Domů
Jaderné elektrárny
USA: PSEG žádá o prodloužení provozní podpory pro své jaderné elektrárny

USA: PSEG žádá o prodloužení provozní podpory pro své jaderné elektrárny

Americká energetická společnost Public Service Enterprise Group (PSEG) ve čtvrtek oznámila podání žádosti o další finanční podporu prostřednictvím takzvaných „Zero emmision certificates“ (ZEC) pro své dvě jaderné elektrárny v New Jersey. Bez dodatečných financí podle PSEG hrozí uzavření obou elektráren.

Podíl jaderných zdrojů na výrobě elektrické energie činí v americkém státě New Jersey 40 %. Jaderné elektrárny zároveň vyrábějí přes 90 % veškeré bez-uhlíkové energie ve státě. Tento příspěvek je podle státního energetického plánu a několika dalších studií klíčový pro dosažení 100% podílu bez-uhlíkových zdrojů na výrobě energie do roku 2050.

„Jaderná energie je již nyní největším bez-uhlíkovým zdrojem v New Jersey. Žádný z jiných zdrojů se k ní ani zdaleka neblíží. Chceme pokračovat v partnerství s guvernérem Philem Murphym a dalšími státními představiteli k zajištění toho, že jaderné elektrárny v New Jersey budou pokračovat ve výrobě elektrické energie s nulovou uhlíkovou stopou dlouho do budoucnosti. New Jersey může dosáhnout svých ambiciózních cílů v oblasti čisté energie s jadernou energií zastoupenou v energetickém mixu.“ – Rick Thigpen senior vice president pro firemní občanství v PSEG

18. dubna 2019 Rada veřejných služeb New Jersey vydala nařízení, které stanovilo, že jaderné elektrárny Salem 1 a 2 a Hope Creek jsou od toho dne do 31. května 2022 oprávněné obdržovat finanční podporu skrze ZEC. Podle PSEG díky podpoře mohlo New Jersey těžit z lepší kvality ovzduší, a větší palivové diverzitě, žádost PSEG nyní usiluje o prodloužení této podpory o další tři roky.

Podporu jaderné energetiky prostřednictvím ZEC schválilo New Jersey jako třetí stát USA 12. dubna 2018.

Situace na energetickém trhu se dále zhoršila

Podle PSEG se od začátku prvního dotačního období situace na energetickém trhu výrazně zhoršila a z toho důvodu potřeba pro finanční podporu jaderných elektráren nadále rostla. V USA nyní jaderné elektrárny i nadále bojují o přežití. Od roku 2018 došlo k uzavření 3 jaderných elektráren. V případě, že by jaderné elektrárny v New Jersey byly uzavřeny, jejich výroba by primárně byla nahrazena existujícími fosilními zdroji, což by samozřejmě způsobilo okamžitý nárůst v emisích CO2. PSEG zároveň tvrdí, že uzavření jaderných zdrojů by vedlo k nárůstu cen elektrické energie.

„Pokračující podpora jaderné energetiky státem New Jersey je chytrou investicí do čisté energie. V PSEG jsme odhodláni podporovat náš stát a dělat vše, co je v nejlepším zájmu pro naše zákazníky a komunity. Spoluprací se všemi můžeme zajistit, aby stát byl schopen vyrábět elektrickou energii, kterou potřebujeme pro napájení našich domovů a podniků, bez nepotřebných uhlíkových emisí.“ – Rick Thigpen

Zdroj úvodního obrázku: Peretz Partensky

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
pr
4. říjen 2020, 18:17

Kam ten svět spěje? Místo prodeje elektrické energie na burze za reálné tržní ceny se domáhají dotací! To si snad dělají (_|_) !

Rostislav Žídek
4. říjen 2020, 20:01

To je dusledek dotaci pro jine zdroje. Ty nedotovane musi byt nutne vytlaceny z trhu...

Kdo to pochopil bojuje za dotace pro svuj sektor taky.

Omega
5. říjen 2020, 14:59

Oni by asi i chtěli jet za reálné tržní ceny.

Jenže v okamžiku, kdy konkurence (OZE) má zaručen odbyt kdykoli chce (tedy když zrovna produkuje) a já jim v tom okamžiku mám ustoupit tak se moc dobře tržně fungovat nedá.

Proč nemají stejné podmínky? To jest aby měli odbyt v okamžiku kdy produkují?

To by potom ceny elektriky oscilovaly mnohem víc - a horní cena v době nedostatku by klidně šla přes 200 dolarů - a OZE by byli bankama zabaveny, neboť by neměli na úvěry

pr
6. říjen 2020, 09:05

No proto, že produkují maras kterého se reálně nejde po desítky tisíc let zbavit. Fantasy literaturu pomíjím. Proto jsou upřednostňovány zdroje, které provozem neškodí a recyklace je reálná.

To je vám málo?

A proč by měly být OZE zabavovány když by měly šanci vyrábět za 200 koláčů?

Jakože by na trhu cenovou konkurencí pro nové OZE zdroje byla například Hinkly pojnt která BUDE! vyrábět MWh za více jak 100 Éček? Nebo pořád věříte politikům (ČEZ Beneš) kteří ovčanům tvrdí, že elektřina z JE bude levná? Nebo věříte podnikatelům (ČEZ Beneš) který akcionářům jsně vysvětlil, že na trhu bez dotací ala Hinkly pojnt není pro nový reaktor místo a beztrestně (ze strany akcionářů) přípravu nového bloku JE v roce tuším 2012 zaříznul?

Ach jo buď jste demagog, nebo jste sluníčkář věřící ve všespásné kosmické dobro. Obojí je práce pro psychologa.

Omega
6. říjen 2020, 20:57

V době přebytku je potřeba elektřinu někam dávat. To už dnes vede k záporným cenám na burze. To je ta povinnost vykupovat. Zrušte ji a OZE skončí, neboť v naprosté většině případů jede za cizí peníze a tohle by je ekonomicky položilo.

Tu cenu 200 by dostali jen zdroje, co jedou v nedostatku, to jest JE.

PS:psychologové už nade mnou zlomily hůl, jsem na ně moc racionální

Jaroslav Novák
4. říjen 2020, 23:13

V New Jersey chtějí svítit spolehlivou neemisní elektřinou, pro energetikou jenom dobře, že ještě někde vládnou rozumní guvernéři či gubernátoři, nic více,...SEN O ZLATÉ MILIARDĚ SE ROZPLÝVÁ.... odstavení Evropy od JE byl (a ještě je) zločin starých globalistů, chaos a rozpad Evropy, ..........hladomor a bída byl plán, proto na orné půdě pěstujeme elektřinu i ropu, už to pochopí ekologisti a ekotrolové???

pr
6. říjen 2020, 09:15

A pořád máme prázdné střechy průmyslových hal, obchdních a logistických center, pořád je volné místo nad parkovišti u Hytlermarketů po další a další OZE zdroje.

Takže na hladomor je rada - makat, makat, makat. Ať se modrá, která je dle Klause st. dobrá - rozhodně prý více než zelená, dále rozrůstá. (myšleno polykrystalické panely na osluněných nezastíněných plochách).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se