Domů
Jaderné elektrárny
Začala vyvážka jaderného paliva z odstavené ruské elektrárny Leningrad 2
Jaderná elektrárna Leningrad II (VVER-1200); Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Začala vyvážka jaderného paliva z odstavené ruské elektrárny Leningrad 2

Společnost Rosenergoatom zahájila vyvážení použitého jaderného paliva z druhého bloku ruské elektrárny Leningrad I. Některé palivové soubory budou ještě použity ve třetím a čtvrtém bloku, které jsou stále v provozu. Staré bloky typu RBMK elektrárny Leningrad jsou ve fázi II postupně nahrazovány typem VVER-1200.

Ruská společnost Rosenergoatom na začátku října oznámila, že zahájila vyvážku jaderného paliva z druhého bloku elektrárny Leningrad. Blok typu RBMK s výkonem 1000 MW spuštěný v roce 1975 byl odstaven v listopadu loňského roku.

Proces vyvážení všech 1685 palivových souborů má podle plánu trvat do roku 2023. Palivové soubory se zatím přesouvají do bazénu poblíž reaktoru. Ty, které mají stále k dispozici více než 50 % paliva, budou ještě použity ve třetím a čtvrtém bloku, které mají být provozovány do roku 2025, respektive 2026. Tímto způsobem by mělo být částečně využito zhruba 500 palivových souborů.

"Bloky, které jsou v současné době v provozu, používají zbylé palivové soubory z prvního bloku, který byl v roce 2018 odstaven z důvodu přípravy na vyřazení z provozu. Ekonomickou efektivitou tohoto přístupu u dvou vyřazovaných bloků jsou úspory při nákupu zhruba 1000 nových palivových souborů, a tedy úspory při manipulaci se stejným množstvím vyhořelých palivových souborů,“ uvedl Igor Lozhnikov, zástupce hlavního inženýra.

Druhý blok následuje stejný proces jako první blok, který byl odstaven v prosinci 2018. Oba dva bloky nahradily nově spuštěné bloky elektrárny Leningrad II typu VVER-1200.

Jaderná elektrárna Leningrad je největším výrobcem elektřiny v severozápadním Rusku. Podíl elektrárny na zajištění energetické spotřeby Petrohradu a Leningradské oblasti v posledních letech činil více než 56%.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Pavel Karásek
12. říjen 2021, 11:31

Nikdo už ale nenapíše jaké budou finanční náklady na vyřazování takové jaderné elektrárny a jaké z ní budou radiační úniky. Zbude tam spousta radioaktivního šrotu,který se bude za desítky let postupně rozebírat a potom se bude muset izolovat od okolí. Samostatnou kapitolou je sto tisíc let smrtící jaderný odpad, který není nikdo schopen izolovat od okolí a ani to v tom jílovém podloží to nikdo není schopen na takovou dlouhou dobu garantovat. O takových věcech se ale dnes mluvit nesmí, protože ještě stále nepadl ten tendr na Dukovany.

Emil
12. říjen 2021, 12:08

Samozřejmě že to lze garantovat, tomu se říká věda a výzkum, ale tomu vy nemůžete rozumět. Mimochodem Rusové to vyhořelé palivo přepracovávají a dále energeticky využívají, takže nemají důvod dávat do hlubinného úložiště něco, z čeho mohou získat ještě spoustu energie.

Pavel Karásek
12. říjen 2021, 16:21

Emile, nejste ten, kdo by měl určovat, kdo čemu rozumí. A co se týká přepracování, tak je daleko dražší, než výroba nového paliva, proto se využívá málo a stejně se využije jen část a z toho znovu použitého zase bude část už nevyužitlného. Pak bude ten nerudovský problém stejně.

Emil
12. říjen 2021, 19:43

To není potřeba určovat, je to poznat na první pohled. A co se týká přepracování, tak navzdory tomu že je to teď dražší to Rusové využívají čím dál víc, ať už v rychlých reaktorech nebo jako palivo REMIX do reaktorů VVER, na které letos dokončili úplně novou linku. A ta malá nevyužitelná část nebude "smrtící" stovky tisíc let, ale už za stovky let bude mít stejnou aktivitu jako původní uranová ruda.

Pavel Karásek
12. říjen 2021, 23:17

Za stovky let nic nebude mít aktivitu, jako původní uranová ruda. A z toho pužívaného paliva , kterého jsou na světě už statisíce tun a přepracuje se nic neškodného nebude. Nevím, jak v Rusku, ale v Le Hague a v Sellafieldu toho moc nepřepracují. Ten Sellafield je dnes už odstaven a toto místo je považováno za nejradioaktivnější lokalitu v Západní Evropě. O přepracovacím komplexu Maják v Rusku u Čeljabinsku, kde se vyráběly jaderné zbraně se netřeba zmiňovat. Tam si obyvatelé prožili svoje. U jezera Karačaj, které je dnes už zasypané je jedno z nejhorších míst na světě. To je to přepracování v Rusku. Děkuji, nechci.

Emil
13. říjen 2021, 07:12

Navzdory vaší nezlomné víře skutečně bude mít aktivitu jako původní uranová ruda, jak je vidět např. zde: ibb. co/0CNWxtX

Řeč je o vyhořelém palivu v Rusku, tak neutíkejte do Francie, Velké Británie nebo dokonce k výrobě jaderných zbraní z minulého století. Mimochodem přibližně pětina paliva ve francouzských jaderných elektrárnách je právě MOX palivo, takže při jejich počtu reaktorů to je dost značný objem.

Vladimír Wagner
12. říjen 2021, 12:26

Pane Karásku, odhady nákladů na likvidaci dosloužilé jaderné se opírají o zkušenosti z realizovaných likvidací. Podrobněji jsem to populárněji popsal zde: https://www.osel.cz/11052-kolik-stoji-likvidace-vyslouzile-jaderne-elektrarny.html . Na odbornější a detailnější úrovni je to zde: https://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/nuclear-wastes/decommissioning-nuclear-facilities.aspx

Josef
12. říjen 2021, 12:51

Pokud Vím pak Rusové chystají olovem chlazený rychlý reaktor, měl by být podobně cenově náročný jako WWER , takže veškeré vyhořelé palivo z dnešních elektráren a tisíce ochuzený uranu budou využity pro tyto nové elektrárny kde zajistí dostatek paliva na tisíce let. A co se týče jaderného zamoření pak JE se postupně rozebere žádné jaderné zamoření nevznikne.

Pavel Karásek
12. říjen 2021, 16:28

Tak Rusové chystají olovem chlazený reaktor a Vy už víte jaká bude cena. To budete asi geniální ekonom. Bohužel z jaderného odpadu gumoví medvídci nevzniknou. Co se týká toho zamoření, tak to bylo např. v elektrárně Main Yankee v USA, v A 1 v Jaslovských Bohunicích, kde ještě stejně elektrárnu nerozebrali a s radioaktivním šrotem si i desítky let po odstavení neví rady a bylo to i ve Francii.

energetik
12. říjen 2021, 18:37

Toto v Rusku nikoho netrápí, skončí to na nějaké z mnoha jaderných skládek které tam mají nebo v moři. Ocel se v peci naředí a budou skvělé plechy na auta.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se