Domů
Jaderné elektrárny
Vlastníci americké JE Vogtle věří včasnému zprovoznění elektrárny i přes zpoždění prací
Blok Vogtle 3 je typu AP 1000 (zdroj Georgia Power).

Vlastníci americké JE Vogtle věří včasnému zprovoznění elektrárny i přes zpoždění prací

Georgia Public Service Commission (PSC) oznámila, že výstavba americké jaderné elektrárny Vogtle neprobíhá podle plánů. V šetření zjistila, že během posledních pěti měsíců trvaly práce o třetinu déle, než bylo plánováno. S prodloužením stavby jsou také očekávány zvýšené náklady.  Naopak největší vlastník Georgia Power věří, že projekt Vogtle bude dostaven včas. V elektrárně začaly probíhat první testy.

Práce na výstavbě dvou bloků jaderné elektrárny Vogtle v americké Georgii nabraly v posledních měsících skluz. Vyplývá to ze závěrů skupiny pro monitorování projektu Vogtle (Vogtle Monitoring Group – VGM) spadající pod PSC. Od dubna do září potřebovali dělníci průměrně 1,35 měsíce na dokončení prací na bloku 3, které měly být hotovy za 1 měsíc.

„Základní plán výstavby z dubna 2019 není dosažitelný a neposkytuje smysluplný základ pro monitorování výkonnosti. Proto nepředstavuje ani účinný nástroj pro aktualizaci prognóz projektu, jako je datum komerčního zprovoznění nebo celkové náklady projektu,“ uvedl Don Grace, viceprezident pro inženýrství VGM.

Dva bloky elektrárny Vogtle 3 a 4 typu AP1000 jsou jedinými jadernými bloky v USA, které jsou v současné době ve výstavbě. Celkové náklady jsou v současné době plánovány na 17,1 miliardy dolarů, což by ale dle PSC vyžadovalo, aby se elektrárna dostavěla o 3 měsíce dříve. Odhady PSC tak hovoří o 400 milionech dolarů navíc.

Georgia Power věří ve včasné zprovoznění

Největší vlastník Georgia Power (45,7 %) narozdíl od PSC plánu výstavby věří a stále počítá se zprovozněním bloku 3 v listopadu 2021 a bloku 4 o rok později. Oba bloky s instalovaným výkonem 1 117 MW se začali stavět v roce 2013.

„Jak jsme již uvedli, agresivní pracovní plán je zamýšlen jako nástroj k vytvoření marže, která nám pomůže dosáhnout listopadových dat schválených regulátorem,“ uvedla Georgia Power v tiskové zprávě.

V minulém týdnu Georgia Power instalovala poslední prstenec tlakové nádoby v bloku 4 a zároveň zahájila první testy.

Zdroj úvodní fotografie: Georgia Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik II
3. prosinec 2019, 10:32

Tyto dva rektory jsou dost možná "labutí písní" klasické jaderné energetiky v USA. V zemi běží 96 reaktorů a staví se k nim 2 nové. To vůbec nestačí k tomu, aby přírůstek kapacit v čase vyrovnával budoucí úbytek těch, kterým skončí životnost. Možná se někdy v budoucnu prosadí malé modulární reaktory, to zatím nevíme.

Jan Skoupý
3. prosinec 2019, 12:01

Jak to tak vidím tak v americe to bude mít jednoduchý proces, všechno odstavované nahladí plynové el. a další druhy závislé na ropném průmyslu, který je u nich dostatečný.

Bizon
4. prosinec 2019, 15:58

Je to přesně tak, ten proces už začal, od 2010 je polovina nových zdrojů energie v USA plynových. Nejvíc Texas, Kansas, Kalifornie, 20% instalovaného výkonu v Texasu jsou v současnosti pístové zážehové motory na plyn, dobře se hodí ke stabilizaci OZE(kterých je ve zmíněných státech hodně.)

Jan Veselý
4. prosinec 2019, 19:27

Je zajímavé, že to samé si nemyslí Američané, hlavně ne v Kalifornii a JZ USA, kde FVE rostou jak zběsilé a hlavně ne v té části USA mezi Texasem a Minnesotou, kde fučí úplně strašně a rozhodně ne SZ USA, která už dávno jede na vodní energii.

A to je za situace, kde fosilní paliva mají tu nejpřátelštější administrativu, jakou by si mohli jen přát. To byste viděl to tóčo s Green New Dealem.

Bizon
5. prosinec 2019, 13:42

Nepřímo jsem to psal v předchozím příspěvku, nejvíc plynových zdrojů (konkrétně ty zážehové pístové motory) roste přesně v těch státech (Texas) kde je nejvíce OZE. Dobře se hodí na jejich stabilizaci, pístové motory startují a najíždí na výkon rychleji než klasické spalovací turbíny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se