Domů
Komoditní trhy
Cena zemního plynu v EU letí stále raketově nahoru. A s ní i cena elektřiny
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Cena zemního plynu v EU letí stále raketově nahoru. A s ní i cena elektřiny

Cena zemního plynu během uplynulého týdne opět vzrostla, a to především v důsledku nových zpráv ohledně certifikačního procesu týkajícího se ruského plynovodu Nord Stream II a pokračující nejistoty ohledně dodávek plynu z Ruska. Kontrakt na příští rok uzavřel tento týden na ceně, která nemá obdoby. Ceny plynu se následně promítají i do ceny elektrické energie. Na českém trhu se vůbec poprvé dostala cena kontraktu na příští rok nad 200 EUR/MWh. Tam ovšem zdaleka neskončila.

Jak jsme dříve v tomto týdnu informovali, německý regulátor v nejbližších měsících pravděpodobně neudělí certifikační povolení ruskému plynovodu Nord Stream II, které je potřebné pro zahájení komerčního provozu. Důvodem je požadavek regulátora na úpravu obchodní struktury provozovatele plynovodu tak, aby byla v souladu s tamními zákony. Dle prezidenta síťového regulátora, Jochena Homanna, pak rozhodnutí o udělení certifikace nepadne ani v první polovině příštího roku.

„Rozhodnutí nebude učiněno v první polovině roku 2022,“ citoval čtvrteční vyjádření Homanna zpravodajský portál Bloomberg.

Regulátor pozastavil proces certifikace v listopadu. Dle vyjádření Homanna je nyní míč na straně společnosti Nord Stream 2 AG, kdy regulátor čeká na dokumenty potřebné k certifikaci. Jakmile bude certifikační proces obnoven, bude mít regulátor okolo dvou měsíců na to, aby vydal předběžné rozhodnutí. Poté se předá odůvodnění rozhodnutí Evropské komisi, která bude mít další dva až čtyři měsíce na vyjádření svého rozhodnutí. Poté má opět německý regulátor další dva měsíce na vydání finálního rozhodnutí.

Poloprázdné zásobníky plynu

Ruští představitelé ovšem kalkulují s tím, že proces certifikace bude rychlejší, než německý regulátor uvádí. Spoléhají se přitom na nynější stavy evropských zásobníků, které jsou pod dlouhodobým průměrem, a rekordně vysoké ceny komodit, které nutí jednotlivé členské státy EU situaci řešit a vyvíjejí tlak na německého regulátora.

„Můžu prohlásit s vysokým stupněm pravděpodobnosti to, že první plyn poputuje přes Nord Stream II v lednu,“ uvedl pro agenturu Reuters vedoucí energetického výboru v dolní komoře parlamentu Pavel Zavalny.

Situaci nepomáhají ani nestabilní dodávky Gazpromu do Evropy přes plynovod Jamal. Gazprom si kapacitu na zmíněném plynovodu zajišťuje na denní bázi. Fyzické toky plynu například 17. prosince poklesly v porovnání s předcházejícím dnem o 15 %, což se odráží na spotových cenách plynu.

Rekordní cena elektřiny na příští rok

Na nové zprávy a vývoj situace reagují také spotové a forwardové produkty elektřiny. Cena kontraktu na příští rok na PXE se vůbec poprvé dostala přes 200 EUR/MWh, kde se ovšem nezastavila a pokračovala ve svém růstu dále. Čtvrteční závěrná cena atakovala 250 EUR/MWh, v pátek ovšem cena mírně poklesla a zakončila týden na 244,58 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(62)
V
19. prosinec 2021, 11:37

To jsem zvědavej,kdy po dodavatelích energií začnou krachovat firmy,které nebudou konkurence schopné ťém kde je elektřina a plyn levný.

Julius Ferko
19. prosinec 2021, 19:12

Jasně nám to nevadí rádi přispějeme těm zbohatlíkům !!!

pr
20. prosinec 2021, 07:46

Zatím se pořád potvrzuje co jsem tvrdil, že pro firmy je cena energií plivnutím do moře. Zatím žádný podnikavec z tohoto důvodu nezkrachoval. Dokonce žádného ceny energií nedonutily šetřit. Pořád neplníme cíle snižování energetické náročnosti. Ještě pořád je elektřina levná.

Radim
20. prosinec 2021, 11:56

Až firmy krachovat začnou, bude pozdě. I ty nekrachující budou mít ve velkém počtu vyčerpané finanční rezervy případně budou mít mnoho měsíců až roky nezvyšované mzdy, takže jejich zaměstnanci budou otrávení a budou mít roky zaražené investice, takže budou přežívat na starých technologiích.

Dnes je totiž jen začátek, ty procesy postupného pádu firem z předních pozic kdesi dolů k bankrotu trvají roky.

A stejně tak dlouho trvá, kdyby se situace obrátila a prostředí pro firmy se začalo zlepšovat.

Milan Řezníček
20. prosinec 2021, 13:46

Energie jsou pro firmy alfa-omega. Vůbec tomu nerozumíš.

Jiří Hlavatý
20. prosinec 2021, 18:44

Energie nejsou pro firmy alfa-omega. Vůbec tomu nerozumíš. Alfou omega pro podnikatele (a tedy i pro firmy) je odcestovat hned po prvním roce podnikání na opulentní dovolenou k moři. Pak se uvidí....

Alexandr Megalrogov
19. prosinec 2021, 12:38

By mě zajímalo, co za touhle hrou s cenami energií je.

Dušan
19. prosinec 2021, 13:54

Ruské požiadavky ....

Skrátka ujo Putin došiel na to, že teraz je najlepší čas nás vydierať ...

V Rusku je verejná mienka už dlhé roky masírovaná ruskými úplne komickými rozprávkami o tom, že napr. na Ukrajine sa nebojuje s Ukrajincami, ale s NATO !!!

V televíziách sa bežne preberali "dôkazy" o tom, že napríklad "americké húfnice M109 ostreľovali ruské pozície" ... dodnes ich tam síce nik nevidel, ale to je už nepodstatné ...

Putin opakovane rozprával rozprávky o vojakoch NATO na Ukrajine:

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/putin-na-ukrajine-bojuji-fakticky-legie-nato_331417_diskuze.html

Skrátka pre bežných Rusov je vojna s NATO dávno hotovou vecou ...

A to je dôvod prečo sa dnes ani Putin netají, že plyn je pre neho nátlakovou pákou a hovorí to otvorene ... "ak splníte to čo chceme, bude plyn" ...

Samozrejme je to dosť krátkodobá politika ... tak na jednu zimu ... a dlhodobo bude mať pre Rusko veľmi ťažké dôsledky ...

Turby
19. prosinec 2021, 14:57

Kdyby jsme netlacili na odklon od vseho fosilniho bez bezpecne nahrady a pred 20 lety prakticky nezastavili vystavbu novych zdroju a zacali stavet jaderky na vyrobu epaliv tak by nas dnes nemohl nikdo vydirat. Ani putin ani opec.

Zrejme mate krapet pomotane priciny a nasledky.

Dušan
19. prosinec 2021, 15:08

Súhlas ... tých príčin je viac ...

Ale momentálne ceny plynu a tým i elektriny šponuje najviac Putin ... a vôbec sa tým netají ...

Mimochodom do svojich požiadaviek zahrnul v rámci "východnej Europy" i Česko a Slovensko ....

Ak budeme poslúchať Rusko... tak sa môžeme dožiť ruskej životnej úrovne : )

Petr Kaftan
19. prosinec 2021, 18:36

Plácáte nepodložené kraviny. Proč,podle Vás, mají Maďaři od Rusů nesrovnatelně levnější plyn? Teď se předveďte!

Viktor Šedivý
19. prosinec 2021, 19:24

Ak budeme poslúchať Rusko... tak sa môžeme dožiť ruskej životnej úrovne, ak budeme poslúchať Brusel, tak budeme Rusom ich úroveň závidieť.

Turby
19. prosinec 2021, 21:24

A proc by to nedelal kdyz, diky nasi hlouposti, muze? Vydela vice v asii a nakonec i v evrope. Ze jsme na Gazpromu nyni v EU vice zavisli neni chyba Gazpromu, ale nase.

Kdybychom misto vypinani jaderky v poslednich 25 letech masivne staveli, tak je nase zavislost na plynu dnes mala a plyn bude levny, elektrina take a rusko bude slabe. A jako bonus by se ted palilo radove mene uhli.

Je treba sundat ideologicke bryle. Pomuze to videt veci mnohem jasneji.

ludvik miroslav
20. prosinec 2021, 01:06

zeptej se orbana za kolik ma plyn

Vladimir
20. prosinec 2021, 14:39

Rád bych se dožil cen za energie, jakou platí Rusové.

Tomáš Pospíšil
20. prosinec 2021, 11:26

Nemyslím si. Česko přece stále elektřinu vyváží, nedokážeme ji sami spotřebovat. (vyrábí ji státní i soukromé firmy) Ale máme s evropou jednotný trh, ČEZ musí elektřinu prodávat na burze a to je v tuto chvíli pro nás nevýhoda, protože spotřebitelé jsou vystaveni evropským cenám.

Turby
19. prosinec 2021, 14:59

Jeste bych dodal, ze rusko ma odbyt v asii a ten neustale roste. Takze na eu se muze pristi rok klidne vykaslat uplne.

Jen aby jste to videl realisticky.

Dušan
19. prosinec 2021, 15:14

Keby to bola pravda ... tak sa tu o NS2 nebavíme ....

Prečo tak asi Rusko tlačí svoje rúry sem a prečo míňa milióny eúr na výplatu svojej loby hlavne v Nemecku, keď sme "nepodstatní" ?

Samozrejme sme najpodstatnejší ... a ešte dlho budeme ... stále najviac dodáva Gazrom do Európy a stále tu zarába najviac ...

Turby
19. prosinec 2021, 21:32

Pycha predchazi pad hochu :-)

Jakub
19. prosinec 2021, 15:20

Muze, ale to nechce. Evropa plati vic a je to pro ne super zakaznik. Na druhou stranu EU si za to muze sama. Jeji energeticka koncepce je hruzostrasna a nas to znici.

Viktor Šedivý
19. prosinec 2021, 19:25

Asijské ceny jsou navíc dlouhodobě dost vysoké, jako odběratel jsou tedy pro Rusko výhodnější.

Michal K.
19. prosinec 2021, 20:50

ako chapem, ze kazdy sa musi nejak zivit, ale to tvoje trolovanie fakt nema uroven. chod otravovat vzduch niekde inde

Jaroslav
20. prosinec 2021, 10:50

A proto dodělal ten Nord Stream 2 sám Rus aby nemusel nic dodávat. Samá logika pravdě velice vzdálená. Rostoucí cena povolenek to je nic, 50 Euro 1MW

František
20. prosinec 2021, 11:02

Myslím, že se jedná o nátlak k dosažení dodávek zkapalněného plynu do Evropy.

Filip
19. prosinec 2021, 13:54

Největší problém je, že elektřina je komodita obchodovana na burze a není to statek, a že je východní energetická soustava (myšleno ČR, SK, PL, HU, BG, UKR) připojena k západní energetické soustavě. Spousta rozhodnutí Německa v oblasti energetiky je ovlivněna tím, že se mohou spolehnout na východní soustavy a zrovna tak Rakouska. To co bylo jeden čas bráno jako výhoda táhne teď všechny chudší do pekel a bohatí si toho konečně všimli. Není z toho okamžitá cesta ven, protože jaderná energetika je cesta na 2-3 desetiletí a OZE nás v zimních bezvetrnych dnech nespasi při současných téměř nulových možnostech sezónní akumulace (P2G, G2G, G2E) při ucinistech tohoto stěží někde na 10-30% (podle způsobu akumulace, tj. skladování a výroby EE a Te).

Sice tu někteří eurohujeři něco placaji o dotacích do zateplení, TČ a FVE na RD a BD, ale zapomíná se na zásadní otázku KDO a jakým tempem to všechno ten NĚKDO nainstaluje. V ČR je to střízlivým pohledem podpořeným praxí ze staveb, instalací FVE a TČ záležitost na cca 70-100 let. 2/3 instalací TČ na starších budovách jsou zcela zfušované, životnost kompresoru max 5-7 let. Zateplení jsou dělaná v 90% na mnohem nižším standardu než by situace vyžadovala s velmi kolisavou kvalitou. Trochu lepší je situace u novostaveb RD ale to je z hlediska celého bytového fondu jen pár jiskřicek ve tmě.

Situace s energiemi povede k sociálnímu rozkolu a ve výsledku se ten celý EU pakt začne rozpadat pokud se nepristoupí k dvou rychlostní integraci podle ekonomických možností.

Ivo Honsig
19. prosinec 2021, 15:17

Jo a ještě se z toho obviní Putin.

Radim
20. prosinec 2021, 12:05

Tak ono to je tím, že se neuváženě vypínají uhelky a v Německu a jinde vypínají jaderky. Akumulace je buď drahá, protože například na baterie se spotřebuje obrovská množství přírodních zdrojů, přečerpávačky jsou veká zátěž na životní prostředí, akumulace třeba do Power gas je zatím obrovsky energeticky ztrátová a tudíž taky hodně neekologická.

Vzhledem k tomu, jak dlouho se už tyto věci zkoumají a vyvíjejí, bylo by třeba na jejich doladění aspoň takových 40 let intenzívního bádání a investování do přechodných zkušebních projektů. Než tyto technologie budou plošně a bezproblémově použitelné.

Dušan
19. prosinec 2021, 14:04

No momentálne hlavne ruské vydieranie ...

Ruská propaganda už napr. dlhé roky "dokazuje", že v Ukrajine nebojuje s Ukrajincami ale s NATO ... ruské médiá sú plné bájok o "amerických húfniciach M109, légiách NATO, vrtuľníkov Apache, protilietadlových rakiet Stinger a pod.

A dnes Putin otvorene vydiera, že plyn bude ak mu necháme Ukrajinu, Gruzínsko ... a i východnú Európu .. čiže i nás !!!!

No jednu zimu bude Putin na koni ... a potom budú RUsi ťažko plakať, že vybabrali sami so sebou ...

Pavel
19. prosinec 2021, 14:40

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

ty opravdu nejsi nejostřejší tužka v penálu co - ono opravdu bude něco na tom jak vznikl slovak že madar hodil tu naprc... opicu za dunaj
.

Vinkler
19. prosinec 2021, 16:42

Samozřejmě, Putin nás vydírá tím, že postavil dvě roury a Spojené státy a ústavní soud Německa zakazují z nich odběr. To je vskutku logické. Ne?

Carlos
19. prosinec 2021, 17:03

Pokud to vede k nestabilitě dodávek, přestože v době před dokončením těch trubek s objemy nebyl problém, tak ano, dá se to považovat minimálně za nátlak.

Dušan
19. prosinec 2021, 18:50

Tie dve rúry sú nám v princípe na dve veci ....

Ak ich niekto potrebuje tak evidentne hlavne Rusko ....

Kapacity na tranzit ruského plynu sme mali, máme a budeme mať i bez NS2.

Problém nie je NS2, ale prázdne zásobníky Gazpromu v Európe .. a tie nik nebránil Rusom plniť ...

Jaroslav
20. prosinec 2021, 10:57

Brání jim je plnit cena na burze. Dnes je pětinásobná než byla v létě.

Michal K.
19. prosinec 2021, 20:52

jedina propaganda si tu ty

Vladimir
20. prosinec 2021, 14:44

vydírání vypadá tak, že obchodní parter nechce energii dodat. Tady spíš vidím, že postavil trubky a dodávat by chtěl a mohl, ale stát příjemce vyrábí obstrukce a prodlužuje start. Až poteče plyn NS2, cena spadne. Teď je zima a plynu není momentálně komfortní dostatek. Spíš plyn by byl, ale musel by si ho za tyto spotové ceny někdo objednat. Ten, kdo má dlouhodobou smlouvu, se o dnešní spot cenu vůbec nezajímá. Nemá proč.

feliz navidad
19. prosinec 2021, 14:43

3 hlavní příčiny:

1. Přechod EU od dlouhodobých smluv k nákupu za spotové ceny v době, kdy byla cena plynu nejnižší

2. Sankce za strany USA na dostavbu NS2 a tím prodloužení výstavby o 2 roky

3. Změna směrnice o zemním plynu a tím změna pravidel pro provozování v průběhu výstavby NS2.

Dušan
19. prosinec 2021, 15:02

Druhá je nezmyselná ... kapacít na tranzit je a bolo stále dosť ...

A tretia je tiež nepodstatná ... Rusi mali dosť času si to administratívne ošetriť, keby chceli ... Putin kontroluje v Rusku všetko čo má hodnotu ... minimálne administratívne čisté riešenie mohli Rusi dávno mať.

Treba spomenúť tú hlavnú .... Gazprom.

Gazprom totiž ako jediný vyprázdnil svoje zásobníky a to je hlavný dôvod stresu .... lebo to nik ničím nenahradí ... NS2 v tom nemá žiadnu rolu.

To, že sa západné firmy naivne domnievali, že Gazprom je normálna firma a nakúpia za spotové ceny ako inokedy sa dá zobrať ako príčina ... už také "blbé" nebudú ....

Turby
19. prosinec 2021, 21:43

Muzes brecet jak chces. Ale na stavu veci to vubec nic nezmeni. Velci kluci hraji vsude tvrde. A za blbost a naivitu se plati na celem svete.

Kolik ti proboha je, ze jsi tak naivni? 14?

mart
20. prosinec 2021, 08:09

Normální firma se snaží vydělávat co nejvíc může a na spotovém trhu to platí obvzlášť, takže nechápu ten pláč o tom, že Gazprom se v tom nechová jako normální firma.

Dušan
20. prosinec 2021, 11:43

Nechová ... však obmedzuje dodávky v čase, keď by mohol maximálne zarábať ...

A Gazprom nikdy nebola "normálna firma" ... vždy to bol politický nástroj či už vo vnútornej politike Ruska, alebo i vonkajšej.

Radim
20. prosinec 2021, 12:11

Gazprom se jako normální firma chová. Když Evropa nechtěla loni dopředu na rok až tři roky nasmlouvané dodávky s tím, že při současných instalovaných OZE zdrojích v Evropě stačí na zimu okamžitě nakupované dodávky plynu, Gazprom prodal dopředu nasmlouvávanou kapacitu těžby plynu jiným, třeba Číně.

Turby
20. prosinec 2021, 14:05

"Dusan":

gazprom omezuje dodavky (coz je sice siroce madializovano, ale neni to zatim potvrzeno) nebo evropsti obchodnici nenakupuji?

Madari nakoupili a maji jak plyn tak relativne nizkou cenu.

Mel by jsi si udelat jasno v pricinach a nasledcich. Spise to vypada, ze jsi obeti nebo siris dezinformace.

Zuzana
19. prosinec 2021, 16:54

A ještě kšeftování s emisními povolenkami a nesmyslná reakce komise EU, snížila počty povolenek, vyšroubovala cenu.

19. prosinec 2021, 19:15

No coby, nechali jsme si nakukat, že když máme jednotnou Evropu, budeme mít jednotný trh na nákup energií. A tak zatímco naše elektrárny vyrobí elektriku za polovic dostanou ji naši odběratelé za dvojnásobek, protože musí projít evropskou burzou energií. Podobné je to s plynem, tam ale celý proces navíc brzdí Němci.

Jaroslav
20. prosinec 2021, 11:05

Holá výrobní cena 1 KWh je 0,15-0,25 Kč. Platil jsem Bohemii 1,15 Kč i s povolenkou bez DPH. Nyní mám smlouvu z ČEZem za holou 1MWh 3.089 Kč bez DPH Nyní když vyletěla burza //v pátek 6.178 Kč 1 MWh// už nebude mít na nákup ani ČEZ prodej to je cena z opcí na jeden rok.

pravda
19. prosinec 2021, 15:14

poděkujme němčourům a jusákům

Vítězslav Klozík
19. prosinec 2021, 17:02

Bude to teď drahé, ale Evropu to zase posune dál, technologicky, atd...., rus budu umět jen těžit nerostné bohatství a to je vše...

Jaroslav
20. prosinec 2021, 11:10

Asi držíte v ruce křišťálovou kouli a nebo máte přímo ty technologie ? Tak třeba oslavovaný vodík. Nyní výroba 1 kg vodíku je 55 KW elektřiny a zpět dostanete z 1 kg vodíku // což je 100km na silnici v autě// v nejlepším případě 21 KWh z těch 55KWh.

Martin Hlad
19. prosinec 2021, 18:53

Podstatná záležitost v dodávkách plynu z Ruska, je to co si zákazníci v Evropě objednávají. Rusko tyto objednávky plní, jak v objemu tak v termínu. To nikdo nezpochybnil. Takže ty plky Dušana jsou naprosto mimo mísu. Jediný dodavatel, který své dodávky zkapalněného plynu neplní jsou Amíci, kteří radši dodávky přesměrují do Asie, která je ochotná zaplatit více.

Dušan
20. prosinec 2021, 11:45

To by nám potom odborník mohol vysvetliť tú paniku na trhu s vysokými cenami, keď je "všetko tak normálne" ...

Keby to bolo také "normálne" tak sa tu o tom nebavíme ... no pre niekoho je normálne mať na zimu prázdne zásobníky ... pre plynárov nie ...

Radim
20. prosinec 2021, 12:16

Evropa odmítla objednávat dopředu na až tři roky nasmlouvávané dodávky ruského plynu s tím, že dodávky nakupované okamžitě nebo dopředu na krátkou dobu měsíc dva při současném množství instalovaných OZE zdrojů v Evropě stačí.

Jenže ony nestačí.

Kalamita
19. prosinec 2021, 21:05

Nechápu proč tady tři čtvrtě národa plače nad cenami energie a zemního plynu, šak jste volili pětikoalice co tenhle nesmyslný green deal a povolenky podporují a Babiš byl ten co to podepsal!! Já tyhle strany nepodporoval, tak bych rád věděl, kdo mi z Vás zaplatí ty šeky co mi přijdou za vyúčtování energií... Doufám, že jste na sebe hrdí a díváte se do zrcadla a boucháte se do hrudi... je mi z Vás zle, ale stejně se najdou hrdinové co to budou obhajovat, jestli Vaši rodičové byli bratr se sestrou, fakt nechápu...

Jaroslav
20. prosinec 2021, 11:20

Smál jsem se Polákům že berou Americký plyn. Od X energie jsem mněl 1 MWh za 499 Kč a Polák za 710,-Kč a dnes mám smlouvu z ČEZem za 1.548,-Kč a Polák stále těch 710,-Kč. Protože nenakupuje na burze tak má jinou cenu stejně jako Maďar. Jak dlouho to bude procházet Maďarům? Poláci si zachovali i svůj průmysl, zemědělství, konzervárny.

petr
19. prosinec 2021, 21:45

Dobrý večer,

ono se to tak vlastně všechno hloupě sešlo :

1. Nizozemí ukončuje těžbu plynu

2. SRN nesmyslně ruší JE a zavírá moderní uhelky

3. Na severu EU bylo málo srážek

4. Málo fouká vítr a tedy OZE letos tak neprodukují jak se předpokládalo

5. Energetiku EU řídí diletanti bez odborného vzdělání

6. Povolenky se staly zdrojem pro spekulativní kapitál penzijních fondů

7. Rusko je v ekonomické krizi a tak hledá cesty jak si z toho pomoci - vydíráním EU

Možná, že někdo doplní o další bod, ale už toto je zadělání na velký průšvih...

Richard Vacek
20. prosinec 2021, 05:30

Přidal bych tam kladení překážek od německého schvalovacího orgánu. Namísto toho, aby měli radost, že jim někdo přivede trubku s plynem až do přístavu, tak si vymýšlejí nesmysly.

Jaroslav
20. prosinec 2021, 11:34

Můžete prosím upřesnit jak Rusko vydírá?? Tisk západu jasně píše že objednávky plní dle dohody. Západ objedná a Rus objedná dopravu třeba tím Jamalem u Poláka a pošle dané množství plynu. Je to tak jak to požadovala Polská strana a vyhrála. U NS1 tak rozhoduje Rus ale na druhé straně musí někdo ten plyn ohřát snížit tlak a poslat do své sítě. Není možné udržovat tlak 220 barů stále a čekat až si někdo něco odebere. Nikde jsem nenašel že by někdo v západním tisku napsal že neplní dodávky. Velice by mne potěšil zdroj vaší úvahy o vydírání. Co píší novináři to nelze brát na zřetel.

Richard Vacek
20. prosinec 2021, 05:24

Takže už je výhodnější pořídit si dieselagregát pro dodávku elektřiny? Tak to funguje v řadě rozvojových zemí a odpovídalo by to tomu, kam EU směřuje.

idevpas
20. prosinec 2021, 05:52

Vydieranie odjakživa patrilo k štandardnej výbave západnej "diplomacie".

Najlepšie je to vidieť na príklade Ruska, ktoré akonáhle začne realizovať pro-ruskú politiku (teda ako napr. USA pro-americkú), tak západ na čele s USA si začne automaticky vymýšľať kadejaké báchorky o ruskej hrozbe a hroziť sankciami vo vzťahu k Rusku.

USA nedávno ukázali svoju pravú tvár aj voči čínskemu Huawei.

A čo sa týka súčasnej plynovej krízy v Európe, tak len málokto plne chápe, o čo v súvislosti s ňou naozaj ide:

https://www.youtube.com/watch?v=JS-Q4ySDHtU

Sam - Moravský důchodce
20. prosinec 2021, 10:40

Co tady furt melete o energetické chudobě a drahé elektrice a dokonce prej na tolidi nebudou mít. Když jsem jel včera večer přes dědiny, všude před barákama osvětlený vánoční stromky, žárovky na fasádách a to stejný obce a města, kde svítí "vánoční výzdoby" .

Takže je vidět, že lidi na to mají, to stejný v obchodech nakupují jako vzteklý, a ty kecy, že zdražil kapr a jak jsou tady všichni "chudí" jak nebudou mít na zaplacení - už mně to jako důchodce ty kecy akorát ser.- štvou.

Dušan
20. prosinec 2021, 11:50

Dobrý postreh

Hlavne výraz "energetická chudoba" doteraz nechápem. Buď má niekto málo prostriedkov na obživu, alebo ich má dosť ...

To má riešiť sociálny systém štátu systémovo, nesystémovo v špecifických prípadoch zas charita ....

Energetici tu nie sú na riešenie sociálnych problémov spoločnosti. To sa tak riešilo za socíku plošným dotovaním všetkého ... a tak to i vyzeralo ...

Radim
20. prosinec 2021, 12:25

Tak ono to dnes už obvykle nebudou žárovky, ale Ledky. Potom jeden osvětlený stromek může mít klidně jenom 2 - 4 watty a osvětlený dům maximálně desetkrát víc. Jedna klasická Ledka bere proud 20 miliampér při napětí 2 - 4 volty, to je 40 - 80 miliwatt. Jedno LED osvětlení zapojené v sérii klidně může brát 20 miliampér při 230 Voltech, to je necelých 5 wattů.

A kromě toho většina lidí ještě tíhu zdražené elektřiny nepocítila, komu dodavatel nezkrachnul, pořád platí stejné zálohy jako před půl, tři čtvrt rokem. Tíha pravdy na ně dopadne až po ročním vyúčtování, až uvidí požadovaný doplatek.

PETR
20. prosinec 2021, 15:13

Zatim to asi lidem jeste nedoslo? Nebo sledujete tu bohatsi cast obyvatelstva...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se