Kvůli středečnímu požáru transformátoru v rozvodně u finské jaderné elektrárně Olkiluoto hrozilo riziko omezení dodávek elektřiny ve Finsku. Podle finského provozovatele přenosové soustavy Fingrid mohla nastat situace, že finské elektrárny nebudou schopné ani při maximálním využití importu vyrobit dostatek elektřiny na pokrytí domácí spotřeby.

Kvůli středečnímu požáru v rozvodně musely být od finské přenosové soustavy odpojeny oba bloky jaderné elektrárny Olkiluoto, jejichž celkový výkon je 1660 MW. Standardně dodávají všechny bloky finských jaderných elektráren do sítě výkon přesahující 2700 MW, během včerejška to však bylo pouhých 840 MW.

{„country“:“FI“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-07-17″,“to“:“2018-07-20″,“caption“:“Výroba finských elektráren během středečního výpadku JE Olkiluoto“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-17″,“end_date“:“2018-07-20″}

Během červencových pracovních dní se maximální zatížení finské soustavy pohybuje mezi 8500 až 9000 MW.

Na zvládnutí krizové situace ve finské soustavě se podle dat transparency platformy nejvíce podílely vodní elektrárny a import elektřiny ze sousedních států. Import elektřiny dosáhl nejvyšší hodnoty přes 3360 MW včera mezi 11:00 až 12:00. Úspěšnému zvládnutí mimořádné události pomohli i spotřebitelé.

„Rovnováha ve finské soustavě byla během včerejšího dne na dobré úrovni. Jak výrobci elektřiny, tak spotřebitelé se aktivně podíleli na zvládnutí této situace. Více elektřiny bylo importováno ze sousedních zemí. Fingrid nemusel využít k řešení situace svých rezervních elektráren. Opravy na elektrárně Olkiluoto stále pokračují,“ uvádí ve včerejší tiskové zprávě provozovatel finské přenosové soustavy Fingrid.

Snímek importu elektřiny do Finska z odpoledne 19.7. Zdroj: www.fingrid.fi/
Snímek importu elektřiny do Finska z odpoledne 19.7. Zdroj: www.fingrid.fi/

Fingrid výpadek zvládl vysoké teplotám navzdory

Situaci ve finské přenosové soustavě komplikovaly kromě nedostupného výkonu elektrárny Olkiluoto i vysoké teploty. Například včera v Oulu překročila během dne teplota 30 °C. Jediným dopadem této události na spotřebitele by však podle serveru yle.fi měl nakonec být středeční hodinový výpadek proudu v nemocnici v Helsinkách.

Včera v pozdních nočních hodinách se však již podařilo připojit k síti první blok elektrárny Olkiluoto. Druhý blok elektrárny pak byl připojen do sítě dnes po půl osmé.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *