Domů
Jaderné elektrárny
Zelené v Rakousku čeká návrat, české jaderné elektrárny jim stále vadí
JE Temelín

Zelené v Rakousku čeká návrat, české jaderné elektrárny jim stále vadí

Vídeň 28. září (zvláštní zpravodaj ČTK) – Rakouská strana Zelených by si nadále přála, aby Česko a další sousední země upustily od využívání jaderné energetiky. V rozhovoru s ČTK to řekly dvě členky strany, které stojí v čele zemských kandidátek do nedělních předčasných parlamentních voleb. Zelení, kteří ve volbách před dvěma lety nepřekonali čtyřprocentní hranici a po 31 letech skončili mimo parlament, mají nyní šanci dosáhnout rekordního zisku. Jak sami přiznávají, je to i díky tomu, že se z boje proti změnám klimatu stalo v posledních týdnech důležité téma nejen v Rakousku, ale na celém světě.

„Je to zkrátka neustálé riziko, které je nevypočitatelné,“ řekla o jaderných elektrárnách Elisabeth Götzeová, jednička na kandidátce strany Zelených v Dolních Rakousech, které sousedí s Jihomoravským i Jihočeským krajem.

Jaderná elektrárna Temelín leží od dolnorakouských hranic asi 50 kilometrů, Dukovany zhruba 30 kilometrů.

Argument, že jaderné elektrárny mohou být součástí boje proti změnám klimatu, je podle Götzeové naivní. „Riziko je prostě příliš velké,“ řekla ČTK politička, která nyní zastává funkci místostarostky dolnorakouského městečka Eichgraben. Ačkoli si uvědomuje, že nebude lehké přesvědčit Česko a ostatní sousední země, které vsadily na jadernou energetiku, aby od ní upustily, stojí to podle ní za pokus. „Z mého pohledu je potřeba, aby Rakousko vedlo s Českem rozhovory o tom, jak by mohlo Česko (v případě odklonu od jaderné energetiky) podpořit,“ řekla Götzeová.

Ve vztahu k Česku by politička v případě získání poslaneckého křesla v nedělních parlamentních volbách chtěla podniknout i jiné kroky. Nutné je podle ní například rozvíjet přeshraniční veřejnou dopravu, která by měla být i finančně dostupnější a výhodnější ve srovnání s individuální dopravou.

Stejný postoj jako její dolnorakouská kolegyně má k jaderné energetice i jednička na kandidátce Zelených ve spolkové zemi Burgenland, která sousedí se Slovenskem, Maďarskem i Slovinskem, tedy třemi dalšími středoevropskými zeměmi s jadernými elektrárnami. „My jsme přesvědčení odpůrci jaderné energetiky,“ řekla v rozhovoru s ČTK Irmi Salzerová. „Stejně jako nezastaví na hranicích oxid uhličitý, nezastaví na něm ani záření,“ zdůraznila. Zeleným podle ní přitom nejde jen o bezpečí Rakušanů, ale také o bezpečí obyvatel těch zemí, ve kterých jaderné elektrárny stojí. „Chceme, aby mohli i lidé v Česku nebo ve Slovinsku žít beze strachu, že se stane nehoda,“ zdůraznila.

Možnost prosadit své politické představy by Zelení mohli po volbách získat. Jako jedna ze tří variant povolebního uspořádání – i když ta nejméně pravděpodobná – se totiž zmiňuje vláda Rakouské lidové strany (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze, Zelených a liberální strany NEOS. Obě oslovené političky jsou stejně jako mnoho pozorovatelů ke vzniku této koalice spíše skeptické. „To by musel Kurz ujít hodně velký kus cesty,“ řekla ČTK burgenlandská kandidátka Salzerová.

Rakousko se už před lety vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se rozhodlo nezprovoznit už dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřeklo výroby energie z jádra. Na odmítání jádra přitom panuje shoda napříč politickým spektrem.

Na jaderné elektrárny v okolních zemích kriticky pohlížejí například i lidovci, kteří se zřejmě stanou po volbách nejsilnější stranou v parlamentu a nejspíš i stranou vládní. Na začátku září vyzvaly všechny politické strany v Rakousku ke společnému postupu proti plánovanému rozšíření jaderných elektráren Dukovany v Česku a Krško ve Slovinsku. Předseda ÖVP a bývalý kancléř Kurz letos vyjádřil obavy ve vztahu k bezpečnosti dokončované slovenské elektrárny Mochovce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
energetik II
28. září 2019, 16:51

Ach to jádro ! Jak se na něj dneska dívat ? Nutná a důležitá "pomůcka" v boji proti klimatické změně a znečištěnému ovzduší a nebo jen - "nebezpečný radioaktivní tlakový kotel, který může každým dnem zničit půlku Evropy ?" Kdo zná a dodá správnou odpověď ? Realita jde dnes proti jádru , zvláště v Evropě. Za nejaderné země se do budoucna vyhlásily třeba : Německo, Itálie, Španělsko, Belgie, Nizozemí, Rakousko, Švýcarsko, .... jiné země jádro podporují : Británie, Rusko, ČR, Polsko, Slovensko, Finsko, Slovinsko,..... Otázka nemá řešení, pravdu ukáže až budoucí realita vývoje cen jednotlivých zdrojů elektřiny , které se pak na základě tržních principů prosadí do výstavby. Doufejme jen , že politici "nepřekřičí trh" a neprosadí drahý neefektivní zdroj.

JVr
1. říjen 2019, 11:15

Chápu, že někteří to nechtějí slyšet, ale cena zdroje (vyrobené elektřiny) není jediné důležité hledisko při rozhodování, zda zdroj zvolit či nikoliv.

Podstatná jsou i hlediska zabezpečení výroby. S OZE v situaci, kdy akumulace je nedostatečná, a tak se to dohání plynovkami na ruský plyn (nebo dražší LNG), není atomová energie špatnou volbou i při výhledu vyšší ceny za kwh.

A to samozřejmě nemuvím o tom, že k ceně energie z OZE se tak nějak nezapočítávají náklady související se zvýšenou potřebou akumulace. (a raději ani nezmiňuji náklady související s dostavbou/rozšiřováním el. vedení.)

Pokud však akumulace projde odpovídajícím technologickým vývojem mají OZE šanci stát se jediným využívaným zdrojem energií. A ne že bych si to nepřál.

Jan Veselý
28. září 2019, 17:08

Jak je jaderná výstavba "důležitou pomůckou proti klimatické změně" se ukazuje třeba v ČR. Už deset let se intenzivně plánuje a deklaruje vůle stavět a už nyní se ví, že v příštích 10-15 letech z toho nebude ani elektron. Takže se místo každého jednoho jaderného reaktoru mezitím propálí 150-200 milionů tun uhlí. To je cena za délku výstavby.

Jan Veselý
29. září 2019, 09:50

Tak oprava, podle aktuálního rozhovoru s Danou Drábovou, to je 240 milionů tun uhlí.

Ujo
28. září 2019, 17:41

Rakusania by sa mali starat o seba v prvom rade. Niesu dokonali a budu mat sami problemy so sebou.

Este nam budu dakovat za dostavbu Mochoviec a za Temelin.

Nedavno sa na jednom meetingu riesilo, ktory bol u nas v hoteli kde pracujem, ze budu mat problemy s vyrobou elektrickej energie z vody.

Pocuval som o com sa bavili niektori politici a odbornici z meteorologie, klimatogie, geofrafie, geologie a pod...

Zmena klimy prinasa rakusanom pokles zrazok a znizovanie objemu ladovcov.

Vdaka tomu mozu nastat v buducnosti obdobia kedy bude pritok do vodnych nadrzi a elektrarni nizsi, nez je potrebny na stalu produkciu el. energie.

Jan Veselý
29. září 2019, 09:54

To je problém známý už dnes. Poláci nemají dost vody pro chlazení uhelných elektráren, Francouzi nemají dost vody pro chlazení jaderných elektráren.

Řešení je v tom mít elektrárny, kde vodu nepotřebujete, ideálně, když hodně vyrábějí v létě. Znáte správnou odpověd? Rakušani ji aplikují v řádově jednotkách stovek MW/rok.

P.S.: Gratuluju na Slovensko, nové bloky v JE Mochovce jsou podle aktuální WNISR nejdéle stavěnými jadernými reaktory na světě.

PETRIK
1. říjen 2019, 11:28

A cim budou chladit Dukovany 2 ? Z kanalu LOD,ten bude take na suchu v r. 50....

Emil
1. říjen 2019, 11:51

Budou je chladit vodou z řeky Jihlavy, stejně jako chladí Dukovany 1.

Martin Pácalt
1. říjen 2019, 14:09

Jakmile dostaví nové 1 až 2 bloky, staré odstaví. V lokalitě je vody k chlazení cca 2,5GWe. Tzn. např. korejské bloky by musely být zmenšeny. Ruské VVER 1200 tam dva vejdou. V ostatních lokalitách již , doufejme, pofrčí SMR 4. generace. Pokud by pak byly odstávky plánovány na léto u starších velkých bloků a malé reaktory by byly postupně kontrolovány podzim až jaro, parádně by se doplňovaly s FVT zdroji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se