečné teploty.

Podle TAE Norman během 18 měsíců experimentů téměř zdvojnásobil svůj seznam cílů a nyní při více jak 100 testovacích cyklech úspěšně demonstroval konzistentní schopnost dosáhnout teploty nad 50 milionů °C.

Další finance umožní výstavbu nového zařízení a pokračování výzkumu

Dosažení nového milníku podle TAE prohlubuje důvěru v možnou komercializaci fúze a umožnilo společnosti získat dalších finančních prostředků ve výši 280 milionů dolarů. Od investorů tak TAE již celkem vybrala přes 880 milionů dolarů.

Část získaného kapitálu chce společnost využít na vývoj demonstračního zařízení s názvem Copernicus, které má pracovat s plazmatem o teplotě 100 milionů °C a má simulovat dosažení kladné energetické bilance pomocí „konvenční“ DT reakce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Karásek
16. duben 2021, 10:05

To je ale výhra !!! To znamená, že jaderní fyzici teď budou chtít ještě víc penez z veřejných rozpočtů a stejně nikdy termojaderná fůze nebude komerčně využitelná. šedesát let se jim to nedaří a dalších šedesát , nebo šest miliónů let se jim to taky dařit nebude.

Lukás
16. duben 2021, 10:40

Ano ano, pan sa zrejme vyzna do vsetkeho co tu komentuje a je zjavne aj z inych diskusii, ze za OZE by zivot polozil a vsetko ostatne je zle.

Vedcom uz ziadne peniaze a stopne sa vyvoj a tak to mozeme spravit vsade, aj v medicine napriklad lebo to stoji peniaze a pomaly sa budeme vraciat zas k opiciam.

Ak sa o 10-20-30 alebo aj o 50 rokov podari zapojit fuziu do komercneho vyuzitia tak vsetky OZE stratia hodnotu a ich cena bude 0,000.

Zaroven sa to nebude vyuzivat len v energetike a ma to tisic dalsich vyuziti.

Vyvoj solarnych panelov, alebo veternych turbin bol zadarmo? Co si to ti vedci vobec dovoluju pytat peniaze, ze?

Carlos
16. duben 2021, 11:28

Dokud nebude dostupný fúzní zdroj v rozmezí od 1MW a bez bezpečáckých pakáren jako zdroj štěpný a nad to nebude cenově přijatelný, tak se to nechytne.

Lukáš
16. duben 2021, 11:43

To je pravda ale vývoj ďalej je nutný, alebo skôr potrebný. Žiadne moderné technológie nám nespadli z neba zadarmo a hneď, popri vývoji konkrétnej a takto náročnej veci sa objaví aj mnoho iných nových patentov. Možno ani o 30 rokov nebude v komerčnej prevádzke fúzny reaktor, ale lepšie je pokúšať sa o to ako nerobiť nič. Pred 100 rokmi sme si ani len nevedeli predstaviť niečo ako atómovú elektráreň, solárny panel, mikrovlnku alebo lietadlo ktoré prevezie 400-500 ľudí na vzdialenosť 14 000km. v Roku 2090 môže mať kludne každé mesto a obec svoj vlastný reaktor, alebo aj nie ak sa nájdu ľudia ako tam ten hore v diskusii.

pr
16. duben 2021, 15:22

Souhlas, pokud bude fůzní reaktor velikosti ledničky, bude mít elektrický výkon škálovatelný od jednoho do pěti kilowattů a bude stát do 100 kKč, pak máte pravdu. V opačném případě se hrubě mýlíte a my si nadále vystačíme se stávajícím fůzním reaktorem. Stejně jako dnes.

Jan Veselý
16. duben 2021, 15:38
Jan Veselý
16. duben 2021, 15:36

Pokud to bude jen další vaření vody v centrálním zdroji, tak pochybuju.

Petr Pavlata
17. duben 2021, 00:22

U fúze už nutně být nemusí. pro prokročilejší využívající fúzo Bóru a Vodíku (B + P) jde většina energie ven v podobě elekromagnetického pole, žádné neutrony, takže umožní přímé magnetodynamické generování el. energie. Tzn. žádná pára.

Karásek
16. duben 2021, 17:30

Lukás, takové nesmysly, že se do vědy nemají dávat peníze jste napsal vy. U OZE se to mimořádně vyplatilo, ale je tady jedna výjímka a to je termojaderná fůze. Ty OZE budou těžko něčím překonány, leda ještě lepšími OZE. Věřte svému jádru, ať se vám pod Tatrami dobře spí.

pepavyskoc
16. duben 2021, 19:26

Jenže tihle bádaji za peníze soukromých investorů, vlády jim do toho nemaji co kecat.

Josef Duben
16. duben 2021, 22:00

Pane Karásek, nepochybně máte problém. Odhaduji 4 žaludky, nohy člověka a mozek slepice. Tohle co jste napsal je taková pitomost, že i ta slapice musí být naštvaná, že jsem ji k vám přirovnal. Fůzní elektrárna je nadějí lidstva na získávání čisté, levné a téměř nekonečné energie, vy chytráku.

Jiří
16. duben 2021, 12:08

Za 10 mil. dolarů (tedy přibližně jedna tisícina ceny jaderného reaktoru) je to hodně slušný výsledek. Aby nakonec ten Copernicus nebyl lepší, levnější a rychleji než ITER.

Copernicus
17. duben 2021, 06:22

Lidstvo vzdy brzdili jedinci, co si vidi sotva na spicku nosu a sotva dokazou neco pochopit, nastesti vzdy vetsinou skonci jako uklizeci a ochranka Penny a tvoreni dejin, nastesti nechaji na nas opravdovych ;-)

milan řípa
19. duben 2021, 18:36

Měl jsem to štěstí a v listopadu 2020 mi vyšla knížka Řízena termojaderná fúze - minulost, současnost a budoucnost (České vysoké učení technické v Praze). Soukromému zařízení TAE je v ni věnováno 7 stránek. Doporučuji. Pochopitelně.

milan řípa
19. duben 2021, 19:56

500 stránek a 200 obrázku: SUPER! Tedy ta knížka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se