Westinghouse Electric Company oznámila rozšíření své továrny na výrobu jaderného paliva ve švédském Västerås. Důvodem rozšíření závodu je reakce na požadavky zvýšení diverzifikace dodávek paliva pro reaktory typu VVER-1000. Pro tyto reaktory je přitom jedním z nejvýznamnějších dodavatelů ruská společnost TVEL.

Westinghouse je původně americkou společností, dnes většinově vlastněnou japonskou Toshibou. Společnost se rozhodla investovat do dodatečného výrobního zařízení pro výrobu jaderného paliva a návazných provozů. Nové provozy byly oficiálně otevřeny 28. 4. 2016 José Emeterio Gutiérrezem, viceprezidentem Westinghouse pro palivo a komponenty, za přítomnosti místních zástupců z obce Västerås a také zástupců místní podnikatelské komunity a ukrajinského velvyslanectví ve Švédsku.

Palivové tyče - JE Temelín
Pohled do reaktoru JE Temelín během odstávky pro výměnu paliva s charakteristickým namodralým Čerenkovým zářením. Zdroj: ČEZ

Mluvčí společnosti Westinghouse prohlásil, že investice společnosti do rozšíření švédské továrny je v řádu desítek milionů dolarů. Práce jsou již téměř ukončené a 100% funkční provoz se očekává v průběhu podzimu.

Palivo pro Ukrajinu

Důvody pro rozšiřování provozu na výrobu paliva pro reaktory VVER-1000 můžeme v současnosti hledat především na Ukrajině, která se snaží zbavit se závislosti na ruském dodavateli jaderného paliva. V letošním roce dodá Westinghouse na Ukrajinu čerstvé palivo pro Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu a elektrárnu v Záporoží.

Na Ukrajině přitom pochází 56 procent vyráběné elektřiny právě z jaderných elektráren ruského typu VVER-1000. Kontrakt na dodávku paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny od Westinghouse byl ze strany ukrajinského provozovatele jaderných elektráren, společnosti Energoatom, prodloužen v prosinci 2014.

Westinghouse cílí i na další evropské země

Zástupci společnosti Westinghouse zároveň poznamenali, že více než 60 % ze 131 jaderných elektráren, které působí v EU, obsahují alespoň část technologií od firmy Westinghouse. Pět zemí je zároveň i provozovateli reaktorů typu VVER. Jde o Bulharsko, ČR, Finsko, Maďarsko a Slovensko, které provozují čtyři reaktory VVER-1000 a 14 reaktorů typu VVER-440. Ty se přitom podílí na nemalém množství vyráběné elektřiny v jednotlivých zemích. Všech pět zemí je přitom dnes 100% závislých na jediném dodavateli paliva, což je dle vyjádření zástupců Westinghouse dalším důvodem pro zaměření se na výrobu paliva pro tyto typy reaktorů.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *