Domů
Komoditní trhy
Cena ropy klesá v důsledku možného oslabení diskutovaného ropného embarga ze strany EU
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Cena ropy klesá v důsledku možného oslabení diskutovaného ropného embarga ze strany EU

Cena ropy v první polovině tohoto týdne klesá v důsledku možného oslabení ropného embarga vůči Rusku ze strany EU. Členské státy se na přesné podobě embarga dosud nedohodly a některé státy, včetně ČR, si vyjednávají výjimky. Výjimky embargo oslabují, což se následně promítá do sentimentu na trhu.

EU není v případě ropného embarga jednotná

Cena ropy Brent se během úterního dopoledne pohybovala okolo 106,5 USD/bbl, přičemž ropa zavřela v minulém týdnu na 112,4 USD/bbl.

O embargu na dovoz ruské ropy se již na půdě EU hovořilo delší dobu. Zlom však přišel až na přelomu dubna a května. Německo tehdy uvedlo, že se mu podařilo snížit závislost na dodávkách ruské ropy natolik, že nyní přichází v úvahu úplný zákaz dovozu.

Zároveň dodalo, že si je vědomo rozdílných pozic ostatních členských států a v Bruselu se začalo vyjednávat o výjimkách. Nejhlasitější v tomto ohledu bylo Maďarsko a Slovensko. Česko si však vyjednalo stejnou výjimku, jak uvádí agentura Reuters.

Výjimky z ropného embarga mají platit do poloviny roku 2024. Maďarsko však odmítlo podpořit znění návrhu od Evropské komise i při nedělním jednání unijních velvyslanců. Na stole tak jsou další ústupky ze strany EU – např. dotace na rozvoj ropné infrastruktury. Nový návrh ze strany EU má přijít během dnešního dne.

„EU hledá s obtížemi podporu pro svůj návrh ropného embarga vůči Rusku v důsledku války na Ukrajině, kdy státy s vysokou závislostí na Rusku požadují odklad platnosti embarga,“ uvádí australská banka ANZ v poznámce k dění na ropném trhu. „Možné změkčení sankcí se pak projevuje v sentimentu na trhu.“

Na ropném embargu se musí shodnout všech 27 členských států. Složitá situace tvrdě dopadající na ekonomiku se projevují vyostřující se debatou. Francouzský prezident Emanuel Macron dnes vyzval ke změně pravidel EU a odstranění práva veta. ČR a další jsou však proti. Odstraněním práva veta by se podstatně snížila jejich vyjednávací pozice a posílila by se pozice silnějších ekonomik EU – Německa nebo právě Francie.

Restrikce v Číně, uvolnění ropných rezerv v USA

Cenám ropy napomáhá situace v Číně, kde se kvůli restrikcím spojeným s onemocněním COVID-19 podstatně snížila poptávka.

„Slabá poptávka v Číně rovněž dopadá na trh,“ komentuje ANZ. „Saúdská Arábie snížila své ceny pro odběratele v Asii vzhledem ke snížené spotřebě Číny.“
Ceny ropy oslabilo také rekordní uvolňování ropných rezerv ze strany USA a členských států Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
miro novak
10. květen 2022, 14:39

Ked Cina dala zelenu nakupu obilia z Ruska, nasi slovutni ekonomia boli 3 mesiace slepi, aby dnes referovali o obilnej drahote. Akciove trhy dnes padaju ako nikdy, ale podla tych istych insitnych ekonomov je za padom cien ropy nedostatocne sankcie EU.

Budicek, ekonomicke telce.

Maly Jarda
10. květen 2022, 17:53

Přeloženo .. čím víc sankcí tím vyšší cena , tím víc zničená evropská ekonomika , tím chudší obyvatelé Evropy a tím větší zisky amerických a britsko-katarských firem

.. a von Leydenová samozřejmě hájí americko-britsko-katarské zájmy

Petr prochaska
10. květen 2022, 20:20

Tak samozřejmě. Zakázali jsme si dovoz uhlí z Ruska , logicky tak vzrosta jeho cena a potažmo cena elektřiny. EU neschválila na podzim NS2, takže v zimě byl plyn drahý. Kecy o možném neodebírání plynu z Ruska znovu ceny vystřelili. Nyní to samé s ropou.

Za současnou inflaci a ceny energií nemůže Putin, ale EU tím, že chce dovoz z Ruska zakázat.

Vojvodik Petr
10. květen 2022, 20:19

Na ropu se neberou dotace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se