Domů
Jaderné elektrárny
Zavážka paliva do reaktoru pátého bloku JE Tianwan byla dokončena
Zavezení paliva do reaktoru JE Tianwan 5; Zdroj: CNNC

Zavážka paliva do reaktoru pátého bloku JE Tianwan byla dokončena

První zavezení jaderného paliva do pátého bloku Jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Ťiang-su bylo dokončena minulý čtvrtek (9. 7. 2020). V pátek to oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Umístění paliva do reaktoru „položilo základ pro očekávané první připojení bloku k síti“, dodala společnost.

Bloky č. 5 a 6 v areálu JE Tianwan jsou součástí třetí fáze výstavby elektrárny. Oba reaktorové bloky budou čínským typem tlakovodních reaktorů ACPR-1000 s instalovaným výkonem 1080 MWe. První betonáž pátého bloku byla zahájena 27. prosince 2015 a šestého bloku 7. září 2016. Společnost CNNC plánuje spuštění komerčního provozu obou bloků do konce roku 2021.

Tianwan 3 a 4; Zdroj: Rosatom

Čtyři bloky VVER-1000 již v provozu

První čtyři reaktorové bloky JE Tianwan byly dodány Ruskou federací a jsou designu Gidropress VVER. Se stejnými bloky se počítá i v rámci čtvrté fáze dostavby elektrárny (Tianwan 7, 8).

Bloková dozorna jaderné elektrárny Tianwan 4; Zdroj: Rosatom

První fáze výstavby elektrárny (blok 1 a 2) probíhala na základě dohody o spolupráci mezi Čínou a Ruskem. K prvnímu lití betonu pro stavbu bloku došlo v říjnu 1999 a oba bloky byly spuštěny v červnu a září 2007. Druhá fáze (blok 3 a 4) jsou totožné jako první dva a zahrnují dva ruské tlakovodní reaktory VVER-1000 s instalovaným výkonem 1060 MWe. Betonáž třetího bloku byla zahájena v prosinci 2012, zatímco stavba čtvrtého bloku začala v září 2013. Komerční uvedení do provozu zvládl třetí blok v únoru 2018 a čtvrtý blok v prosinci téhož roku.

Dostavba největší jaderné elektrárny

V březnu 2019 došlo k podpisu generální smlouvy na výstavbu Tianwan 7 a 8, mezi AtomStroyExport, strojírenskou divizí ruské společnosti Rosatom a čínskou CNNC.

Podpis smlouvy o dodávkách paliva od společnosti TVEL pro budoucí bloky Tianwan 7, 8; Zdroj: Rosatom

Až budou všechny plánované bloky JE Tianwan spuštěny, půjde o světově největší jadernou elektrárnu s osmi reaktorovými bloky a souhrnným elektrickým výkonem 8100 MW.

JE Tianwan; Zdroj: CNNC

Jaderná elektrárna Tianwan je vlastněna a provozována společností Jiangsu (Ťiang-su) Nuclear Power Corporation, která je společným podnikem CNNC (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Miloslav Černý
16. červenec 2020, 12:09

I když je nám tato země vzdálenou, neznamená,že musíme jít touto cestou, zvláště když existuje dokonce jedna s X oficiálně zpracovaných uvedených studií, která vylučuje do budoucna jádro a přesto zajišťuje soběstačnost a hlavně její ekonomičnost v našich podmínkách. Nenechme si o tuto příležitost připravil. Je třeba se na ní více soustředit a vylepšit, aby ještě více uznala svoje opodstatnění.

Emil
16. červenec 2020, 12:20

Pokud myslíte studii ČEPSu, tak jste na omylu. Tato studie jádro v žádném scénáři nevylučuje, ve všech scénářích s podílem jádra na výrobě elektřiny v době uzavření poslední uhelné elektrárny počítá. Pouze v jednom z řady scénářů existuje možnost, že současné Dukovany budou odstaveny a nebudou nahrazeny novým blokem.

energetik II
16. červenec 2020, 16:16

Blahopřání do Pekingu ke skvělému tempu stavby tohoto 1 GW bloku. 27.12.2015 zahájení stavby a 9.7.2020 ukončení zavážení paliva, tedy 4 a půl roku. Patrně během měsíce dojde k první řetězové reakci a do 3 měsíců k prvnímu připojení na síť. Takže od prvního lití betonu do základů po první připojení na síť : 4 roky 9 měsíců, = vysoce pravděpodobný termín. Stavět dnes reaktory v čase pod 5 let je velmi slušné ! Snad jen Korejci by mohli konkurovat, ovšem ti už doma s jádrem končí.

St
16. červenec 2020, 17:56

Krásná práce. Jde vidět, že když se chce, tak opravdu jde stavět JE velice rychle. Tak ať ty bloky dlouho a hlavně bez problémů slouží.

Jaroslav Novák
16. červenec 2020, 21:44

i naše ETE34 by bylo možné shodnou technologií ETE12 za 60 měsíců zvládnout, ale naše loutky vlády ČR do 2029 pouze kšeftují a vyžírají prachy ze SR, celý český energetický průmysl, hlavně strojírenství odepíší, naši čeští vlastizrádci plní úkoly cizích mocností i v české energetice!!!

Carlos
16. červenec 2020, 22:17

Jediné vlády které tu prokazatelně plnily pokyny cizích mocností byly od 38. do 45. a od 48. do 89.

energetik II
16. červenec 2020, 22:45

TO : Carlos

Tak si třeba přečtěte výbornou knihu od : Doc.Ing.Ilony Švihlíkové, Ph.D. - "Jak jsme se stali kolonií". Jde o náš ekonomický a politický vývoj po roce 1989. Každý rok posíláme nějakých 500 mld. Kč na dividendách na Západ , platy vůči Německu na 30 %, ceny na 90 %...atd.

Cituji Doc.Ing. Švihlíkovou : "Stali jsme se politickou periferií, která dodnes nemá definován národní zájem, protože v předklonu plníme zájmy upadajícího hegemona = USA".

Carlos
16. červenec 2020, 23:49

Na paní docentku mám svůj jistý názor, něco jsem od ní již četl nějaké přednášky viděl. Některé myšlenky zajímavé ale "prováděcí část" horší co navrhuje.

Základní problém je že jsme se kolonií nestali v 89. ale ve 48. Tam a v celém období do 89. je třeba hledat principiální příčiny kolapsu průmyslu a hospodářství po 89. Ve přístupu k lidem a ke školství je pak třeba hledat příčiny dalších jevů. Další příčiny je třeba hledat v levicových politikách kolem firem a daní atd. atd.

Reálně tu neexistoval skoro nikdo schopný podnikat, schopný proniknout na mezinárodní trh s výrobky. Kvalita výrobků v porovnání se západem, jejich vyspělost tak o 0 let pozadu. V 90. bylo už celkem běžné že kapacita disku počítače byla ke stovkám MB, Disky ze zbrojovky se dělaly asi do 10-20MB. Ve světě se už pomalu dělalo na 16 a 32 bitových počítačích. Tady se bastlilo s i8080, Z80 a pod. Ve světě měly síťovky 40b mac adresu vypálenou do ROMky, u nás se síťovky programovaly propojkami a maximální počet počítačů v síti byl asi 16, nebo 20. Prarodiče si koupili Teslu 438A, Rodiče nějaký asijský výrobek, plastový, až to oboje dosloužilo, zhruba po stejné době, tak jsem to oboje rozdělal, technologie byla někde úplně jinde.

S tím co tu bylo se nedalo při těch cenách konkurovat. Jo kdyby tu během 90-92 ubastlili velmi levné počítače, byl tu projekt portu DOSu na nějaký počítač založený snad na tom Z80, nebo něčem podobném, pak by se možná v tom oboru situace vyvíjela jinak, ale... Ne, to se nestalo...

Za stav ekonomiky případně jděte poděkovat těm co zruinovaly Československo po 48.

A kolik se toho zase na dividendách dovede do ČR? Nebo tady nejsou firmy které tu sídlí a vyváží do zahraničí? Takže stejný faul jako s EU, kdy někteří říkají kolik se tam odvádí, ale už jaksi zatají že se dostává asi 2x tolik.

Paní Švihlíková ať se jde podívat na důvody proč jsme politickou periferií. Za to nemůže žádný zlý západ, ale jenom místní politici křičící o zlém západě a dělající si kariéru na faktickém nejednání a upřednostňující vlastní zájem před čímkoliv jiným.

Nebo myslíte že vesmír neuvádí svět do souladu s tím co lidé říkají? No a když místo hýbáním s horou může pohnout kamínkem, tak pohne kamínkem.

Martin Pácalt
17. červenec 2020, 06:35

Souhlasím s několika věcmi. Švihlíková otevírá oči, ale veškeré privatizace a s tím spojené odklánění peněz do západních ekonomik bylo nevyhnutelné. Za tento marast může vývoj už od roku 48. Každopádně zcela správně poukazuje na nenormálnost poměrů, kdy bychom si měli vytáhnout hlavu z vlastního zadku a např. zdanit dividendy (ovšem v čase, kdy to banky nemohou naplno promítnout do cen klientům - tzn. nyní v době krize?). Nebo by bylo efektivní zlevnit cenu práce a zvýšit majetkové daně (prokazatelně se lidem lépe odvádí peníze z již nabytého majetku než "zrovna nabývaného" majetku .

Carlos
17. červenec 2020, 08:37

Danit dividendy nepovažuji za dobrý nápad, rozhodně ne ve formě daně z dividend, korporace by si našly velmi efektivní způsob jak to obejít a biti by byli drobní akcionáři, tudy cesta nevede.

Zlevnit cenu práce by byl dobrý nápad, co se týče daní, tak by bylo možná dobré dorovnat cenu spotřebních daní některých výrobků na cenu v okolních zemích. Stejně tak některé části šedé ekonomiky, které jsou v jiných zemích normální přesunout také do normální ekonomiky, místo tváření se že nejsou.

Martin Pácalt
18. červenec 2020, 08:13

Proto jsem psal i o druhé možnosti - zdanit majetek. Jenže to neprojde za stávajících poměrů, jenom koncern Agrofert vlastní tolik nemovitostí, že by si tím "řezal do zisků". Naopak netrpěla by tím tolik střední třída, ta schytává zdanění práce. Naopak nejméně ohodnocení lidé kolikrát ani neplatí daň z příjmu skrz slevy na poplatníka apod. V tomto je celkem konzistentně vyjadřuje např. Jan Švejnar.

Carlos
18. červenec 2020, 11:57

Ano, zdanění majetku by bylo jistě řešením, ale zase by se z toho neměla stát primární daň. A ano, problém je že se nebude sahat na to co by škodilo Agrofertu. Takže bych zkusil snížit daň z práce a navýšil daň z neřestí. Myslím že je-li možné u nás legálně si dělat poměrně dost vína bez daně, pálit v pálenicích a vařit si pivo (myslím je limit 100l osoba a rok, ale nevím teď nedělám to), tak navýšení daně z alkoholu prodávaného tak aby Praha přestala být pivnicí Evropy není od věci.

To že nejméně ohodnocení lidé neplatí daň, že máme tak šílený systém s výjimkami, slevami atd. je myslím další problém. Myslím že součet slev by neměl nikdy jít tak daleko aby stát ještě platil (znám člověka co se tím ještě drze chlubí a příjem nemá zrovna malý), eventuálně by měly být ty slevy dané procenty ne sumou.

Víme že problém asi ani není tak daň ze strany zaměstnance, ale zaměstnavatelské odvody za zaměstnance, je otázka jak zajistit aby o to co se sníží odvody státu rostly peníze, které jdou zaměstnancům, eventuálně jak to udělat aby případný pokles odvodů za zaměstnance kompenzoval růst výběru daní z neřestí. Eventuálně jak zrušit některé slevy a dostat je do mzdy bez extra změn nákladů pro zaměstnavatele.

Tady je myslím lepším uspořádáním daní možné realizovat dost populistickou politiku aniž by to mělo dopady na státní kasu, lidem se to líbilo (vzroste jim mzda) a zároveň to nebude pro firmy náklad navíc.

Jaroslav Novák
17. červenec 2020, 07:47

AB se sešel 2010 se Sorošem ve FourSeason a dostal zadání, vstup do politiky a budeš plnit úkoly:

1) rozklad krajiny (kůrovcem řepkou )

2) ekonomiky (energetika, řetězce, až po covid 19)

3) společnosti (úpadek vzdělání=koníčkářské obory)

4) justice (prohnilá a zkorumpovaná)

5) legislativa (zkázonosné dopady z PSP)

Máme za premiéra nejvydíratelnějšího psychopata, asociála a cynika, který naši společnost zcela ignoruje!

ETE34Jádro nestavíme, i když v EU po r.2000 jsme jediní uvedli do provozu ETE12, máme PD a vše potřebné, AB plní úkoly největšího rozkladu ČR, doplatit reparace až 20 biliónů Kč od SRN nevyžaduje,....prostě vlastizrádce u koryta moci

Carlos
17. červenec 2020, 08:38

Jé my sem dostali nového přidělence z petrohradského trollhauzu... Co vy byste si bez chudáka George počali.

energetik II
17. červenec 2020, 09:24

Švihlíková v knize píše, že čínský opatrný pomalý postup při převádění socialismu do kapitalismu byl mnohem lepší něž náš "rychlý model". Sám si pamatuji na Klause jak říkal "Neznám špinavé nebo čisté peníze", "Rozhodující je hlavně rychlost provedení reforem",... atd. atd. Takže u nás nebyl vůbec vytvořen právní rámec přechodu ke kapitalismu a vznikl "divoký kapitalismus 90 let", kdy v soukromých kapsách zmizely stovky miliard. Čína naopak zavedla nějakou novinku jen v omezené oblasti jistého města, maximálně části provincie a pak sledovala jak se tomu bude dařit. U nás se vynořily stovky různých Kožených, Mrázků, Bakalů, ...atd. atd. , kteří napakovali hlavně sami sebe miliardami , protože jim to naše zákony umožňovaly. Třeba Čína umožnila cizím firmám vstup do svých bank až nedávno , to my jsme už někdy před 20 lety prodali své velké banky do ciziny všechny rovnou ze 100 % !! a tak všechny jejich miliardové dividendy mizí každoročně v Paříži, Bruselu a Vídni.

Carlos
17. červenec 2020, 09:48

Klasu říkal že je nedokáže rozeznat. Což nedokážu já, což nedokážete vy, pokud je někdo nabídne.

Čína je stavěná na úplně jiném kulturním základě a jiné situaci. Ale ano, mohl se místo Reganovského zavádět Rýnský kapitalismus.

Jose
17. červenec 2020, 10:43

Nesmíte se dívat na ty peníze, ale na toho, kdo je nabízí.

St
17. červenec 2020, 14:28

Pane Carlos. Pokud nesouhlasíte s panem Novákem, tak mu prosím nenadávejte a zkuste argumenty vyvrátit jeho tvrzení.

Předem moc děkuji.

Carlos
17. červenec 2020, 16:26

Pokud někdo píše přesně jak podle příručky Petrohradských trollhauzů nemám důvod se domnívat o opaku. Některé ty výmysly nemá ani cenu komentovat protože jsou to výmysly bez špetky reality.

Vemte si už jenom tu obsesi Sorosem, před tím Rockefelerem a před tím Rothschildem. (A nově nasupuje jako hvězda Bill Gates)

Ale když jsme u toho, tak krajinu zničili komunisti zcelováním a vytvořením základů současného zemědělského systému a před tím se na ní podepsali ještě generace před tím preferencí smrkových monokultur, minulý režim je ještě pak rozšiřoval.

K ekonomice, to jsem tu za poslední dva týdny psal asi 4x už.

Kdo pan Novák je aby říkal jestli společnost upadá? Proti čemu upadá? Proti "Früher war alles besser"? Podle jaké metriky? A pak pokud se mu zdá že společnost upadá, jak vychoval své děti, eventuálně vnoučata?

Zkorumpovaná justice? Když jsem se díval naposledy tak měla poměrně slušnou důvěru. Nebo to je protože nesoudí podle toho jak si přeje?

Promiňte, ale to co napsal jsou výkřiky do tmy. To nejde vyvracet protože to nemá žádné jádro!

Ivan Novák
17. červenec 2020, 16:48

Osvědčená zásada římského práva zní "dokazuje ten, kdo tvrdí", tedy nikoli p. Carlos. Používaje Occamovu břitvu bych řekl, že k tomu, co máme, nebyl Soros (Schwartz György) nutný, vystačili jsme si sami.

Paní Švihlíková má spoustu zajímavých a někdy i trefných postřehů, co bylo špatně. Ale co konkrétně udělat v budoucnosti správně se od ní nedozvíte.

Na výstavbovou projektovou dokumentaci ETE12 bych nespoléhal. Už si to moc nepamatuji, ale např. územní rozhodnutí mělo cca 4 strany formátu A4, to by dneska neprošlo. A jaderný ostrov byl "sovětská zóna projektování", mj. proto, aby se v něm nedostaly do pozdě objevených a obtížně rozhodnutelných rozporů ucelené systémy předpisů až po úroveň GOST a ČSN včetně - pro tuto smrtelnou nutnost bude mít dnes taky málokdo pochopení, dokud si nenatluče, jako ti nešťastní Finové s Francouzi.

Carlos
17. červenec 2020, 19:45

Asi tak k paní Švihlíkové a možná i celé skupině levicověji zaměřených ekonomů. Mají zajímavé postřehy dobře popíší problémy ale bohužel jejich navrhovaná léčby, pokud je by byla dost často horší než nemoc sama. Na druhou stranu některé z těch postřehů by si zasloužily mnohem širší debatu protože u nich to jestli jsou pravicové, nebo levicové tak moc nehraje roli.

Carlos
17. červenec 2020, 19:45

Asi tak k paní Švihlíkové a možná i celé skupině levicověji zaměřených ekonomů. Mají zajímavé postřehy dobře popíší problémy ale bohužel jejich navrhovaná léčby, pokud je by byla dost často horší než nemoc sama. Na druhou stranu některé z těch postřehů by si zasloužily mnohem širší debatu protože u nich to jestli jsou pravicové, nebo levicové tak moc nehraje roli.

Martin Pácalt
18. červenec 2020, 08:07

Nejste naivní? Těch pár vět neověřených pitomostí zabralo panu JN necelou minutu. Vyvrátit podobné neověřenosti seriózně zabere podstatně více času a energie, kolikrát to ani tak nestačí, abyste protistranu přesvědčil opustit svoji "informační bublinu".

St
18. červenec 2020, 11:34

Pane Pácalte, doufám, že nejsem naivní. Chodím sem proto, že tu až na pár výjimek si lidé nenadávají, nenálepkují se a diskutují na úrovni. Jeden druhého se snaží přesvědčit argumenty, fakty čísly. Díky zdejším diskusím jsem mohl získat mnoho zajímavých informací, dozvěděl jsem se mnoho nového, co se jen tak v éteru neobjevuje. Spoustu svých názorů jsem si poopravil. A když se někdo z mého pohledu plete, tak se mu snažím poukázat, kde a v čem dělá z mého pohledu chybu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se