Domů
Jaderné elektrárny
Výstavba Bangladéšské elektrárny Ruppur dosáhla dalšího milníku
Stavba Bangladéšské JE Ruppur; Zdroj: Rosatom

Výstavba Bangladéšské elektrárny Ruppur dosáhla dalšího milníku

Práce na vztyčení a betonáži třetí vrstvy vnitřního kontejnmentu reaktorové budovy na prvním bloku Jaderné elektrárny Ruppur byly dokončeny. Generálním dodavatelem projektu Bangladéšské Jaderné elektrárny je firma Atomstojexport, inženýrská divize ruské státní společnosti Rosatom.

Veškeré práce na třetí vrstvě kontejnmentu byly provedeny specialisty ze společnosti TrestRosSEM LLC za 118 dní. Na výstavbu bylo spotřebováno 2000 metrů krychlových betonu.

Montáž této části kontejnmentu je jednou z hlavních stavebních milníků JE Ruppur pro rok 2020 a bylo jej dosaženo v souladu s harmonogramem. V průběhu vztyčování a betonáže vnitřní části kontejnmentu byly využity nové stavební postupy ke zvýšení produktivity práce.

Výsledkem dokončení této fáze projektu je mimo jiné umístění polárního mostového jeřábu do reaktorové budovy, který bude sloužit k umístění hlavních zařízení primárního okruhu bloku (tlaková nádoba reaktoru, parogenerátory, hlavní cirkulační čerpadla), stejně jako potrubí a dalších ocelových komponent. Jeřáb je umístěn pod kopulí budovy reaktoru na speciální kruhové kolejnici.

Dva reaktory generace 3+

Jaderná elektrárna Ruppur bude po dokončení disponovat dvěma reaktory ruského designu VVER-1200 se souhrnným instalovaným výkonem 2400 MWe. Elektrárna se nachází 160 km od hlavního města Bangladéše, Dháka.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Smlouva na výstavbu elektrárny byla uzavřena 25. prosince 2015. Přípravné práce na staveništi byly zahájeny mezi roky 2015-2016. V listopadu 2017 udělil národní jaderný dozor licenci pro umístění a výstavbu tohoto reaktoru generace 3+. První betonáž obou reaktorových bloků byla zahájena slavnostním ceremoniálem 30. listopadu 2017, respektive 14. července 2018. Uvedení do provozu je plánováno na rok 2023 a 2024.

Úvodní fotografie: výstavba JE Ruppur, zdroj: Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik II
6. srpen 2020, 15:47

Rosatom bude mít zřejmě brzy řadu reaktorů gen. 3 + ,VVER-1200 v zahraničí v provozu a bude je moci vykazovat jako referenční pro stavby tohoto typu v jiných zemích. 2020,21 = Ostrovec- 1,2 Bělorusko , 2023,24 - Roopur - 1,2 Bangaldéš , 2023,24,25,26 - Akkuyu 1,2,3,4 Turecko. Uvidíme, jak dopadnou očekávané politické tahanice kolem typu VVER- 1200 u nás. Pro mne je vzorem ve stavbě jaderek Čína. Neměla strach stavět reaktory z EU /EPR- 1750/ , neměla strach stavět reaktory z Ruska /VVER/, neměla strach stavět reaktory z USA /AP-1000/.

To jenom my v ČR se neustále klepeme strachy jako nějací ratlíci v mrazech , aby nás snad z Washingtonu nebo Bruselu nedejbože někdo nepokáral za výběr rektoru "od tutového zlého nepřítele" z Ruska nebo Číny. S tímhle už jděte konečně do hajzlu !!! , vypatlanci.

Lukas
23. listopad 2021, 16:32

Rusko vyhlasilo Ceskou republiku oficialnim nepritelem. A az je naserem jeste vic, tak by nam treba jednoduse do te nove elektrarny nedodali palivo. Takze ono to zas tak jednoduche neni.

Jaroslav Novák
7. srpen 2020, 00:54

ČR na Temelíně musí zahájit co nejdříve shodnou technologií ETE34 jako ETE12,...licenci lze na ETE34 získat velmi výhodně,PD skutečného stavu máme, zkušenosti ze stavby snad ještě mnozí nezapomněli, 90% českého energetického průmyslu čeká na zakázku, ND shodné, palivo osvědčené TVEL, provozní zkušenosti + synergie, cena do 300 mld.Kč.... o čem chceme do r. 2029 jednat ??? ETE34 by byla už v r.2029 v provozu, pokud letos začneme!!! Ani jinou pekárnu by jinak vedle současné Babiš nepovolil, ale vláda chce šmelit s mocí a 7 let handlovat, do energetiky se maže kdejaký holič, co nás ožebračí, ani uhlíkovou neutralitu nenaplníme,......prostě lidem česká vláda lže, že myslí na naše dobro!!!!!!!

Jan Veselý
7. srpen 2020, 07:11

Já jsem malý technokrat, mám technické vzdělání a proto vím co je nejlepší. Na nějaké politické, právní, environmentální, společenské, bezpečnostní a ekonomické důsledky mých představ z vysoka kašlu. To jsou humanitní sračky, je umím navrhnout parní turbínu, proto mám jako jediný právo cokoliv určovat. Jsem pokrokář, navrhuju to, o čem mi před 30 lety řekli, že to je budoucnost.

Takový dojem jste ve mě tím textem vzbudil.

Carlos
7. srpen 2020, 10:35

Mám za to že ajpina bude někde z východu :(

Bohužel ten technokraticko-komunistický styl myšlení má pořád dost zastánců u nás, vídám to v desítkách diskusí, tu nebo o dopravních stavbách. Je to šílené popravdě, místo jednání a hledání optimální cesty (u dopravy doslova), iterací s místními atd. si udělají čáru od stolu a pak desítky let ji budou protlačovat.

Bohužel se nám to dostalo i do vlády.

Energetik 007
7. srpen 2020, 10:11

Chladící věže, strojovny, CHÚV to vše má již vybudované a zakonzervované základy. Jen úplnej blázen a zloděj by tam chtěl stavět jiný reaktor než VVER.

Dále ČS surové vody Hněvkovice, 60 km VE Lipno speciální 110kV linka (black start).. ....

Obsluha nových VVER bloků by se bez problému zacvičila na starých blocích a nemusela jezdit někam do ciziny...

Carlos
7. srpen 2020, 10:39

Ten reaktor dost možná neplní podmínky pro novou výstavbu.

Čerpací stanice a další podpůrné prvky budou dost možná použitelné tak jako tak.

Do jaké fáze se ale dostal vodovod surové vody? Do jaké fáze rozpracovanosti pokročila stavba těch bloků? Jestli je to jenom základ, což je možná tak 10 % hrubé stavby, tak než na to pasovat novou výstavbu a řešit zkorodovaný beton, tak bude lepší to odstřelit a stavět sakum pikum znovu.

Ivan Novák
7. srpen 2020, 11:47

Ty základy nejsou tak daleko, jak myslí E007. Lze to posoudit vlastníma očima pomocí časosběrných fotomap na mapy.cz.

Na okraj, dnes začali zavážet palivo v Ostrovci.

Energetik 007
7. srpen 2020, 14:25

ČS surové vody je dimenzovaná na 4 bloky, základy na bloky, věže ... jsou pokryty asi 1m zeminy takže zakonzervované.

Ivan Novák
7. srpen 2020, 17:32

Koukám, že mapy.cz ukazují stav až od r. 2003, archiv pro starší fotky hledám marně, i když je určitě existovaly, pamatuji si, že podle nich šlo zjišťovat rozdíly po povodních r. 2002.

Co vím, v zemi pro bloky ETE34 jsou jen kanály tzv. "technické chladicí vody důležité", tlustý beton, ale jen jeden ucelený stavební objekt. Věže měly být tam, kde je dnes tráva či co na skalním podloží a deponie rekultivační zeminy, čili pro ně určitě nic (je to vně dnešního plotu, můžete okouknout). Čerpací stanice v Hněvkovicích byla vskutku postavena pro 4 bloky, a podobně asi i odpadní řady do Kořenska. O strojovnách nevím.

Rozhodující je, že Rusové jsou už zcela zavedení na modifikované bloky a bezpečnostní požadavky taky. ETE12 běží nikoli na ploše výstavbového provizoria, nýbrž v konečné formě. Dělat krok zpátky k původnímu designu a layoutu ETE1234 by byla velká organizační komplikace, nadto úředně patrně neschůdná.

Carlos
8. srpen 2020, 14:28

Starší fotky by mohlo mít ČÚZK, nevím jestli má ale pro Temelín naskenované už fotky z 90. Někde jsem nějaká letecká snímkování z 90. viděl, ale možná to bylo ještě někde jinde, možná jestli to nebylo něco armádního, ale dá se to na internetu najít.

energetik II
7. srpen 2020, 15:22

Ano, na den přesně 6 let a 9 měsíců od začátku stavby VVER- 1200 Ostrovec 1 - Bělorusko jsou do reaktoru ukládány první palivové tyče. Počítám připojení na síť do 2 až 3 měsíců. První ruský reaktor tohoto typu zprovozněný v zahraničí. Tady se zřejmě reaktor zvládne postavit v čase pod 7 let a je to v Evropě, nikoli v Číně nebo Pakistánu. Ve Francii a Finsku zatím s EPR zápasí už 15 let. Blahopřání do Moskvy.

Josef Novak
8. srpen 2020, 12:18

Trochu si dovolím zchladit Vaše nadšení. V Paksi ani Hanhikivi to Rosatomu podle harmonogramu nejde ani zdaleka. To by nás mělo přednostně zajímat. Věru bych nás nerad posouval někam do Beloruska, Číny nebo nedej bože Bangladéše (a vím velmi dobře, o čem mluvím).

Jaroslav Novak
7. srpen 2020, 15:53

lze užít i čínský HMG 1.beton - 1.proud=72 měsíců...Rosatom na Leningradske II stíhá i pod 65 mesicu..vláda ČR bude 120 měsíců pouze jednat a korupcit...kolik byrokratů se bude živit v procesu okolo EDU 5...jinde už blok vyrábí elektřinu ????????

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se