Domů
Jaderné elektrárny
Ve středu se sejde jaderný výbor, bude řešit mimo jiné bezemisní zákon
Provozovaným jaderným blokům se v tomto období díky mrazům daří a vyrábí více elektřiny; Zdroj: Archiv EDU
Zdroj: Archiv EDU

Ve středu se sejde jaderný výbor, bude řešit mimo jiné bezemisní zákon

Vládní výbor pro jadernou energetiku, který se sejde ve středu, bude jednat mimo jiné o takzvaném bezemisním zákonu, který má zajistit rámec financování stavby nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. V diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Další diskutující – předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se obává, zda plán schválit zákon ve Sněmovně zrychleně v prvním čtení není hazardem s vysokou veřejnou podporou, jakou jaderné zdroje v ČR mají.

Návrh zákona je v připomínkovém řízení. Z podkladů k materiálu vyplývá, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) požádalo Legislativní radu vlády (LRV) o zkrácení připomínkového řízení k zákonu na deset dní místo standardních 20. LRV požadavku částečně vyhověla, vyjádřit připomínky lze po dobu 13 dní. Snížil se i počet úřadů, které mohou do normy mluvit. Podobu zákona mohou ovlivnit pouze resorty financí, spravedlnosti, zahraničních věcí, životního prostředí a vedoucí Úřadu vlády.

MPO také žádá, aby s ohledem na orientační harmonogram výstavby bloku souhlasila Sněmovna s návrhem už v prvním čtení. „Účinnost zákona je vzhledem k urgentnosti řešení přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice navržena na 1. ledna 2021,“ uvádí důvodová zpráva materiálu.

„Věcně se možná mnoho nezmění, ale pro mě je docela s otazníkem, jestli to není zahrávání si trošku se setrvale vysokou veřejnou podporou jaderných technologií a elektráren. Pořád je někde mezi 62 a 65 procenty. Ale ve chvíli, kdy se spustí takový kobercový nálet, jaký zcela jistě spustí to, že ten zákon bude protlačen na první čtení, což asi bude – já nevím jestli to stojí za měsíc, dva, tři urychlení,“ uvedla dnes Drábová.

Míl argumentoval, že Česko chce už na začátku července zahájit takzvaný prenotifikační proces v Bruselu a chce mít co nejvíce připravenou potřebnou legislativu. Zmíněný proces ověřuje názor Evropské komise na to, zda je zvolený postup správný z hlediska veřejné podpory. „Zkrácení toho termínu ovlivnit neumím,“ dodal dnes zmocněnec.

Návrh počítá s tím, že bude-li výkupní cena elektřiny z plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany vyšší než cena silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí spotřebitelé prostřednictvím síťových tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Záměr kritizovaly ekologické organizace.

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku roky brzdily nejasnosti o financování, obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Ministři na konci dubna přijali návrhy dvou smluv mezi vládou a energetickou firmou ČEZ o stavbě nového bloku pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí. Vedle zastřešující dohody vláda schválila smlouvu definující územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024, uvedl tehdy ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Stát v ní podle něj dává možnost ČEZ odprodat mu celý projekt.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Milan Vaněček
24. květen 2020, 16:48

Ano, protlačit to parlamentem co nejrychleji. Už to tady jednou bylo.

Teď je silová elektřina na burse i v dlouhodobých kontraktech mezi 40-50 EUR/MWh,

nové jádro aby nebylo ztrátové (po celých 60 let) potřebuje přes 80 EUR/MWh,

v Anglii, kde se to už staví (u nás začnou o skoro 10 let později) potřebují 100 EUR/MWh,

vše je samozřejmě indexováno na inflaci, takže to každý rok poleze nahoru.

Takže budeme platit za tuto elektřinu dvojnásobek ceny na burse!!! Výborně.

Tunel č. 2 na obzoru, po tunelu č. 1 z let 2009-10.

Taky jsme tenkrát pospíchali....

Vladimír Šťastný
24. květen 2020, 19:28

Pane Vaněčku, argumentovat cenou na dnešní burze je nic nevypovídající, protože jednotliví výrobci v energetickém mixu nemají rovné podmínky. OZE pobírá dotace a má právo přednostního výkupu a umístění v distribuční síti. I když připustíme to, čím zde dlouhodobě argumentujete, tedy že klasické a jaderné zdroje jsou skrytě podporovány, výsledek může být jen jediný: nevíme, jaká je skutečná cena jednotky elektrické energie a burza nám to nepoví.

V tom případě je na místě upřednostnit zdroj se stabilní dodávkou, jejíž výši dokážeme ovlivnit a to JE splňuje. Cena je v této chvíli irelevantní, protože až Germáni dotáhnou své vlhké sny o 100% energie z OZE do úplného konce, pak vám bude celkem jedno, jestli je MWh za jedno euro nebo za tisíc, podstatné bude, že bude vůbec nějaká.

Milan Vaněček
24. květen 2020, 19:48

Vidím, že podporujete cíl elektřiny za dvojnásobnou cenu. Ano, čím je zboží dražší, tím víc na tom mohu vydělávat.

Proti tomu stavíte nesmyslné panáky "vlhké sny o 100% energie z OZE", které energetický přechod vůbec nevyžaduje a hrozby, že bez "Jádra elektřina nebude".

Takže nejen Němci, ale i Švýcaři, Švédové, Belgičané, Španělé, ... zkrátka všichni ti, co nemají jaderné vojenské ambice a co se rozhodli opustit jádro pro energetiku (ne okamžitě, ale až doslouží) jsou podle Vás úplní pitomci a budou si svítit loučemi...

To Vaše "cena je v této chvíli irelevantní" je popis velmi smutné, špatné reality.

Vladimír Šťastný
24. květen 2020, 20:18

Kde berete tu jistotu, že EE vyrobená v JE bude stát dvojnásobek? Nevíte to, stejně jako to nevím já.

O 100% podílu výroby z OZE neblouzním já, ale idioti v europarlamentu, žvaní tam o tom pořád dokola, zkuste se informovat.

A ti, co jste vyjmenoval, pokud to nejsou pitomci, tak jsou velmi neprozíraví a vynikají v tom především Němci. Nenechají dosloužit své jaderné bloky, ale pěkně po stalinisticku je direktivně odstaví, aniž by měli jistotu provozně spolehlivé náhrady. Fakt nevím, co na tom pozorujete chytrého.

V takovéto situaci je budoucí cena energie opravdu irelevantní, podstatné bude, jestli nějaká vůbec bude a komu ji výrobci schopní vyrábět, prodají.

Carlos
24. květen 2020, 20:51

A v jakém časovém horizontu? 2050 to určitě není. Za to od proponentů JE o 100% OZE 0% emisí slyšíme jako by to mělo být dosaženo za rok.

Jaroslav Studnička
24. květen 2020, 21:28

Pan Míl to řekl pěkně: "finanční náklady jsou uměle vysoké pro jádro". Ano, ono 2% a 11% je opravdu rozdíl.

Josef Novák
24. květen 2020, 19:48

Ale prdlačku. Němci budou bojovat s emisemi CO2 plynovými elektrárnami, elektřiny bude dost a levné, jen my se z nákladů na jaderky poděláme.

Vladimír Šťastný
24. květen 2020, 20:10

Jednak toho plynovkami proti CO2 zase tolik nevybojují, jednak se vydávají do područí výhradního dodavatele(Ruska), který dostane do rukou značný vydírací potenciál, takže se pro ně může cena plynu dost dramaticky měnit. Z nákladů na jaderky se nepoděláme. Kolik budou stát? 150 nebo 200 mld/blok? Co to znamená? Jen letos stát zaťal v důsledku koronaviru sekeru 300 mld. což ještě nemusí být konečná cena a už opatrně říká, že příští rok to bude to samé. A v podstatě se jedná pouze o blbě rozházené peníze s minimální návratností, proti tomu jsou jaderné bloky investice, které budou snášet zlatá vejce.

Josef Novák
24. květen 2020, 20:42

Dodavatelů plynu je řada. Rusko, USA, Perský záliv. To, že spalování plynu emise CO2 neomezuje, mi vysvětlovat nemusíte. Zeleným to evidentně nevadí. A stavba JE u nás, kde neumíme ani postavit okruh okolo Prahy, bude drahá, dlouhá a véééélmi riskantní.

Jan Veselý
24. květen 2020, 22:27

Vladimíre, kde na ty nesmysly chodíte? Jak třeba výroba elektřiny ze zemního plynu uvrhne Německo do područí Ruska? Vždyť oni mohou kupovat plyn od kdekoho a mají obří zásobníky, bratru na 600 TWh plynu!

Pavel
24. květen 2020, 22:22

Blábol. Elektrárny spalující zemní plyn jsou kromě oze parodií na elektrárny ten nejnákladnější zdroj elektřiny vůbec. To, že dnes je cena fosilních zdrojů nízko neznamená lautr nic. Za rok naopak mohou být velmi vysoko. Nemluvě o tom, že nikdo neví co bude za 20 či 50 let. Stejně nesmyslné je tvrzení, že "dodavatelů je mnoho", když úzké hrdlo spočívá v možnostech dovozu plynu do ČR a nikoli v dodavatelích. Dodavatelů jaderného paliva je mnoho a na rozdíl od plynu ho můžeme dovézt mnoha způsoby a rovněž na rozdíl od plynu si můžeme vytvořit dostatečnou zásobu třeba na několik let.

Jan Veselý
24. květen 2020, 22:24

Trollí parodie,nekrmit!

Jan Veselý
24. květen 2020, 22:33

Němci počítají s plynovými elektrárnami, protože vědí, že ZATÍM potřebují něco na pokrytí oněch problematických posledních 20% výroby, kde to nepůjde kombinací FVE+VtE+VE+biomasa+bioplyn+krátkodobá akumulace. No, a mezitím budou hledat technická řešení.

Jednou třeba budou LNG tankery vozit syntetický methan odněkud, kde je spousta slunce. Nebo budou mít 100 GW vrtulí v Severním moři, které jim ho "natočí". Se uvidí.

Jaroslav Studnička
24. květen 2020, 22:54

Pane Veselý, můžete se mi v té vaší věštecké kouli podívat, jak v roce 2050 dopadne MS v hokeji, že bych si pak vsadil...

Vladimír Šťastný
25. květen 2020, 06:13

Ano pane Veselý, se uvidí, já ani o ničem jiném nepíšu, protože momentálně nikdo ani nic vidět nemůže.

Josef
25. květen 2020, 00:42

Až se odstaví uhlí jakou bude mít plyn konkurenci ? Pouze dramaticky drahé LNG, proč by tedy byl levný... Jen tak pro zajímavost okamžitě jak se u nás zdražila el. energie po zavedení poplatku za OZE cca 0,5 kč /kWh okamžitě zdražil plyn. Je to logické, prostě cenu tlačí nebo netlačí konkurence. Ruský plyn žádnou konkurenci kromě uhlí nemá, protože jiné trubky taky prostě nevedou,takže představa, že bude relativně levný je mylná bude relativně drahý. Nejvíce na to doplatí lidé odkázaní na CZT, kteří nebudou mít kliku, že síť bude připojená na jiný zdroj než plyn - ti zaplatí nejvíce. Hned další skupinou budou lidé co topí plynem v domech. Naopak relativně vydělají lidé s tepelnými čerpadly, protože cena el. energie bude méně zatížena poplatky za OZE a stát bude dělat všechno proto ,aby cena el. energie byla příznivá - protože bez trvale rostoucího podílu el. energie na konečné spotřebě nebude možné zajistit energetickou bezpečnost státu a závazky ohledně snížení emisí CO2. Špatně na tom budou i lidé co přešli na dotovaný kotel na uhlí, protože je čeká přechod na pelety s cenou podobnou jako plyn + el. spotřeba kotle + neautomatický provoz... pro mnohé to totiž byla ta nejsnadnější cesta k výměně starého kotle na uhlí za uhelný automat, jenže ta pohodlná rovná cesta vede vždycky víte kam....

Carlos
25. květen 2020, 00:50

Zajištění nezávislosti na jednom dodavateli je právě to k čemu EU chce směřovat, od toho je třeba projekt propojení Hušky-Baumgarten atd. Podívějte se na mapu ENTSO-G, není to o jediném možném dodavateli.

www. entsog. eu/sites/default/files/2020-01/ENTSOG_GIE_SYSDEV_2018-2019_1600x1200_FULL_063_clean. pdf

Další věc, zapomínáte na to že OZE mohou dosáhnout celkem vysoký podíl a plyn nebude jediným zdrojem v systému. Další věc kterou opomíjíte je možnost postupného zavádění zeleného vodíku a jeho přimíchávání do systému.

T
26. květen 2020, 00:22

Rusky plyn nema konkurenci? A co vozi amici,zkapalneny plyn.Proc blokuji NORD 2??? Sobestacnost ano,ale u sebe doma,mozno se posunout dopredu i usporami i razantnimi,kazda uspora se mnohonasobne v budoucnu vrati...

Josef
25. květen 2020, 12:31

zeleného vodíku... a to jako myslíte že bude levný nebo že se jeho cena rozpočte do ceny plynu a ještě jí zdraží. OZE jsou a budou ještě dražší než plyn jejich cena celkově příštích 10 let poroste.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se