Domů
Jaderné elektrárny
U-Battery představila model svého pokročilého modulárního reaktoru v reálné velikosti
U-Battery maketa AMR SMR
Zdroj: U-Battery

U-Battery představila model svého pokročilého modulárního reaktoru v reálné velikosti

Společnost U-Battery představila svůj model pokročilého modulárního jaderného reaktoru, na kterém chce ukázat, jakým způsobem lze postavit reaktor pomocí modulárních dílů. Financování projektu mimo jiné zajistilo britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie. Modulární reaktor U-Battery s tepelným výkonem 10 MW a elektrickým výkonem 4 MW by měl přijít zhruba na 50 milionů liber (cca 1,5 miliardy Kč).

Britská společnost U-Battery představila svůj první model pokročilého modulárního reaktoru v reálné velikosti, který vyvinula ve spolupráci se společností Cavendish Nuclear. Model, který společnosti stavěly od února 2020, zahrnuje reaktorovou nádobu, výměník tepla a spojovací potrubí ve tvaru písmene U. Umístěn je v zařízení Whetstone společnosti Cavendish Nuclear v Leicestershire.

"Postavením modelu v plné velikosti získají lidé skutečnou představu, jak AMR vypadá, a také jak jej lze postavit. Rovněž nám to umožnilo určit požadavky na návrh koncepce a plán provozní bezpečnosti jaderné elektrárny. Proto je modelování zásadní pro dodávku naší první elektrárny," řekl generální ředitel U-Battery Steve Threlfall.

Pokročilý modulární reaktor U-Battery je založený na vysokoteplotní technologii chlazené plynem, využívající palivo TRISO vysoce odolné vůči nehodám. Výkon zařízení je škálovatelný od 10 MW tepelného a 4 MW elektrického se zastavěnou plochou 350 metrů čtverečních. Společnost předpokládá, že cena jednotky bude přibližně 50 milionů GBP (zhruba 1,5 miliardy Kč).

Vysokoteplotní výstup reaktoru ve výši 710 °C je podle společnosti ideální pro zajištění udržitelného zdroje procesního tepla pro obtížně dekarbonizovatelné průmyslové procesy.

"Práce na této vzrušující fázi vývoje U-Battery ukázala na bohaté zkušenosti našeho týmu jaderných inženýrů, profesionálů a dodavatelského řetězce," řekl James Ewence, obchodní ředitel ve společnosti Cavendish Nuclear.

Široká podpora projektu

Na projektu modulárního reaktoru U-Battery participují také společnosti BWXT Technologies Inc, Costain, Kinectrics, Jacobs, the UK's National Nuclear Laboratory, Nuclear AMRC, Rolls-Royce, the University of Manchester a Urenco. Od britské vlády pak společnost U-Battery získala na vývoj v loňském roce finanční prostředky ve výši 10 milionů liber (zhruba 300 milionů Kč).

"Maketa U-Battery je vynikajícím příkladem programu Advanced Manufacturing and Materials v akci. Ukazuje inovativní technologie, o nichž se vláda a průmysl domnívají, že budou ústředním prvkem výroby jaderných elektráren příští generace," uvedl náměstek britského ministerstva Greg Hands.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Josef
7. říjen 2021, 21:13

10MW tepla stačí pro menší město, problém je ta 1,5mld korun.... při 2,5 tisících odběratelů je to 600 000 na jednoho odběratele a to je příliš mnoho cena takového tepla by byla astronomická ať už by to měl odebírat kdokoli. Podle mě tento projekt zůstane jen na papíře. MMR budou podle mě nízkoteplotní reaktory na vyhořelé palivo z WWER a budou se používat pro vytápění měst - palivo bude reálně zadarmo a protože reaktor bude nízkotlaký pak by měl být levný a vysoce bezpečný. Co nám na to chybí je vhodná legislativa ,která by na tyto teplárny nehleděla jako na jaderné elektrárny.

Vojtěch Barták
8. říjen 2021, 06:32

V ceně bych já osobně problém neviděl ono samozřejmě pokud by začala hromadná výroba cena by šla exponenciálně dolů. (ano použil jsem argument zastánců obnovitelných zdrojů co by primárního zdroje)

Já osobně vidím problém jinde a to kde vzít vysoce kvalifikovaný personál nutný k provozu takového zařízení a jak zajistit dostatečnou kvalitu fyzické ochrany.

začnu kvalifikací.

Řekněme že naše republika postaví 50 takovýchto tepláren. každá taková teplárna bude mít blokovou dozornu kde budou minimálně dva lidé se statutem "vybrané činnosti z hlediska JB" což jsou operátor reaktoru a vedoucí směny. Reaktory jedou v režimu 24/7 to znamená 10-15 lidí s vybranou činností z JB

to mě vychází 500-750 nových operátorů a vedoucích směn. Co to znamená to znamená že potřebujete někde najít 750 lidí co mají vysokoškolské vzdělání strojní, elektro nebo jaderné, minimálně 2 roky praxi na jaderném zařízení, mají národní bezpečností prověrku, zdravotní způsobilost, jsou psychologicky způsobilí a složili zkoušku před SÚJB. A to se bavíme jen o lidech co budou mačkat čudlíky. Máme tu dozimetristy. kontrolní fyziky, různé techniky co mají kvalifikace třeba na NDT atd. atd. nevím kde by jsme tohle v republice vyhrabali. Jsme rádi že pokryjeme současné a budoucí velké reaktory.

Fyzická ochrana je taky problém pochybuji že takové zařízení dostane takovou ochranu jako má jaderná elektrárna čímž se nám tu ale objevuje 50 měkkých cílů potenciálně zajímavých pro nekalé živly (teroristy ale i nejakého magora co ho třeba vyhodili z práce). Navíc každé takové zařízení musí mít bezletovou zonu a nejsme si jist zda máme možnost zamezit letům nad téměř celou republikou :-D (to je spíš tokový vtip problém s bezletovou zonou není žádný problém)

Jan Stehlik
8. říjen 2021, 08:41

Já bych to jako takový problém neviděl . Zde už jsme v jiné době a řízení by mohlo být centralizované z jednoho místa . Tudíž odpadají ty stovky kontroloru . Stejně tak ty měkké cíle . Stačí to zakopat pod zem a nepovolaný se tam nedostane . Nějaká ochranka a pancéřové dveře atd.

Stejně tak servis . Dnes už si ve fabrikách nikdo nic neopravuje . Dojedou servisáci stovky kilometru a jsou tam druhý den . Uvědomte si , že jde o modulární systém. Nepředpokládám elektrárnu o jednom kusu , ale spíše deset či dvacet . Když je výpadek na jednom (servis) , je jich tam v provozu dost .

Carlos
8. říjen 2021, 09:20

Ale uvědomujete si že dobré tři čtvrtiny z těch problémů si nadělali jaderníci sami, že?

Třeba ta prověrka je podle mne zhovadilost nejhrubšího zrna.

Ano, ta opatření měla kdysi svůj smysl, ale to byly reaktory na které když se člověk zle podíval tak vzali do horoucích pekel celou elektrárnu. V dnešní době může být značná část té "odborné" části nahraná do násobně zálohovaného počítače a bude-li tento systém mít prověrku tak je jedno jestli tam bude sedět Franta Vopršálek, nebo se do velína vláme Čepiga s tím druhým. Ten systém neumožní uvedení reaktoru do explozivního stavu.

Bezletová zóna má smysl u hebeda co nezakopete, takovýto drobek se dá usadit do podzemního bunkru. Teroristi se maximálně dostanou k linkovému letadlu, spíš něčemu menšímu, představa že čajznou protibunkrovou bombu.... dobře nevíme co US Army nechala v Afghánistánu, ale jaká je pravděpodobnost?

Na SÚJB ať si zřídí expertní komisi pro SMR, hodí současné právní normy za hlavu, pozvou k jaderné partě lidi od počítačů, armády, tajných služeb, ekonomy a začnou to dávat dohromady od začátku.

Když to přirovnám k počítači, před mnoha lety mohl udělat uživatel kde co a byly z toho problémy, tak se to ve firmách osekalo že nemůže skoro nic. To stejné se dá udělat s JE.

Pavel
10. říjen 2021, 01:05

A to sis vycucal z kterýho prstu. Fantasmagoricky přísné jaderné předpisy, opravdu ale opravdu nenavrhovali a neprosazovali "jaderníci".

A.O
8. říjen 2021, 22:01

S počítačem v dnešní době můžete udělat stále kde co a stále to může způsobit velké problémy. Ve WINDOWS se stále i běžný uživatel dostane k registrům a pořád je může mazat (a to je nebezpečné.

Jinak - osobně bych pouze na počítač stále nespoléhal. Bezesporu by řízení elektrárny (reaktoru) zvládnul (prakticky již nyní je počítač ten, kdo řídí, člověk ho jenom hlídá), ale může se v softwaru objevit chyba, která by mohla reaktor dovést do nehezké situace. A spoléhat se na to, že to zjistí jiný systém, nebo že ten kontrolní systém nebude dělat nepořádek v jiné situaci (příkladem asistenti v autech), je nebezpečné.

Lidský element by tu stále měl být a hlídat, že vše je jak má. Ale souhlasím s tvrzením, že každý SMR blok by nemusel mít vlastní dozornu. Stačí nějaká oblastní pro X bloků.

hellokitty
13. říjen 2021, 11:46

vo win10 uac pred spustenim regeditu vyhodi varovanie, ze moze robit zmeny v pocitaci, takze bezny uzivatel je minimalne varovany, ze robi nieco co by asi nemal

Carlos
9. říjen 2021, 09:22

Windows se na takovéto aplikace nepoužívají a každá firma první co udělá je že Vám dá totálně osekaná práva že si pomalu ani soubor neuložte.

Na SW existuje něco jako formální důkaz správnosti a u takového zařízení jako je JE by se to jistě použilo, tady problém nevidím.

Tomáš
8. říjen 2021, 09:30

No, raději ať zůstanou v provozu a případně rozšíří se jen ty 2 velké elektrárny, které už máme, a kde je kompletní a maximální možné zabezpečení (tedy snad...). Já tohle u baráku mít nechci.

Next
9. říjen 2021, 20:52

V průmyslových provozech se používají safe systémy nezávislé jak na člověku tak na řídícím počítači

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se