Domů
Komoditní trhy
Cena emisních povolenek klesla, důvodem je koronavirus a levná ropa
Systém emisního obchodování s CO2

Cena emisních povolenek klesla, důvodem je koronavirus a levná ropa

Komoditní trhy
9 komentářů
27. březen 2020, 09:28
ČTK

V posledních dnech významně klesla cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry. Vyplývá to z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje. Povolenky se nyní prodávají kolem 17 eur (467 Kč) za tunu, ještě na začátku března přitom byla jejich cena na úrovni 24 eur (659 Kč) za tunu. Podle analytiků jsou důvodem dopady současné koronavirové krize a nízká cena ropy.

„Pouze za pondělí se cena hlavního sledovaného kontraktu s dodávkou v prosinci letošního roku propadla během dne o více než sedm procent. Důvody propadu souvisí především s obavami o výkonnost ekonomiky a s tím spojenou nižší průmyslovou výrobu a spotřebu energie,“ řekl ČTK analytik portálu oEnergetice.cz Martin Voříšek

Na tak nízkých úrovních se podle něj tento kontrakt obchodoval naposledy v polovině roku 2018. „Vzhledem k tomu, že se již nyní opatření proti šíření onemocnění COVID-19 začínají na spotřebě elektřiny v některých evropských zemích významně odrážet, bylo pouze otázkou času, kdy se k propadům akcií na burzách přidají i povolenky,“ uvedl. Evropského systému obchodování s emisemi EU ETS se v Česku povinně účastní asi 250 zařízení.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor ČTK řekl, že ze současného vývoje se mohou radovat zejména uhelné teplárny. „Nicméně rozhodně nepůjde o dlouhodobý trend, cena povolenek se po odeznění krize vrátí na původní úrovně, přispěje k tomu i celoevropský stabilizační mechanismus (MSR – Market Stability Reserve). Ale krátkodobě, na tento rok, si teplárny a těžký průmysl od nákladů na povolenky trochu oddechnou,“ uvedl. Cílem MSR je korigovat množství povolenek na trhu.

Také podle hlavního ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně stojí za poklesem cen emisních povolenek koronavirus, respektive omezení, která kvůli němu vydávají jednotlivé vlády. „Již zkolaboval dopravní sektor a ještě dál bude kolabovat průmysl s tím, jak mu budou docházet důležité součástky na vstupu. Tyto dva sektory jsou přitom v normálních časech největšími producenty emisí. Nyní tedy po emisních povolenkách není poptávka,“ řekl ČTK Bartoň. Byť cena povolenek znatelně klesla, v delším období může podle něj být pro některé podniky problémem, že neklesla ještě výrazněji.

Výkonný ředitel investiční skupiny Energy financial group Tomáš Voltr uvedl, že kromě snižování spotřeby elektřiny v důsledku koronavirové krize má současný pokles cen povolenek i další důvody. „Klesající cena emisních povolenek koresponduje také s klesající cenou ropy, kde je příčinou zejména obchodní válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. V neposlední řadě trh s emisními povolenkami ovlivňuje také akciový trh, který v posledních týdnech zaznamenává významné poklesy,“ dodal.

Evropský systém EU ETS je největším systémem emisního obchodování. Zahrnuje přes 11.000 zařízení z energetiky, výroby oceli a železa, cementu a vápna, letecké přepravy a dalších. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.

rdo rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
St
27. březen 2020, 17:21

Celá ta šaškárna by se měla když už ne úplně zrušit, tak aspoň na nějakou dobu pozastavit. Myslím, že nějaký ten pátek budeme mít jiné starosti než řešit nějaké emise skleníkových plynů.

PE
27. březen 2020, 17:50

Je potreba se honit za kazdou cenu za ziskem? Pracka Samsung 2,8r. spatne se zapina ! Tv LG 2,3r spatne se prepina zvuk,obraz jde. I znackova elektronika NIC nevydrzi!! Sama,,kurvitka,, a sberne dvory se plni... Oprava neprichazi v uvahu,spravi se jedno pos.re se dalsi!!! a bez zaruky!!!Po prevrate vydrzely spotrebice alespon 10 let!! Hlavne znacky!!! Koupim ,,SMEJD,, a vydrzi to stejne!!!

Carlos
27. březen 2020, 18:59

Co jste to proboha koupil? Plazma přes deset let stará a bez problému, pračka taky už alespoň 5-8 let, bez problému, lednička taky.

Děda měl kdysi kolegu co byl za války v Anglii, ten prý říkával: "Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci"

Jan Bitta
27. březen 2020, 21:10

To byl prý Baťa, kdo to říkával.

BTW. Lednička 15 let bez poruchy. Pračka loni odešla po 10 letech a cca 3500 pracích cyklech. Televize 12 let bez poruchy. Mě fakt pomáhá, že si v bílém zboží nechávám radit od známého, který je opravář elektrospotřebičů. On ví přesně, co se nekazí.

Carlos
27. březen 2020, 21:26

Je to možné, ono je to asi takové obecné moudro, ale je taky možné že to Baťa slyšel právě někde tam. Nebo to tam exportoval, co já vím, ony kontakty tehdy byly asi celkem čilé. Mám tu třeba hezkou dobovou reklamu z Anglie na Dášenku.

Viděl jsem mimochodem tu debatu na hybridu. Jediné co mne trochu uklidňuje že na ten atomový krám peníze nebudou.

PE
28. březen 2020, 01:23

Od plazmy uz je to taky nejaky rok.Vyrabely se LCD,LED a dnes Q LED/ tam se vypaluji body barev/, DVBT2. PHILIPS TV CRT 70cm 15 let ,ale spotreba 120W/h , obraz 4ku 3, samozrejme bez DVBT2 a jeste jede.To zacali KURV.T az po r.2010.Kolegovi v praci odesla po 2r. TV LG podsviceni take po zaruce,oprava 2,7tis!!! Sousedovi take podsviceni LED TV PHILIPS 3r.,Bezte se podivat do opravny,jak na vas vysypou cenu ,tak to tam radeji nechaji na ND a koupi novou.Ve vsem jsou dnes ,,kurvitka,,.pracka Whirpool,2,5r. usmernovaci broucek ,cena cca 50kc, jsem si vymenil sam,kolega platil za to same cely programator 1700+ vyjezd opravare ,ma starou pracku a nevi co se mu pokazi dal,napr.loziska,cidla atd...

energetik II
28. březen 2020, 14:14

Je faktem, že deficit rozpočtu u nás měl být letos 40 mld. Kč ,nyní /zatím ! / byl upraven na 200 mld. Kč a nevěřím, že by to nešlo dál. A poškození ekonomiky bude dlouhodobé. Turistický ruch, hotely, letecké společnosti, ....... atd. Myslím, že může být pořádně "nahlodán" i současný model globalizace = v honbě za maximalizací zisku budou evropské a americké firmy všechno vyrábět v Číně za babku ??? Nyní za krize se ukazuje nevýhodnost tohoto modelu, když je výroba zdravotnického materiálu včetně roušek ,plicních ventilátorů i léků přesunuta do Číny. Pokud se bude peněz nedostávat dlouhodobě, může být posunut i tendr na výstavbu Dukovan nebo i zrušen ? Dost možná.

PE
28. březen 2020, 16:36

Klidne mohli cinani prijet stavet aqapark do Pasohlavek,vedle Aqalendu Moravia, nebo stavet JE a mohli jsme tu mit Italii ve velkem...Zatim prijeli na jih...

St
30. březen 2020, 10:05

Právě proto, musíme podpořit náš místní průmysl. Mj. levným a stabilními zdroji EE. Navíc je nyní ideální doba na velké infrastrukturní projekty, které budou mít jak pozitivní dopad v podobě multiplikačního efektu, tak hlavně podpoří hospodářský růst do budoucna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se