Díky nové dohodě mají vlastníci projektu jaderné elektrárny Vogtle do 15. prosince od Toshiby obdržet všechny zbývající platby naplánované v rámci jejích záručních povinností. Vlastníci projektu – Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities – zatím od Toshiby obdrželi 455 milionů dolarů z celkem přislíbených 3,2 miliard dolarů.

Na takzvaných „parental guarantee obligations“ se Toshiba, jako mateřská společnost bývalého hlavního dodavatele projektu Vogtle, zbankrotované společnosti Westinghouse, dohodla s majiteli dvou projektů jaderných elektráren – Vogtle a VC Summer. K této dohodě došlo v roce 2008, kdy byly kontrakty na výstavbu elektráren uděleny společnosti Westinghouse.

Toshiba se po březnovém bankrotu své dceřiné společnosti s majiteli Vogtle v červnu dohodla na vyplacení maximálně 3,68 miliard dolarů. Tyto peníze, které měla Toshiba vyplácet ve splátkách v období od října 2017 do ledna 2021, si měli mezi sebou rozdělit jednotliví vlastníci na základě procentuálního podílu na projektu. V červenci se pak Toshiba zavázala, že zaplatí 2,168 miliard dolarů vlastníkům VC Summer.

„Jsme i nadále odhodlaní udělat ta správná rozhodnutí pro budoucnost energetiky v našem státě a i nadále věříme, že dostavba obou bloků ve Vogtle představuje tu nejekonomičtější variantu pro zákazníky a zachovává výhody bezuhlíkového pokrytí základního zatížení pro spotřebitele elektřiny v Georgii.“ – Paul Bowers, výkonný ředitel Georgia Power

„Tato dohoda je velmi dobrou zprávou, která nám poskytne významnou platbu předem, která nám pomůže pokrýt naši část nákladů na dostavbu Vogtle 3 a 4.“ – Mike Smith, výkonný ředitel Oglethorpe Power

Dokončení elektrárny je stále nejisté

K doporučení dokončit oba bloky ve Vogtle vlastníci projektu dospěli po dokončení analýzy harmonogramu dostavby, nákladů na dokončení projektu a nákladů na ustoupení od projektu.

Členové Komise pro veřejnou službu (PSC) v americkém státě Georgia, která bude o budoucnosti dostavby rozhodovat, ale podali svědectví zpochybňující ekonomičnost projektu. PSC má vydat své rozhodnutí 6. února příštího roku.

Zdroj úvodního obrázku: Nuclear Regulatory Commission

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *