Americký jaderný regulační úřad (NRC) ve čtvrtek oznámil, že schválil vydání kombinované licence na výstavbu a provoz dvou reaktorů typu AP1000, jejichž výstavbu plánuje americká energetická společnost Florida Power and Light (FLP). Dva nové bloky mají výt vybudovány v lokalitě Turkey Point, která se nachází přibližně 40 kilometrů na jih od Miami. Finální rozhodnutí, zda bude k výstavbě přistoupeno, FLP ještě nevydalo.

Výstavbu dvou nových bloků v Turkey Point FLP oficiálně plánuje od roku 2006, kdy o svém úmyslu zažádat o udělení licence informovalo NRC. Žádost o licenci společnost podala 30. června 2009, NRC certifikovalo design 1 100MW reaktoru AP1000 v roce 2011. Ve stejném roce Floridská Komise pro veřejnou službu (PSC) povolila FLP získat finance na výstavbu od odběratelů pomocí zavedení poplatku do účtů za energie.

Rozhodnutí NRC udělit licenci pro bloky 6 a 7 v JE Turkey Point následuje poslední jednání, které proběhlo minulý prosinec. Licence by měly být vydány během několika příštích dnů.

FLP zatím vyčkává

V červnu 2017 FLP prohlásila, že po obdržení licencí plánuje „pozastavit projekt a pozorovat a porozumět výzvám, kterým čelila první vlna reaktorů AP1000“. Společnost odhaduje, že tato pauza bude trvat alespoň 4 roky. Reaktory by tak byly uvedeny do provozu nejdříve v roce 2031 a 2032.

„Během této pauzy bude FLP vykonávat činnost nutnou pro hájení a zachování souvisejících povolení, licencí, certifikací a schválení.“ – prohlášení FLP

Čtyři reaktory AP1000 jsou v současné době ve výstavbě v Číně – dva reaktory v JE Sanmen a další dva v JE Haiyang. Prvním reaktorem tohoto typu, který má být uveden do provozu, má být Sanmen 1, Haiyang 1 a Sanmen 2 by jej měly následovat ještě letos. V USA zatím pokračuje výstavba dalších dvou reaktorů v JE Vogtle. Tamní reaktory by měly být zprovozněny v roce 2021 a 2022.

Původní termín dokončení Sanmen 1 byl listopad 2013, Huiyang 1 měl být původně zpuštěn v květnu 2014.

Zdroj úvodního obrázku: The Southern Alliance for Clean Energy

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *