Domů
Jaderné elektrárny
Vláda převezme společnost odpovědnou za projekt první jaderné elektrárny v Polsku

Vláda převezme společnost odpovědnou za projekt první jaderné elektrárny v Polsku

Akcionáři společnosti PGE EJ1, která byla založena za účelem výstavby a provozu první polské jaderné elektrárny, podepsali s vládou dohodu o záměru s cílem získat 100 % jejích akcií. Pokud bude transakce dokončena, vláda na konci roku získá plnou kontrolu nad PGE EJ1. První jaderná elektrárna v Polsku by měla být v provozu v roce 2033, do roku 2040 by pak země mohla disponovat jaderným výkonem ve výši až 4 GW.

Vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski v minulém týdnu podepsal se zástupci čtyř akcionářů společnosti PGE EJ1 dohodu o záměru převést 100 % akcií do rukou vlády. Společnost PGE EJ1 byla založena v roce 2010 a nyní se zaměřuje na přípravu posouzení vlivů na životní prostředí pro projekt první polské jaderné elektrárny.

Současnými akcionáři PGE EJ1 jsou státní Polska Grupa Energetyczna (PGE), která drží 70% podíl, a společnosti Enea, KGHM Polska Miedz a Tauron Polska Energia, z nichž každá drží 10% podíl.

„Energetický průmysl je v současné době ve fázi hluboké transformace, a tak velká investice do jaderného projektu překračuje finanční možnosti energetických společností. Proto jsme se státní pokladnou podepsali dohodu o záměru zahájit jednání o možnosti vládní správy převzít celou investici do první jaderné elektrárny v Polsku,“ uvedl předseda představenstva PGE Wojciech Dąbrowski.

Dohoda nezajišťuje, že transakce bude provedena, to bude dle vyjádření PGE EJ1 záležet na výsledcích plánovaných vyjednávání. Do 31. prosince letošního roku by však všechny strany měly dle dohody provést všechny činnosti potřebné k provedení transakce.

Do roku 2040 instalovaný výkon 4 GW

Polský návrh energetické politiky do roku 2040 počítá s jadernou energetikou částečně nahrazující tu uhelnou s cílem vyrobit 20 TWh elektřiny z jádra do roku 2035. Uvedení prvního reaktoru s výkonem od 1000 do 1500 MW je plánováno na rok 2033. Až dalších pět bloků by mělo být uváděno do provozu v intervalech 2–3 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
St
11. říjen 2020, 13:42

Jde vidět, že Poláci jsi jasně a tvrdě jsou za svým cílem. Za chvíli Polsko bude mít několik jaderných elektráren. Tady jde vidět, že když se chce, tak to opravdu jde. Co dokazuje jakým úchvatným tempem roste jejich dálniční síť od té naší. Jediné co mě těší, že je velký předpoklad, že se na tom jejich atomovém boomu uchytí i spousta našich firem.

markusaurelius
8. říjen 2020, 19:07

Hlavně pozor na Ruský regulační orgán aby vám nedal rekordní pokutu ...Stavíte bez informování Ruské strany a to trestné...

Jaroslav Novák
8. říjen 2020, 19:34

Je logické, že jaderky musí stavět státy a zbavit se vyděračů a Šnobrů i jejich kumpánů.

energetik
8. říjen 2020, 21:10

A lidé se zase musí zbavit atomteroristů a Nováků a jejich kumpánů.

Ivan Novák
8. říjen 2020, 22:35

Nejsem z přízně, jen jmenovec, ale otočím se. Projevy M. Šnobra přispívají k budoucí marginalizaci ČEZ na EU-trhu, což je škoda. Možná to není vždy ideální podnik, ale kapitálem český, toho rozměru zde sám.

PetrV
9. říjen 2020, 09:09

To křetínský a jeho poskoci nechápou. Ti jedou jen po svém krátkodobém zisku. Je jim jedno, že energetika nebude fungovat.

Jan Veselý
9. říjen 2020, 09:49

Marginalizace ČEZu? Fajn. Ale já bych tu marginalizaci předešel a ČEZ rozdělil minimálně na 3 části. Výrobu plně zprivatizovat, distribuci plně zestátnit a ESCO+retail plně zprivatizovat. A maximálně ve výrobě otevřít trh, v retailu už to proběhlo a co dva roky (po každé aukci na dodavatele) mi to udělá radost.

Mě fangličkaření a hraní si na "naši hodnou českou národní korporaci" nebere. Zato mě fakt bere ten empiricky ověřený fakt, že zákazníkům zajišťuje dobré ceny a kvalitní služby konkurence na trhu.

Ivan Novák
9. říjen 2020, 10:55

Ten obor se ve výrobě vždy zkoncentruje do velkých hráčů, protože zde nejvíc vynášejí velké jednorázové investice. Zahraniční korporace milosrdné nejsou, a daňově je optimalizuje centrála.

Jan Veselý
9. říjen 2020, 12:52

Jen když předpokládáte, že výroba elektřiny bude jednou provždy doménou velkých infrastrukturních projektů, ála přehrady a gigawattové tepelné elektrárny. U modulární výstavby neexistuje specifické know-how pro investora. Může to být fakticky kdokoliv, kdo schrastí peníze. U FVE a VtE například, to jde krásně vidět. Elektrárny někdo vyrábí, jiný je postaví, jiný to zorganizuje, někdo to pak koupí jako dlouhodobou investici a někdo jiný se mu stará o údržbu. Prostě celý ekosystém firem od "dvouchlapových" montujících střešní FVE po nadnárodní kapitál. Je to trochu jiný svět než svět "národních monopolů" s domácí "regulatory capture" a zaručenými zisky, které dělají fšechno.

Tohle bylo snad moderní před 50 lety, ale dnes určitě ne.

Jaroslav Studnička
9. říjen 2020, 13:17

Pane Veselý, můžu se zeptat, kdy jste byl naposledy v reálné praxi?

Bizon
9. říjen 2020, 17:15

Taky se bojím že ČEZ je nutné zlo... Energetika je moc strategická a politická, nejsu si jistý jak velká část může fungovat čistě komerčně, ten "trh" nebude nikdy uplně tržní...

Jan Veselý
9. říjen 2020, 17:53

Ad Studnička) Dneska. Proč?

Ad Bizon) To se o telekomunikacích říkalo taky. Ještě si pamatuju jak Ondřej Neff organizoval demonstraci před centrálou Českého Telecomu, aby začal pořádně něco dělat s internetem za rozumnou cenu. Kde je Telecomu dnes konec, že?

Jaroslav Studnička
9. říjen 2020, 20:12

Protože to co popisujete, tak v reálné energetice ovšem funguje.

Jan Veselý
9. říjen 2020, 20:44

Já tady nesním o tom jak si máme hýčkat "náš" (polo)státní oligopol.

Jaroslav Studnička
9. říjen 2020, 22:58

Nevím, jestli jste si všimnul, ale na českém trhu ve výrobě el. energie a tepla tu máme i jiné významné hráče v podobě EPH, SEV.EN, VEČR a pak další menší.

Dále vámi popisovaný mechanismus projekt, finance, výroba, výstavba, údržba funguje běžně i v klasické energetice, dokonce i v ČEZ.

Josef
8. říjen 2020, 22:14

Naopak kdyby fungoval trh, pak by JE mohly stavět různé firmy. Stát je nejhorší hospodář a je špatně když vlastní cokoli jiného kromě monopolů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se