Domů
Komoditní trhy
Cena emisních povolenek dosáhla 11letého maxima. V příštích týdnech by mohla atakovat 30 EUR/t
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Cena emisních povolenek dosáhla 11letého maxima. V příštích týdnech by mohla atakovat 30 EUR/t

Cena evropských emisních povolenek (EUA) na konci tohoto pracovního týdne dosáhla svého 11 letého maxima, když se v pátek cena pro povolenky s dodávkou v prosinci 2019 vyšplhala na 28,79 EUR za tunu emitovaného CO2. Jen za týden vzrostla o 8,5 %. Ceny by mohly v příštích několika týdnech otestovat hranici 30 EUR/t, míní někteří analytici.

 „Myslím, že to byla silná ropa, spolu s býčími podmínkami na denním trhu v Evropě, stejně jako oznámení německé ministryně životního prostředí,“ uvedla Sandrine Ferrandová, energetická analytička francouzské energetické společnosti Engie, k nárůstu cen povolenek.

Povolenky zaznamenaly výrazný nárůst zejména v průběhu středy. Tradeři tento nárůst ceny o více než 1,6 EUR připisují zejména vývoji na energetickém trhu, krátké pauze v denních dražbách povolenek a technickým nákupům.

Jedním z důležitých faktorů při vývoji cen bylo počasí. Nižší výroba evropských obnovitelných zdrojů a údržby a neplánované odstávky francouzských jaderných elektráren podpořené zvýšenou teplotou řek a sníženými hladinami vody měly negativní vliv na provoz téměř třetiny francouzské jaderné flotily. To vyvolalo potřebu výroby fosilních zdrojů.

„Odolnost trhu bude testována následující týden, protože objem aukcí bude o něco vyšší než obvykle. Pokud trh udrží aktuální úroveň, bude na dobré cestě k letnímu býčímu trendu, jak se budeme přibližovat k srpnovým aukcím, jejichž objem je snížen na polovinu,“  tvrdí Jan Kresnik, trader ze společnosti Belektron.

Cena povolenek získala od propadu na začátku června téměř 20 %. Odborníci uvedli, že zvýšený hedging za příznivějších tržních podmínek vyvolal poslední nárůst cen, s následnými technickými nákupy, které převzaly hlavní hnací sílu po ústupu býčích fundamentů.

Německo a rušení povolenek

Někteří obchodníci připisují část nárůstu cen vyjádřením německé ministryně životního prostředí, Svenji Schulzové, která se v rozhovoru pro Bloomberg vyjádřila, že Německo s plánovaným odstavením uhelných elektráren v příštích několika letech plánuje zrušit odpovídající množství emisních povolenek. Tento krok má zamezit k přesunu emisí CO2 do jiných evropských zemí.

Mnoho pozorovatelů bylo zmateno, jak toto vyjádření mohlo ovlivnit cenu povolenek, zejména proto, že ministerstvo životního prostředí pouze potvrdilo své dřívější stanovisko, a také proto, že konečné rozhodnutí připravit Německo o miliardy euro z aukčních příjmů je v konečném důsledku v pravomoci ministerstva hospodářství nebo ministerstva financí.

„Měl jsem dojem, že ministerstvo životního prostředí celou dobu podporuje zrušení povolenek, takže je to potvrzení předchozích prohlášení. Potvrzuje to však politický sentiment, který ještě před několika lety nebyl tak dominantním faktorem,“ uvedl jeden z pozorovatelů na Twitteru.

Někteří analytici pochybují o tom, že vůbec dojde k zrušení povolenek, protože německá vláda bude čelit obrovskému tlaku, aby našla způsoby, jak financovat svůj odklon od uhlí. Země bude jen na podporu strukturálních změn v regionech postižených odklonem od uhlí potřebovat v přepočtu 1 bilion korun. K tomu dále nejméně 50 miliard korun ročně jako kompenzace provozovatelům elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Carlos
13. červenec 2019, 13:48

Pokud cena povolenek takto poroste, tak by mohla vrzy cena z uhelných elektráren, zejména těch nejstarších dohnat cenu z nových PPE, což by vůbec nemuselo být špatné. Na druhou stranu to povede potom k růstu ceny elektřiny. na burze.

MacMiro
14. červenec 2019, 11:25

No ved uz cena elektriny na burze veselo rastie.

Na druhu stranu si myslim, ze narast nema s vyrokom ministine nic spolocne, je to len prejav rastu na technologickych burzach a pri korekciach to vsetko spadne, alebo sa zruti. Nic nerastie do nebies. Iste su len hlboke prepady az krizy, krorej jedny ucinky si este pamatame: Zisky su sukromne a straty su verejne. Tento bolsevicky prvok v trznej ekonomike treba odstranit.

Jar
15. červenec 2019, 07:34

Náklady za povolenky by měli nést výrobci nikoliv spotřebitelé elektřiny v regulované ceně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se